• 19 Haziran 2017, Pazartesi 11:47
AkayCEMAL

Akay CEMAL

BM’nin sloganına göre; toprak, ev ve gelecek…

Dünkü yazımızın sonunda demiştik ki; “Topraksız devlet, topraksız yaşam olamayacağına göre, üzerinde özgürce yaşadığımız toprağın değerini bilerek, her karışına sahip çıkmak ve en verimli biçimde kullanmak boynumuzun borcudur.”

Petrol gibi toprak da savaşların esas nedenidir. Yer altı kaynakları ve toprağı sahiplenme hırsı dünyada nice felaketlere yol açmaktadır. Günümüzde örneklerini görmekteyiz. Afganistan, Irak ve Suriye’de silahlar niye susmak bilmiyor? Ya Filistin’in topraksızlık yüzünden çekmekte olduğu çileler… Malta, ‘Yüz dönüm daha toprağım olabilse yüz takla atarım’ diyor.

Toprak o denli değerli.

BM’nin bu yılki sloganının ‘Toprağımız, evimiz, geleceğimiz’ olarak belirlendiğini belirten Orhan Aydeniz, çölün “yıllık 250 mm’den az yağış alan bölgeler” için kullanılan bir tabir olduğunu ve bu tanıma göre Mesarya Ovası’nın çöl olduğunu söyledi.

Kıbrıs Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (KEMA) Başkanı Aydeniz, olumsuz gidişatın durdurulması için mutlaka Toprak Kullanım Yasası’nın çıkarılması ve toprakların sıkı disiplin altında kullanılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı. Orhan Aydeniz, “Bu nedenle toprağı korumak, ıslah edip geliştirmek ve verimli kılmak gerekmektedir” dedi.

Toprak ve çevre konusunda geniş deneyim sahibi olan KEMA Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Orhan Aydeniz’in zaman zaman yaptığı yerinde uyarıları devlet ve hükümet yetkililerinin dikkate alması gerekir. Ada’nın kuzeyinde elimizde tuttuğumuz toprak parçasını bu güne kadar koruyup ıslah ettik, geliştirdik ve verimli kılabildik mi? Eminiz herkes değişik görüştedir bu konuda.

Girne’nın Doğu’sunda uzanan sahil yolunda görünen yarım kalmış inşaatlardan oluşan çarpık ve çirkin tablo, bu konularda ne denli başarılı (!) olunduğunun net göstergesidir. Annan Planı döneminde yapılan ve çoğu iskelet halindeki betonarme karmaşasını bir başka ülkede göremezsiniz. O dönemin inşaat furyasında kimin eli kimin cebindeydi bilinemez! Ancak ülkeyi bu şekilde çöplüğe dönüştürerek sırra kadem basmakla da bu sorun çözümsüz bırakılamaz.

Aydeniz’in dediği gibi, toprak bu şekilde ıslah edilemez, korunamaz, geliştirilemez ve verimli kılınamaz!

Gelelim çöl olayına…

“Kıbrıs’ın Tahıl Ambarı” diye nitelenen ve bir zamanlar Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya hediye edilen Mesarya Ovası gerçekten Ada’nın en az yağış alan bölgesidir. Hani çiftçiler, ‘Mesarya Ovası suya doymaz’ derler ya…

Bu vesileyle Anamur Suyu’ndan dolayı bir kez daha Anavatan’a, bu topraklara suyu getirenlere şükretmek gerek.

Ya gelmeseydi?

Gelişmiş ülkelerde yağmur suları bir damlasına varıncaya kadar ziyan edilmez ve değerlendirilirken, biz bunları yapacak durumda değildik. Türkiye’nin yarattığı olanaklarla gölet ve barajlar inşa edilerek, bir kısım suyun toplanması sağlanabildi. Zaten Rum tarafı, Trodos Dağları’ndan akan suyun önünü yıllar öncesinden kesmişti… Hani İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı o denli usandırmışlar ve o da “Ellerinden gelse teneffüs ettiğimiz havayı da kesecekler” demişti ya…

Suyu kestiler de ne oldu, biz de ‘Anamur Suyu’na kavuşmadık mı?

Eski Sağlık Bakanlarından merhum Dr. Mustafa Erbilen, yapılan bir araştırmaya dayanarak, Lefkoşa çanağının deniz derya olduğunu anlatırdı. Başkentin altı gerçekten bir havuz gibi… Bazı hallerde 10 metrede su fışkırıyor. Öyle de, bundan kim, nasıl yararlanacak? Bu güne kadar yararlanıldı mı?

Mesarya Ovası, pardon Mesarya çölüne gelince; BM’nin raporu gerçeğin ta kendisi! Tehlike sinyalleri de doğru. Ancak İsrail’in, çölü yeşillendirdiğini ve her türlü sebze ve meyveyi çölde yetiştirdiğini de unutmamak gerek. Çöldeki kumun üzerine döküyor katranı, onun üzerine de biraz toprak, ek ekebildiğin kadar! Koskocaman çölden onlar yararlanır da, biz avuç içi kadar Mesarya Ovası’nı ıslah edemez miyiz?

Velhasıl dünyadaki gelişmelere ayak uydurmak zorundayız. Orhan Aydeniz’in çarpıcı ve de uyarıcı mesajlarından ders çıkarmak gerekir. Toprağı ve suyu bunca yıldır hor kullandığımızı kabul ederek, bundan sonrası için disipline etmek bu ülkeye çok şeyler kazandıracaktır.

Yazıyı biraz da espri ile tamamlayalım.

Çinliler bu günlerde uzaya gönderecekleri uyduyla uğraşırken, ilk kez ayda patates üretimini deneyeceklermiş!

Diyoruz ki, Çinlilerle temas kurulsun ve en azından ekilecek olan patates ‘Kıbrıs patatesi’ olsun. Malum Kıbrıs patatesi dünya üzerinde rakip tanımazken, varsın ayda da yetiştirilsin. Tabii ki yetiştirilebilirse…

Sanırız bu konuda Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada’ya büyük görev düşmektedir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık