• 13 Temmuz 2017, Perşembe 8:23
AkayCEMAL

Akay CEMAL

BM’nin tavrı: Ne şiş yansın, ne kebap!..

Crans-Montana’daki başarısızlıktan sonra, orada olup bitenler daha detaylı biçimde kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Bu arada karşılıklı suçlamaların olması da gayet doğal… Ancak Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye bu konuda hem hassas, hem de dikkatli!

Rum tarafı ve Yunanistan’dan aynı hassasiyeti beklemek abesle iştigal anlamındadır. Başarısızlığın nedeni ve sorumluluğunu ne zaman kabul ettiler de, gene kabul edecekler? Her zaman yağ gibi suyun üstüne çıkmakta mahirdirler.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dediği gibi, Kıbrıs Türk tarafı, Türkiye ile müzakere masasında yoğun biçimde çalışır ve öneriler hazırlarken, Rum ve Yunan heyetleri de valizlerini toplamakla meşgullerdi…

Bu durum BM ile İngiltere ve AB yetkilileri tarafından bilinmiyor mu? Biliniyor da, seslendirilebilir mi? Seslendirilmez! Örneğin AB yetkilileri bu konuda sessizliği yeğler, üyesi olan Rum tarafını gücendirmekten kaçınır. Peki; BM’nin tavrı ne olur, esas olan odur. Bu konuda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın şu sözlerinde bunun yanıtını bulabilirsiniz:

“Ben, başarısızlığın nedenlerinin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri tarafından açıklanmasını arzu etmekteyim. BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılmasıyla ilgili hazırlanan geleneksel rapor taslağı elimize geçti. Raporda Crans-Montana’da yer alan konferansa da yer veriliyor. Tüm taraflara gayretlerinden ötürü teşekkür ediliyor. Bu, tipik bir Birleşmiş Milletler tavrı.”

Akıncı, bu bağlamda BM’nin konumunun hassas olduğunu ve BM’nin süreçte kolaylaştırıcı olarak yer aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu nedenle süreçte BM’nin iki tarafa eşit mesafede olma siyasetini sürdürmeye çalıştığının gözlemlendiğini kaydetti.

Evet; BM’nin vaziyeti böyle… Halk lisanında ‘Ne şiş yansın ne kebap.’

Yeni bir çalışma içine girilirken, yeni bir yol haritası çizilirken, öncelikle bu gerçeklerin bilinmesi gerekir.

Değerlendirmeler sürerken, çeşitli fikirlerin ortaya çıkması gayet doğaldır ve halkın da beklentisidir.

Mecliste temsil edilen siyasi partilerin yanı sıra, temsil edilmeyen siyasi partiler görüş, düşünce ve önerilerini ortaya koymaktadırlar. Rum tarafının güdümünde olma mükellefiyeti olan birkaç sivil toplum örgütünün görüşleri bir yana, toplumun her katında yapılmakta olan sağlıklı değerlendirmeler,  geleceğin belirlenmesi bakımından önemli katkılardır.

Bu arada Rum tarafı ile Yunanistan’ın değerlendirmelerine karşı, Türk tarafının da Türkiye ile ciddi anlamda değerlendirmelerde bulunacağı kesindir. Nitekim Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin liderleri ile yaptığı değerlendirme toplantısının ardından, Türkiye Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Kıbrıs zirvesinin ardından gelinen son aşama ele alındı ve ortak değerlendirmelerin önümüzdeki günlerde devam edeceği kaydedildi.

Tüm bu çabalar, Rumların gönlü hoş olsun diye değildir. Elli yılı aşkın bir süre denendi, ama olmadı. Gelinen aşama dünyanın sonu değilse de, Kıbrıs Türk halkı da geleceğinin belirlenmesini ister. Böyle bir hakka sahiptir. Öncelikle barış, huzur ve güven içinde yaşamayı arzular. Böyle bir hakkı elinden almaya ne Rum’un gücü yeter, ne de BM veya AB’nin!

Bu nedenlerle değerlendirmeleri en iyi şekilde yapmak durumundayız. Bu konuda Meclis Başkanı Sibel Siber’in açıklamaları dikkate değer. Siber, “Rum halkı federasyona hazır değilse, bizim izolasyon ve ambargolar altında yeni bir çözüm modelini beklememiz istenmemeli. Kıbrıs Türk tarafının nasıl bir çıkış yolu belirleyeceği ilerleyen günlerde ortak akılla bulunacak” dedi.

Crans-Montana görüşmelerinde Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin tüm iyi niyetini ortaya koyarak, önerilerde esneklik göstermesine karşın, bir sonuç alınamazken ve bazı siyasi partiler federal çözümün tek alternatif olduğu düşüncesini korurken, Sibel Siber, tutanakların, Rum tarafının federasyondan ziyade özellikle yönetim ve güç paylaşımında bir üniter devlet modelini istediği yönünde olduğunu vurguladı.

Bu çok ciddi bir olgudur ve üzerinde hassasiyetle durulması gerektiği inancındayız. Karşımızdakiler, Kıbrıs Türk halkını kafa kola almak için zamana oynamalarına göz yumulamayacağını artık bilmelidirler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık