• 19 Eylül 2017, Salı 12:52
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Bölgede 2’nci İsrail’e müsaade edilecek mi?

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin, (İKBY) 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin “Irak’ın kuzeyinde ikinci İsrail’in kurulmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Maliki, referandum kararının yasal olmadığını ifade ederek, bunun ne Irak’ın, ne de Kürtlerin yararına olduğunu kaydetti.

Mesud Barzani’nin ‘Bağımsızlık referandumu’ kararına Irak Merkezi Hükümeti’nin yanı sıra, tartışmalı bölgelerde yaşayan Türkmenler, Araplar; ayrıca BM, ABD, İngiltere ve bölge ülkeleri olarak Türkiye ve İran karşı çıkıyor. Bir bakıma Barzani, ‘Bağımsızlık Referandumu’ konusunda kararlılık sergileyerek, ABD’den ve Bağdat’tan tavizler koparmaya çalışıyor. Ancak Barzani, Batı’dan beklediği desteği bulamayınca Moskova’ya sinyal gönderiyor.

13 Ocak 1946’da kurulan ve sadece 11 ay yaşayan ‘Muhabad Cumhuriyeti’ sona erince, yüzlerce adamıyla eski Sovyetler’e kaçan Kürdistan Demokratik Partisi’nin lideri Molla Mustafa Barzani 33 yıl ‘Bağımsız Kürdistan’ için mücadele etmişti…

Molla Barzani 1979’da yaşamını yitirirken, oğulları Mesud ve İdris’e bağımsızlık için çalışmalarını vasiyet etmişti… Mesud Barzani de babasının yolundan gidiyor. Siyasi gözlemcilere göre; ya babası gibi istihbarat oyunlarının tam ortasında ‘Reis sendromu’ yaşayıp kaybedecek ya da aklıselimle başka bir çıkış bulacak.

Evet; New York’ta BM kulislerinde Mesud Barzani’nin ‘bağımsızlık referandumu’ alabildiğine tartışılırken, gündemin bir diğer konusu da, Kuzey Kore’nin birbiri ardına füze denemeleriyle tehditlerde bulunması, başta ABD, Kuzey Kore ve Japonya olmak üzere; yaptırım uygulayan ülkelere karşı misilleme hareketleri…

En önemli konulardan biri de Arakanlı Müslümanların etnik temizlik harekâtıyla yaşadıkları dram… Bu konuda acizliğini bir kez gözler önüne seren BM’nin bundan sonra ne yapabileceğini de göreceğiz.

Tekrar Mesud Barzani’nin, birkaç gün sonra, 25 Eylül’de yapılması planlanan ‘Bağımsızlık Referandumu’na dönecek olursak, bölgede doğum öncesi yeni sancıların başladığına kuşku yoktur. Altı yılı aşkın bir süredir devam eden Suriye savaşı ile zaten Ortadoğu’da yeni şekillenmelerin olduğu gözlemlenmektedir. Onca devlet Suriye’de at oynatırken, bunlar herhalde Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat’ın kara gözü kara kaşı için değildir.

Her şeye rağmen önemli olan Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğüdür. Emperyal güçlerin çıkarları gereği dürtüleriyle milyonlarca insan ölmüş, evsiz barksız kalmış, göç yollarına düşmüş, mülteci akınıyla Avrupa ülkeleri huzursuzluk yaşamış ve hâlâ yaşamaktadır. IŞİD’in yarattığı yıkımı kısa sürede telafi edebilmek mümkün değildir.

Bölge üzerinde eskiden beri yapılan petrol hesapları, Yakın Doğu ve Orta Doğu’da milyonları canından ettirmiş bulunmaktadır.

Barzani’nin ‘Bağımsızlık Referandumu’ ile bölgede çalmakta olan çanlara yenileri eklenmiş bulunuyor. Gelişmeler ve açıklamalara bakılacak olursa, Barzani’nin referandum kararına İsrail açık destek veriyor. Bağımsız Kürdistan’ı ilk tanıyacak ülke de İsrail’dir. Bunu zaten daha önce de açıklamıştı… Esasen İsrail’in öteden beri istediği bu değil miydi? Peki; bu durumun Amerika’nın ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ (BOP) ile ilintisi yok mudur? Hem de nasıl? İsrail’den ‘Küçük Amerika’ diye söz edilmesi boşuna mıdır?

Peki; İsrail yeni oluşumu tanıdığında, Kıbrıs Rum Yönetiminin tavrı ne olur? Kuzu kuzu o da tanır. Yunanistan’dan çok İsrail’e bel bağlayan, bir diğer deyişle ‘Düşmanımın düşmanı benim dostumdur’ düşüncesiyle hareket eden Rum Yönetimi, Türkiye’nin karşı çıktığı bir oluşuma balıklama atlar. Türkiye ile İsrail’in ilişkilerinin bozuk çaldığı dönemde İsrail’in kucağına atladığı gibi!

Bu güne kadar askeri savunma ve işbirliği dahil, çeşitli anlaşmalar imzalayan, denizaltından kablolarla İsrail’den elektrik enerjisi bekleyen, doğalgaz konusunda tüm umudunu yine İsrail’e bağlayan Rum Yönetimi, İsrail’in peşinden gitmek mecburiyetindedir.

Türkiye’ye gelince; bağımsızlık referandumuna karşı İran gibi Türkiye de sert tepki ortaya koymuş bulunuyor. Hele Türkmenlerin ve Arapların ‘hayır’ dedikleri, katılmadıkları bir oluşuma Türkiye, Kerkük üzerinde tarihten gelen haklarını korumakta kararlı görünüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York dönüşü toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında konuya ilişkin gelişmeler ele alınacak ve kesin tavır belirlenecektir.

Maliki’nin dediği gibi, bölgede ikinci bir İsrail’in oluşumu halinde Ortadoğu çok daha karmaşık bir ortama sürüklenecektir.

Bunları dikkate alarak, Barzani’nin son dakika sağduyuya dönmesi herkesin beklentisidir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık