• 18 Kasım 2017, Cumartesi 10:42
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Bu KKTC ses veriyor

Rum öğrenci örgütleri, KKTC’nin kuruluşunu kınamak amacıyla pankartlar açarak, sloganlar atarak protesto yürüyüşleri düzenliyorsa, demek ki bu KKTC göze batmaktadır, ses vermektedir.

Mesela AKEL destekli bağımsız başkan adayı Stavros Malas, inanmasa da, Kıbrıs’ın tek devlet ve Kıbrıslıların tek halk olduğunu iddia edebiliyorsa, demek ki bu KKTC gerçekten büyüktür ve hazmedilemezdir. Malas’ın ‘tek devlet’ dediği sadece Güney’deki yönetimdir ve esas işgal altında olan da odur. Hem de 21 Aralık 1963’ten beri!

Tek halk nitelemesi de külliyen yalandır, çünkü Kıbrıs’ta iki halk vardır. Türk ve Rum halkı! Dili, dini, ırkı farklı iki halk… İki halk olmasa, 50 yıldır süregelen müzakere sürecinde masaya iki taraf oturabilir mi? Anastasiadis, Rum halkı adına oturur, Akıncı da Kıbrıs Türk halkı adına!

Bu nedenle Malas bize lo lo lo okumasın.

Rum Dışişleri Bakanlığı da, KKTC’nin ölü doğum olduğunu iddia etti ve uluslararası hiçbir kabul görmediğini iddia etti. Ölü doğum olsaydı, 34’üncü yaşını kutlar mıydı?

Rum Yönetimi, Türkiye’nin, ‘Kıbrıs’ın deniz ve hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle BM Genel Sekreteri’ne şikâyette bulunmuşsa, demek ki bu KKTC ses vermekte ve rüyalarına girmektedir. Ölü doğum olsaydı, Ada’nın kuzeyinde ayrı bir devlet olmasaydı, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ‘Solo Türk’ ekibi Kıbrıs semalarında yeri göğü inletircesine gösteri yapar mıydı? Kuzey Kıbrıs semalarını hallaç pamuğu gibi atar mıydı?..

Şimdi var olan gerçekleri inkâra kalkışıyor ve kendi halklarına hâlâ mesel gazel okuyorlar. Bu tür yaklaşımların güven yaratıcı veya güven artırıcı önlemler bakımından hiçbir yararı, önemi ve anlamı yoktur! Gerçekleri bir türlü anlatamıyorlar Rum halkına. Anlatmaya kalkışsalar bombardımana tutulacaklar. “21 Aralık 1963 tarihinde ENOSİS’e ulaşabilmek adına Kıbrıslı Türkleri, zamanında Girit’te olduğu gibi, bir gecede yok etmeyi amaçlayan Akritas Planı’nı uygulamaya koyduk ve Türkleri silah zoruyla ortaklıktan atarak, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tek başına sahiplendik” diyemiyor, itiraf edemiyorlar.

Geçmişin gerçeklerini halka, yeni nesle aktarmadıktan sonra, iki taraf hangi çözümü sindirebilir? Karşılıklı güven sağlanmadıktan sonra, nasıl bir çözüm olursa olsun yaşaması mümkün değildir.

Rum halkına, Rum gencine geçmişin gerçekleri ve yaşananlar objektif biçimde izah edilmiş olsaydı, emin olun, o ellerine Yunan bayrağı alarak, KKTC’nin kuruluş yıldönümünü protesto eyleminde bulunan öğrenciler, böyle bir harekette bulunmaya ihtiyaç hissetmezlerdi. Dahası “Meğer bizimkiler zamanında Kıbrıslı Türklere neler yapmış da bilmezdik” diye kendilerini ve özellikle de yöneticilerini sorguya çekerlerdi…

KKTC ses vermektedir, çünkü başta Türkiye devlet ve hükümet yetkilileri olmak üzere, nice yabancı konuklar da, her zaman olduğu gibi, 34’üncü yıldönümünde aramızda bulundular, duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Örneğin Türkiye’nin Kıbrıs İşleri Koordinatörü, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’dan sonra, bir diğer Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da, “Önceliğimiz KKTC’nin kalkınmasıdır” dedi. Çavuşoğlu, Kıbrıs Türkünün, adada barış ve istikrarın temel taşı olduğunu, çözüm ve uzlaşı için yürütülen çabaları her daim desteklediğini kaydetti.

Hatırlanacağı üzere Recep Akdağ da, yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, KKTC’nin kalkınması ve sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşturulabilmesinin Türkiye’nin öncelikli hedefi olduğunu, Kıbrıs Türkünün refah ve huzuru için Türkiye’nin elinden geleni yapmaya devam edeceğini ifade etti.

İşte bunlardır Rum tarafını çılgına çeviren… İşte KKTC’den yükselen bu seslerdir onları rahatsız eden! Çünkü onlar, Kıbrıs Türkünün, sebep oldukları ambargolarla, dünyadan izole edilmişlikle çökeceğini, dize geleceğini hayal ediyorlardı. Kendilerine muhtaç hale gelineceğini ve içimizdeki bazı aymazların da terennüm ettikleri gibi, ‘çözüm olsun da nasıl olursa olsun’ diye yalvaracağını hesaplıyorlardı… Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Düşünün; çıkıp da kendi toplumlarına, Rum halkına ve dünya kamuoyuna bir açıklama yaparak, “Bu Türklere yıllardan beri insanlık dışı, çağdışı ambargolar uygulanıyorsa, biz sebep olduk” deme cesaretini bile gösteremiyorlar.

Varsın göstermesinler, bu KKTC ses veriyor ya!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık