• 01 Haziran 2017, Perşembe 8:16
AkayCEMAL

Akay CEMAL

 ‘Çatışmaya karşı ilaç’ bizi uyutmak için mi?

Kıbrıs’ta, müzakerelerin sıcak bir çatışmaya karşı ilaç olduğunu biliyorduk… Ancak bunun resmi ağızdan, bizzat BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından da dile getirilmesi daha bir anlam kazanmaktadır.

Çok kez yazıp vurguladık. Kıbrıs, çatışma bölgelerinin ortasında silahların konuşmadığı, sakin bir ada… Tam tamına 43 yıldır bu ülkede kimsenin burnu kanamış değildir.

Sanki de çözüm bulunacakmış gibi, yılan hikâyesine dönen toplumlararası görüşmeler bir noktaya gelip dayandı ve ‘umutsuz vaka’ niteliğine büründü.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ‘şartlı görüşme’ ısrarı nedeniyle mekik diplomasisinden de bir sonuç alamayan Eide, Atina ve Ankara ziyaretlerinden de eli boş döndü. Bununla birlikte öyle bir şey söyledi ki, bunu derinliğine analiz etmeye gerek yok! “Müzakereler, sıcak bir çatışmaya karşı ilaçtır” dedi.

Bir yerde gerçeğe yakını itiraf etmiş oldu. Başta BM olmak üzere; ABD, İngiltere, AB ve diğerleri, Kıbrıs’ta bu kafa ile bir çözüme varılamayacağını her ne kadar öğrenmiş olsalar da, bölgedeki durum nedeniyle “Sonuç alınmazsa da, varsın görüşmeler devam etsin” şeklinde bir yaklaşım, daha doğrusu bir saplantı içindedirler.

Onlar, “Suriye’de, Irak’ta ve bazı ülkelerde başımız yeterinde dertte. Başımıza bir de Kıbrıs çıkmasın. Nasıl olsa orada bir çatışma yok. İyi, kötü müzakere süreci de devam ediyor. Barış Gücü’nün masraflarının yarısı da Rum Yönetimi ve Yunanistan tarafından karşılandığına göre, varsın ilelebet bu iş böyle sürsün” görüşündeler…

Aynı zamanda şunu da bilmektedirler ki, bu adada 43 yıldan beri barış ortamı varsa, huzur ve güven varsa, Türk Silahlı Kuvvetleri sayesindedir. Biliyorlar, ancak itiraf etmek de işlerine gelmiyor. Eide bunu çok iyi idrak ettiğinden, müzakerelerin, sıcak bir çatışmaya karşı ilaç olduğunu söylemek durumunda kaldı.

Eide’nin sözleri üzerine evvela Rum tarafına bakalım. Anastasiadis, Eide’nin ‘enerji konusuna ilişkin yaz aylarında sıcak çatışmadan kaçınmanın en iyi reçetesinin, müzakerelerin yeniden başlaması’ açıklamasını kabul edilemez olarak niteledi ve Eide’nin sözlerini tehdit olarak algıladı.

Anlayacağınız, bu aralar Eide’nin işi zor! Ancak her şeye rağmen pes etmiyor ve BM’nin çabalarını terk etmeyeceğini söylüyor. Bir sonuç alamazsa da yan gelip yatmayacak. Tabii Rum Yönetimi tarafından ‘İstenmeyen Şahıs’ ilan edilmezse…

Velhasıl müzakere masasının artık dingili koptu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dediği gibi, “Rum liderliğinin tavrını kabullenmemiz kesinlikle mümkün değil. Önce güvenlik-garantiyi, ardından toprağı tamamlayalım, sonrasında 4 başlığı hallederiz anlayışı mutabakatlara aykırı ve çözüme odaklanan bir tavır da değil. Bu ön şartlı yaklaşımla, olumlu sonuca ulaşmak olanaksızdır.”

Anastasiadis’ın aklından geçenleri Akıncı da okuyor, her Türk vatandaşı da! Bundan çıkan sonuç, Kıbrıslı Türklerle bu adanın nimetlerini asla paylaşmak istemedikleridir. Ne karada, ne havada, ne de denizde! Öyle anlaşılıyor ki, Anastasiadis, Kıbrıs Rum toplumu içinde saygınlığı olan, gerçekçi yaklaşımlarıyla bilinen, tanınmış eski politikacı ve işadamlarından Nikos Rolandıs’in uyarılarını es geçmiş, kulak arkası etmiş. Haksız da değil hani… Yunanistan’ın aracılığıyla yanına Mısır’ı, Lübnan’ı, Ürdün’ü ve diğerlerini alarak dikleşme eğilimleri gösteriyor. Babasının malıymış gibi, “Kıbrıs’ta Münhasır Ekonomik Bölge benim egemenliğimdedir ve buradan çıkacak doğalgaz da bana aittir” diyor.

Rolandis de kendisini “Türkiye ile oyun olmaz. Herhangi bir durumda bizi ne ortaklarımız olan doğalgaz şirketleri kurtarabilir, ne de dostlarımız” diye uyarmıştı…

Eide’nin, “Müzakereler, sıcak bir çatışmaya karşı ilaçtır” açıklamasına dönecek olursak; maalesef bu ilaç yarım yüzyıldır bizi uyutmaktadır. Arada bir umut vermekte ise de, söz konusu ilaç sayesinde 50 yıllık zamanımız da çalındı. Ha bugün, ha yarın diyerek, haklarımızı teslim etmek niyetinde olmayanların peşinde sürüklenip gittik. Belirsizlikleri oynadık. Ancak Rum tarafı pek de zarara uğramış değil. Zamanında kendisine verilen avantajları tepe tepe kullanmakta, ‘bir de şu Kuzeyde egemen olabilsem’ diye iç geçirmektedir.

Farz edelim ki Denktaş ‘Mr. No’ idi. Talat da mı, Eroğlu ve Akıncı da mı?

Ondan sonra da aklı fikri ‘Derinya Kapısı’nın açılmasında, Maraş’ın Rumlara iade edilmesinde olan ‘Mağusa İnisiyatifi’ denilen örgüte göre; Kıbrıs Türk liderliği, garantiler başlığında Kıbrıs Türk toplumunun hassasiyetini ifade ederken, Kıbrıs Rum toplumunu tatmin edecek bir çözüm önerisi sunamadığını iddia etti.

Anastasiadis’i tatmin edecek başka ne yapılmalıydı? Yüzü suyu hürmetine garantileri kaldıralım mıydı, yoksa tavla teslim mi olalım?..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık