• 30 Ocak 2017, Pazartesi 9:43
AkayCEMAL

Akay CEMAL

CIA belgeleri yakın tarihin aynasıdır!..

Her yemeğe maydanoz olmak bizde alışılagelmiştir. Her konuda fikir yürütmekte üzerlerine yoktur. Ama bilinçli, ama bilinçsiz! Bizde olduğu gibi, Rumlarda da durum aynıdır.

Mesela söz ‘Barış Harekâtı’ndan açıldığında, ‘istedikten sonra ABD, Türkiye’yi önleyebilirdi’ iddiasında bulunurlar. Bu tür iddiaların ne denli tutarsız olduğu açıklanan CIA belgeleriyle de bir kez daha anlaşıldı.

Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’te başlattığı Kıbrıs Barış Harekâtı öncesinde, dönemin ABD yönetiminin Türkiye’yi “Kıbrıs’ın dışında tutmaya” çalıştığı ortaya çıktı. Belgelerde ayrıca dönemin ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’in, “Kıbrıs’a Amerikan askeri gönderme” ihtimaline karşı ordudan bilgi aldığı görüldü.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) erişime açtığı gizli belgelere göre, EOKA’cı Nikos Sampson’un Ada’yı Yunanistan’a bağlamak amacıyla Rum Milli Muhafız Ordusu ve Yunan birlikleriyle işbirliği halinde Makarios’a karşı 15 Temmuz 1974’te darbe yapması ve sonrasındaki gelişmeler ABD yönetiminin o günlerdeki öncelikleri arasında başı çekti.

Belgelerde, dönemin CIA Direktörü William Colby’nin, Türkiye’nin, güçlerini Kıbrıs’a gönderme niyetinde olduğunu söylediği, buna karşılık Kissinger’in ‘Buna inanmıyorum, Türkleri bu işin dışında tutmamız gerekir’  dediği nakledildi. Bu arada CIA’nın 19 Temmuz 1974 tarihli ‘Çok Gizli’ damgalı bir başka belgesinde ise, CIA Direktörünün, Kissinger gibi Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini engelleme ya da geciktirme fikrinde olduğu göze çarptı.

CIA belgelerinin özeti bu…

Türkiye, garantör ülke İngiltere’nin olumsuz cevap vermesi üzerine, Ada’daki Türklerin güvenliğini de dikkate alarak dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in ‘Ayşe tatile çıkabilir’ mesajlarıyla 20 Temmuz 1974 günü Barış Harekâtı’nı başlatmıştı… Böylece Ada’nın Yunanistan’a ilhakı önlenmiş, Kıbrıs Türk halkının varlığı da güvence altına alınmıştı… Barış Harekâtı’nın ardından Yunanistan’da cunta gitmiş ve ülke demokrasiye kavuşmuştu…

Geçen yıl Barış Harekâtı’nın yıldönümü nedeniyle bilinmeyen bazı gerçekleri gözler önüne sermeye çalışırken, dönemin ABD yönetiminin, her seferinde olduğu gibi, 20 Temmuz 1974’te de Türkiye’nin askeri müdahalesini önleyebilmek için büyük çaba gösterdiğini yazmıştık… Nitekim de belgeler bu gerçeği yansıtıyor. Ancak ‘Karaoğlan’ Bülent Ecevit bu kez kararlıydı ve tehlikenin büyüklüğünün de farkındaydı… Başbakan Yardımcısı merhum Necmettin Erbakan da Ecevit ile aynı görüşteydi…

ABD yönetimi Türkiye’yi Kıbrıs’a çıkarma yapmaktan vazgeçirmesi için apar topar dönemin dışişleri bakan yardımcısı Joseph Sisco’yu Ankara’ya gönderdiyse de, Ecevit hükümetini kararlı tavrından vazgeçirememişti…

20 Temmuz gecesi Sisco’yu kabul eden Ecevit, kendisine “Biraz acele etmezseniz, uçak bulamayabilirsiniz, çünkü tüm havalimanlarını kapatıyoruz. Askerlerimiz de şu anda Kıbrıs açıklarında bulunuyor” demiş, Sisco da ardına bakmadan çekip gitmişti…

Diyeceğimiz şu: ABD yönetimi o dönemlerde de Ada’da bir Türk askeri varlığına karşıydı… Rumların karşı çıktığı gibi… Bunu biz değil, belgeler söylüyor. Bölgesel dengeler meselesi var ya!

Ancak konuya ABD’nin bakış açısı başka, Türkiye’nin bakış açısı başka! Her şeyden önce burada bir Amerikan halkı yaşamıyor, Türk halkı yaşıyor. Güvenliğini de herhalde ABD, BM, kendi güvenliğini sağlamaktan aciz AB veya Uluslararası Polis Gücü sağlayacak değil ya!

Evet; ABD, amacı malum darbe üzerine elinden geleni yaptı. Belki de daha fazlasını yapabilirdi. Ancak o günlerin koşulları ve olanaklarında Türkiye de, buradaki soydaşlarının güvenliğini sağlama almak durumundaydı. Kaldı ki, uluslararası anlaşmalardan doğan bir haktı bu.

Barış Harekâtı’nın hangi koşullarda gerçekleştirildiği CIA belgeleriyle de ortaya konuldu. Esasen bazı ülkeler, harekâtın başarısızlıkla sonuçlanacağı ve Türkiye’nin dünya kamuoyu önünde zor durumda kalacağının hesabını da yapmaktaydılar. Halbuki Mehmetçiğin kim olduğuna dünya Kore’de tanık olmuştu…

Gerçekten kolay değildi Ada’ya çıkarma yapmak. Ancak her şeye karşın Türk askeri bunu başardı. Şimdilerde bu harekât, birçok ülkede ders olarak anlatılıyor.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek