• 26 Ağustos 2017, Cumartesi 13:28
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Crans- Montana’dan sonra şimdi de ‘alabanda’

Kıbrıs sorununa sözde çözüm bulabilmek için bizi 50 yıl müzakere masasında oyaladılar. Her türlüsünü denedik, ama olmadı. Çünkü öyle bir niyet yoktu… Esas niyet çözüm değil, fakat bizi çözmek ve adanın tümüne egemen olmaktı… Dün öyleydi, bugün de!

1 Nisan 1955’te, 21 Aralık 1963’te ve 15 Temmuz 1974’te silahla denediler, ama başaramadılar. Şimdi de başka yöntemlere başvuruyorlar. Şimdi mi? Eskiden de vardı bu yöntemler, ama Crans- Montana’da oyunun çirkin yüzü ortaya çıktığında ve de başarısızlığa neden olunduğunda oyunu yeniden sahneye koydular.

Kıbrıslı Türkler, bayramdan bayrama Larnaka’ya, Hala Sultan’a giderken, onlar her hafta sonu Kuzey’deki çeşitli kiliselerde ayinler yapmaktadırlar.

Herkesin dini inancına ve din hürriyetine saygımız vardır. Yalnız bir noktaya özellikle değinmek isteriz. Farkındaysanız, Kuzey’de dini ayinler arttıkça, Güney’e geçen Türklere karşı saldırı olaylarında da tırmanış olmaktadır. Bu konuda şimdilik daha fazla yazmak istemiyoruz. Ancak Lefkoşa’nın Rum kesiminde APOEL Futbol Kulübü önünde KKTC plakalı bir taksiye önceki gün yapılan saldırı ne ilktir, ne de son olacaktır. Sadece en son yeni bir örnektir.

Daha bunun gibi ve de onur kırıcı nice olaylar vardır ki, medyaya yansımamakta, biz de aslında bu güne kadar hiç de işe yaramamış olan, Anastasiadis’in “hepsi bitti de, bunları mı konuşacağız” dediği ‘güven artırıcı önlemlere’ saygımızdan dolayı söz konusu olaylara değinmiyoruz. Ancak bu, ilânihaye değinmeyeceğiz anlamında değildir. Özellikle Larnaka Havaalanı’nda Türk taksicilerin horlanması, küfürlere maruz kalınması, aşağılanması dayanılacak gibi değildir. Şimdilik bu kadarla yetiniyoruz.

Gelelim Güney Kıbrıs’ta her yıl düzenlenmekte olan ‘Dış Rumlar Kongresi’nde alınan kararlara… Kısa adı POMAK olan kurultayın 19’uncusu yapıldı ve sonuç bildirgesinde Kıbrıs sorununa değinilirken, Kıbrıslı Türklere yönelik bir de mesaj yayınlandı.

Ada’daki ve ada dışındaki Kıbrıslı Türklere ‘Kıbrıs için ortak mücadele’ mesajı gönderildi. Yaratılan olumlu ortamı idame ve güçlendirmeye katkı sağlamaları istendi. “Kıbrıslı Türkleri ‘Türk işgalini’ kaldırmak ve vatanımızı birleştirmek için el birliği yapmaya, müzakerelerin BM parametreleri çerçevesinde ve BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu temelinde devam etmesine kendi yöntemleriyle destek vermeye çağırıyoruz” denildi.

‘Ortak mücadele’ dedikleri, ‘vatanı birleştirmek’ dedikleri 1974 öncesine dönüş değil midir? Kıbrıslı Türkleri kendi amaçlarına alet ederek, Ada’yı birleştirecek, Türkiye’yi dışlayacak ve böylelikle Yunan bayrağını Ada’nın kuzeyinde de dalgalandıracaklarının hesabını yapıyorlar. Bunun için de Kıbrıslı Türklerden destek ve katkı bekliyorlar.

Zaten öteden beri bilinçli veya bilinçsiz olarak destek ve katkı veren yok mu? Sayıları az da olsa, onlara ‘düdük öttürücüler’ denir. Hani ‘Parayı veren düdüğü çalar’ derler ya… Bu atasözünü ‘Parayı veren düdüğü çaldırtır’ şekline de dönüştürebiliriz.

Kararda, Crans- Montana’nın bozguna uğramasına sebep olmasına rağmen, Rum yöneticilere ve Rum tarafına destek beyanında bulunulması ‘Kel gelini kim över’ atasözüyle bağdaşmaktadır. Kısacası Rum tarafı ve Yunanistan, el birliğiyle hem masayı devirecek, hem de toplantı henüz bitmeden valizleri toplayacak, uçak saatini bile ayarlayacak, ondan sonra da başarısızlığın aktörü olarak ödüllendirilecek… Onlara göre Rum lider ‘sütten çıkmış ak kaşık.’

Bu değerlendirmeyi yapanlar, ‘Dış Rumlar Sempozyumu’nda sıkılmadan Crans- Montana gerçeklerini ters yüz ederek, Rum halkını bir kez daha yanlışlara sevk etmekte, Türk halkının da bir yerde bu yanlışlara alet ve ortak olmasını, Rum yönetiminin tavrını benimsemesi ve desteklemesini istiyorlar. Yüzleri kızarmadan bunun için çağrı da yapıyorlar.

Utanmazlığın bu kadarına da pes doğrusu! Kıbrıslı Türkleri bu gözle görenlerin daha nice sinsi planlar hazırladıkları belli olmuyor mu?

“Crans- Montana bir fiyasko ile sonuçlanmışsa sebebi de, suçlusu da biziz” diyeceklerini ve Anastasiadis başkanlığındaki Rum heyeti ile Dışişleri Bakanı Nikos Kocas başkanlığındaki Yunan heyetini kınamalarını elbette beklemezdik. Ama insanda her şeyden önce bir onur olur. İsviçre’de hiç bir şey olmamış gibi bir izlenim yaratmak ve çocuk kandırırcasına Türk halkıyla alay etmek tiksindiricidir. Ada’da malum amaçları uğruna Türk halkını kullanmak isteyenlere geçit vermemek en başta gelen görev olmalıdır.

Özetle, sebep oldukları Crans- Montana bozgunundan sonra, yeni bir politika üretmişlerdir ki, bunun adına da ‘alabanda’ demek lazım. Şu veya bu şekilde Kıbrıslı Türkleri alabandaya alabilmek ve kendi çıkar ve amaçları doğrultusunda kullanabilmek için nice tezgâhlarla karşı karşıya bulunduğumuzun idrakinde olmalıyız.

Hükümetin, özellikle de Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda gerekli değerlendirmeleri yapmakta olduğuna inanıyoruz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık