• 18 Temmuz 2017, Salı 15:05
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Darbeleri geçtik, şimdi sırada 20 Temmuz var…

Temmuz ayı, Kıbrıs’ın kaderinin belirlenmesi bir yana, Türkiye ve Yunanistan için de çok şeyler ifade ediyor.

1Nisan 1955’ten itibaren Ada’yı Yunanistan’a bağlamak anlamında ENOSİS rüyası ile yatıp kalkanlar, son olarak 15 Temmuz 1974’te bir denemeye daha kalkışmışlar, ancak karşılarında Türkiye’yi bulmuşlardı…   Türkiye’nin, Garanti Anlaşmaları’ndan kaynaklanan müdahale hakkını kullanması sonucu, Güney’deki Cunta kalıntıları yok olmuş, demokrasi ortamı yeniden sağlanmıştı…

Yalnız Güney Kıbrıs’ta mı? Yunanistan’da da ‘Albaylar Cuntası’ iktidardan gitmiş, Paris’te sürgün hayatı yaşayan Başbakan Konstantin Karamanlis’in ülkesine dönüşüyle Yunan halkı yeniden demokrasiyle tanışmıştı…

Kısacası; Türkiye’nin müdahalesinin nelere kadir olduğu görüldü. Ancak Rum ve Yunan tarafı bunun kıymetini takdir edeceğine, okullarda ENOSİS plebisitinin anılması kararı bir yana,  ‘Sıfır garanti sıfır asker’ sloganı ile hep dikine gitmeyi yeğledi. Kendilerine bahşedilen barış, huzur ve güven ortamı için Türkiye’ye teşekkür borçları vardır. Yarım yüzyıla yakın bir süreden beri bu adada Türk askeri sayesinde kimsenin burnu kanamış değildir. Yatıp kalkıp buna dua edeceklerine, bu nankörlük niye?

Yukarıda dedik ya, bu coğrafyada darbeler nedense hep 15 Temmuz’lara rastlar. Kimi başarılı olur, kimi olmaz! 15 Temmuz 2016’da Türkiye’de yapılan darbe girişimine karşı Türk milleti tek yürek oldu ve bu heyecana Kıbrıs Türk halkı da gönülden katıldı. Türk milletine demokrasiyi çok görenlere halk haddini bildirdi.

Lefkoşa’da düzenlenen törende de bu yönde duygular dile getirildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “sivil halkın ellerinde bayraklarla tanklara karşı direnmesi tarihe geçen büyük bir olaydır” derken, Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Türk ulusunun birlik ve bütünlüğünü bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurguladı.

Başarısız sonuçlandığından 15 Temmuz 1974 tarihi, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın tarihine kara bir leke olarak geçti. 15 Temmuz 2016 kalkışması da, Türk milletinin cesareti ve dirayetli direnci sayesinde amacına ulaşamadı. Rum halkı, bundan 43 yıl önce darbe günü evinde sinmiş vaziyette sonucu beklerken, Türkiye halkı darbe girişiminin seyrini değiştirdi, bayrağı eline alarak meydanları, sokakları doldurdu…

Türk milletinin bu cesur tavrı karşısında demokrasiye ve insan haklarına saygılı dünya ülkeleri ve insanlığın şapka çıkarması gerekir.

15 Temmuz darbe girişimlerinin yıldönümleri geride kalırken, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Anastasiadis’i kastederek, “Crans-Montana’ya çözüm arzusuyla gitmedik” şeklindeki açıklaması büyük önem taşımaktadır. Elbette 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerinde Ankara’nın da önemli mesajları olacaktır. Crans-Montana’daki sonuçsuz zirveden sonra, 20 Temmuz mutlu Barış Harekâtı’nın 43’üncü yıldönümü etkinliklerinde verilecek mesajlarda, bundan sonraki yolun ve adımların ne olacağı konusunda herhalde bir fikir sahibi olacağız diye düşünüyoruz.

Esas törenlerden önce yarın sabah Göçmenköy’de, Barış Harekâtı dönemi Başbakanı Bülent Ecevit’in heykeli önünde Sönmezliler Ocağı’nın öncülüğünde düzenlenecek “Bülent Ecevit’i anma töreninde de son gelişmeler ışığında bundan sonrası için verilecek mesajlar vardır. Dün kendisiyle sohbet olanağı bulduğumuz Sönmezliler Ocağı Başkanı Erden Esenyel, halka sabah yapılacak törene katılıma çağrısında bulunduklarını söyledi.

Kitlelerin bel bağladığı Crans-Montana başarısızlığının ardından yapılacak her konuşmanın, her bildirinin ve her görüşün, tüneldeki karanlıktan aydınlığa çıkabilmek bakımından önemi vardır. Bu düşünceyle anma töreninde yapılacak konuşmaları da dikkatle izlemeye çalışacağız.

Diyeceğimiz; içinde bulunduğumuz günler oldukça sıcak ve kritik günlerdir. Bir yandan Crans-Montana’nın sonuçsuz kalmasında önemli payı olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün akşam Kıbrıs’ta beklenirken, sondajın başlamasıyla Fransız Savunma Bakanının, Kıbrıs’ta Rum Savunma Bakanıyla görüşeceği, sondajla ilgili olarak Larnaka Limanı’na demirleyen Fransız savaş gemilerini ziyaret edeceği belirtiliyor.

Görünen o ki, bölge yeniden ısınıyor. Crans-Montana’nın niye başarısız olduğunu AKEL Genel Sekreteri açık bir şekilde ifade ederken, Rum liderliğince Türkiye’nin veya Akıncı’nın suçlu gösterilmek istenmesi elbette inandırıcı olamaz. Öncelikle bölgedeki hidrokarbon yataklarından ne çıkacağını merak eden, Şubat 2018 seçimlerine odaklanan bir Rum liderden siyasi iradesini kullanıp da bir anlaşmaya imza atmasını ben şahsen beklemiyordum. Kimse de beklemiyordu… “Türk tarafını görüşme masasına bağlayayım, diğer yandan da bildiğimi okuyayım” zihniyetiyle hareket edildikçe, sorunun boyutlarının nerelere kadar varacağı belliydi.

Halbuki doğalgaz olayı pek ala ertelenebilirdi. Kıbrıs sorununun çözümünden sonraya bırakılabilirdi. Böylelikle doğalgaz konusu ‘düşmanlık köprüsü’ yerine, ‘dostluk köprüsü’ oluşturabilirdi… Böyle bir fırsat vardı Anastasiadis’in elinde. Yunanistan’ı da bu konuda ikna edebilirdi.

Ama Türklere karşı olumsuz yaklaşımıyla tanınan Kocas’la el ele vererek, aklı başında Rumların da ifade ettikleri gibi, bazı ülkelerle anlaşmalar yaparak, Türkiye etrafında bir yay oluşturmayı tercih ettiler. Bunu başardıktan sonra, şimdi de sıra sondajlara geldi ve Akdeniz’in suları yine ısınmaya başladı. Kıbrıslı Türklerin bölgedeki yer altı zenginliklerinde hiçbir hakkı yokmuş gibi davranılması, diğer konularda da hak vermezlik anlayışıyla eş anlamdadır.

Halbuki önce müzakere masasına iyi niyetle oturulur, Kıbrıs sorununa çözüm bulunur, sonda da doğalgaz olayına geçilebilirdi. Çözüm bir kenara bırakıldı. Tıpkı Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sorununun çözümünü beklemeden Güney Kıbrıs’ı üyeliğe aldığı gibi…

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık