• 14 Kasım 2017, Salı 9:10
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Devletsiz kalmaktan daha kötüsü yoktur!..

Yarın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 34’üncü yıldönümü… Kıbrıslı Türkler kutlama yaparken, Rumlar da ‘nerden çıktı bu devlet?’ diye hayıflanıyorlar. Eşitliğimizi, ortaklığımızı kabul etseler çözüm de olur, yeni bir ortak devlet de kurulurdu. Ama niyet yok ki!

Olsaydı, yarım yüzyıldan beri bizi ‘çözüm mahkûmu’ olarak bekletirler miydi?

Kuzey’deki devlet de, çözüm umutlarının tümden tükendiği, Rum tarafının zihniyetinde en ufak bir değişiklik olmadığı ve bu gidişle olmayacağına kanaat getirdikten sonra kurulmadı mı?

Bu toplum aşiret misali devletsiz daha ne kadar bekleyecekti? Rumların paşa gönlü olmasını bunca yıl bekledik, yetmedi mi? En nihayet bıçak kemiğe dayandı ve Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş son çare olarak KKTC’ni ilan etti. Çünkü görüşmelerde tüm umutlar tükenmiş, Rum liderliğinin anlayışında hiçbir değişiklik olmamıştı…

Rumların kuyruğunda daha ne kadar sürüklenip gidecektik? Kuyrukta maşrapa olmaktan hiç mi kurtulmayacaktık?

“Sizden ne köy olur, ne kasaba” diye yüzlerine haykırmayacak mıydık? Yoksa teneffüs ettiğimiz havayı mı keseceklerdi? İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın dediği gibi, ellerinden gelse onu da yaparlardı ama ona güçleri yetmiyordu… Ambargolara ve izolasyonlara yeterdi güçleri. Nitekim KKTC’nin ilanıyla birlikte Avrupa ile el ele vererek, ambargoları daha da sıktılar. Yıllar boyu silahla dize getiremedikleri bu halkı ambargolarla dize getireceklerini sandılar. Halbuki bizim de bir penceremiz, dünyaya açılan bir kapımız, bir nefes borumuz olduğunu belki de hesaplayamadılar. Onların anavatanı Yunanistan varsa, bizim de anavatanımız Türkiye olduğunu bilmiyorlar mıydı?

Aradan 34 yıl geçti. Nerdeyse 35’inci yıla merdiven dayadık. Hani eskiler ‘Yaş 35 yolun yarısı derler’ ya…

Her şeye rağmen bu devlet tanınsa da, tanınmasa da bir gerçek, bir varlıktır. Gerek dıştan, gerekse içten hırpalama, çaresiz kılma gibi girişimlere karşı dimdik ayaktadır. Hem de tüm demokratik yapısıyla, bir devlette olması gereken kurumlarıyla! Cumhurbaşkanını kendi oylarıyla sadece Kıbrıs Türk halkı seçiyor, başkaları değil! Milletvekillerini de, belediye başkanları ve diğer yerel yönetim organlarında görev alanları da!

Bu konularda Güney Kıbrıs’tan hiçbir farkımız yok. Fazlamız var, eksiğimiz yok!

1974 öncesi dönemde deniz ve havalimanlarımız mı vardı? Elimizde tuttuğumuz kıyı şeridi devede kulaktı… Müzakere masasında “Nüfusunuza göre idarenizdeki kıyı şeridi fazladır” diyorlar. Hazmedemiyorlar. Çünkü 74 öncesi yılların özlemini çekiyorlar. Kıbrıslı Türkleri utanç barikatlarında beklettikleri, horladıkları günleri…

Onlar, Ada’yı Yunanistan’a ilhak etme (ENOSİS) uğruna mücadele ettiler, Kıbrıs Türkü de karşı duruşla ve en az Rumlar kadar hak sahibi olduğu bu topraklarda var olma, tutunabilme mücadelesi verdi.

Şimdi Rum lider Nikos Anastasiadis kalkıp “Herhangi bir çözüm için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yıkıldığını görme niyetinde değilim” diyor ve garantilere ihtiyaç olmadığını kırık bir plak gibi tekrarlayıp duruyor.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yıkmayız, gelin bu çatı altında birleşelim. Yeni bir devlete de ihtiyaç yoktur. Siz yama olun, yeter” demeye getiriyor. Aksi halde bu durumun böyle devam edeceğini ve ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi egemenliklerinde kalacağının mesajını veriyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, ucu açık müzakereler döneminin artık kapandığını ifade ederken, uzun uzadıya gidecek verimsiz müzakereler yerine, sonuç odaklı, bütüncül yaklaşımlara açık, süresi belli yeni bir görüşme yöntemi üzerinde durulması gerektiğini belirtiyor.

Kısacası eski minval üzerine görüşmelere artık paydos. Oyalama taktiklerine, zamana oynamaya artık paydos! Peki, Rum buna rıza gösterir mi? Kıbrıs Türklerinin güvenliği konusunda Türkiye’nin garantörlüğüne karşı çıkmaya devam ettiği sürece nasıl bir uzlaşı sağlanabilecek? Garantörlük ve Ada’da Türk askeri varlığı konusu Kıbrıs Türk tarafı için yaşamsal önem arz etmektedir.

Bundan 34 yıl önce Cumhuriyet Meclisi’nin basamaklarında Dr. Küçük, Denktaş ve Osman Örek, halkı selamlarken, Türkiye’nin garantörlüğünün ve Türk askerinin burada konuşlanmasının ne denli önemli olduğunun mesajını vermemişler miydi? Bugün bir devlet sahibi olmanın gururunu yaşıyorsak, bunu bunca yıl verilen egemenlik ve özgürlük mücadelelerine borçluyuz. Ve diyoruz ki, Allah kimseyi devletsiz bırakmasın! Devletsiz olmaktan daha kötüsü yoktur!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık