• 17 Mart 2018, Cumartesi 10:43
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Dıştaki Kıbrıslı Türklerin gönüllerini almak gerek!..

“… Bu kadar yıldır ihmal edilen vatandaşlarımız bizim için son derece önemlidir ve bunun gereğini yapacağız. Kıbrıslı Türklerin, gittikleri günden itibaren akılları Kıbrıs’tadır. Tümünün dönme arzusunda olduğunu söyleyemem, ama hepsinde ülke özlemi vardır. O insanlar keyfinden değil, yaşadıkları bazı zorluklardan dolayı ülkelerinden ayrılmak zorunda kalmışlardı. Ülkede olup biteni bazen bizden daha çok takip etmektedir.

Özellikle lobi faaliyetlerinde yaşadıkları ülkede kendilerini daha fazla ve etkin şekilde göstermeleri, birlikte hareket etmeleri ve bu ülkenin vatandaşı olduklarını hissetmeleri halinde ülkeye ciddi anlamda katkı yapabilirler. Dönme niyetinde olan vatandaşların, buraya yerleşmesi sadece seçme ve seçilme hakkıyla bağlantılı değildir.   Örneğin gümrük mevzuatında ve taşınmaz mal satın alma yönteminde iyileştirmelerle bu insanlarımızın memlekete yatırım yapmaları teşvik edilebilir.”

Bu sözler Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a ait. Bütçe görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler konusuna değinirken görüş ve düşüncelerini dile getirdi.

Çok önemli bir konuya temas etti Özersay. Bunca yıl yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri bu topraklara çekebilmeyi başarsaydık, emin olun bugün ihya olurduk. Sadece İngiltere’de yaşayanların sayısı, burada yaşayanların sayısından az değildir. Ya Türkiye’de, Avustralya, Kanada, Almanya, ABD ve diğer ülkelerde?..

Öyle bir potansiyel vardır ki, maalesef tam anlamıyla değerlendirilmiş değildir. Bu güne kadar yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin temsilcilerinin katılımıyla kaç kez sempozyum düzenlendi? Gelmiş geçmiş hükümetler bu konuda ne yaptı? Anımsadığım kadarıyla bir zamanlar ‘Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Sempozyumu’ merhum Başbakanlardan Nejat Konuk döneminde yapılmıştı… Toplantılar birkaç gün sürmüş, önemli konuşmalar yapılmış, önerilerde bulunulmuş ve kararlar alınmıştı… Uygulanabildi mi?

Ne oldu ondan sonra? Aradan belki de 40 yıla yakın bir zaman geçti. O kadar ki, söz konusu sempozyumun düzenlenmesinde önayak olan Başbakan Nejat Konuk bile öteki dünyaya göçtü.

Halbuki Rum tarafı, 1974 Barış Harekâtı’ndan sonra, ‘Kıbrıs Dışında Yaşayan Kıbrıslı Rumlar Sempozyumunu’ her yıl hiç aksatmadan gerçekleştirmektedir. Böylelikle dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan

Kıbrıslı Rumların temsilcileriyle yüz yüze görüşme olanağı sağlanmakta, sorunları aktarılmakta, giderilmeye çalışılmakta, Rum tarafının lobi faaliyetlerinde daha etkin yer almaları konusunda ne tür yöntemlerin uygulanabileceği tartışılmakta ve bir yol haritası çizilmektedir. Sempozyuma katılanlar tam donanımlı olarak yaşadıkları ülkelere dönmektedirler. Tabii birkaç gün burada kendilerine tatil olanağı da sağlanmaktadır.

Biz bunları becerebildik mi? O insanlara elimizi uzatıp da biraz ilgi gösterebildik mi? Ek mesailerle uğraştık, müşavir ordusu ve kaçak işçi sorunu yarattık. Arada bir yatırım için gelenlerden de rüşvet istedik, bürokrasi çarkında bunalttık, sonunda vatanına küstürerek, ‘elveda’ dedirttik. Yurt dışında yaşayan soydaşlarımızın gönlünü alacağımıza, ötekileştirme siyasetini yeğledik. Hatta bazı yöneticilerin, onlara ‘yolunacak kaz’ gözüyle baktığını kim inkâr edebilir?

Bu konularda içimiz yanıktır, çünkü dertlerini, sorunlarını biliyoruz. Özersay’ın dediği gibi, tümünün dönme arzusu olmasa da, hepsinde ülke özlemi vardır. Hele çok uzaklarda, Avustralya’da olanların! Niceleri vatan hasretiyle yanıp tutuşarak ebediyete göç etmiştir. Niceleri anne ve babalarının, ninelerinin, dedelerinin doğup büyüdükleri yerleri görebilmenin özlemini duymaktadır.

Yetişkin insanlar olarak Kıbrıs’tan göç ettikten sonra, çocukluk dönemlerinde komşularını merak etmekte, birlikte pirili oynadıkları arkadaşlarını sayıklamaktadırlar.

İletişim çağı olmasına rağmen, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerle iletişimde pek başarılı olamadık. Bu nedenle de lobicilikte geri kaldık. Örneğin bir zamanlar Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir ‘Dış Türkler Masası’ kurulacaktı… Ne oldu? Tatile bile gelenler, karşılaştıkları sorunları çözebilmek için daire daire dolaşmaktan bıkmakta ve bu zorluklardan dolayı tekrar gelmeyi düşünmemektedirler. Kendilerine bürokrasi ağının pençesine takılmadan yol gösterebilecek, yardımcı olabilecek olanakların yaratılması gerekir diye düşünüyoruz.

Söylenecek, yazılacak o kadar çok şey var ki, daha fazla sitem etmeden yazıyı noktalamak isteriz. Bu arada Özersay’ın düşündüklerini gerçekleştirmesi için attığı adımın, çok geç olmakla birlikte olumlu ve yerinde olduğunu da vurgulamak gerek


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


\fevkalade  bir yazi.Temenni ederim ki Yeni hukumet bu ise  gec de olsa EL KOYAR \fevkalade bir yazi.Temenni ederim ki Yeni hukumet bu ise gec de olsa EL KOYAR 17.03.2018 20:39

HUKUMET bunu BASARIR

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık