• 16 Nisan 2018, Pazartesi 8:39
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Dr. Küçük, İngiliz cephesini nasıl tarumar etmişti?..

Yıl 1956, gün 15 Nisan… Kıbrıs, İngiliz idaresinde… Halk Sarayönü’nde, Vakıflar binası önünde çoğaldıkça çoğalıyor. Bir heyecan var herkeste. Türk bayrağına özlem var!

   Hani, ilkokullarda sınıflara girmeden önce, çocuklara topluca ‘Kralımız çok yaşa’ marşını söyletirlerdi ya, işte o günler… Ama biz, gene de içimizden ‘İstiklal Marşı’nı okurduk…

   Ve muazzam kalabalığın coşkusu bir anda doruğa ulaşıyor, ‘Yaşa, var ol’ sesleri ortalığı çınlatıyordu… Bu esnada liderimiz Dr. Fazıl Küçük kürsüde görülürken, heyecan daha da artıyor, akabinde Evkaf binasındaki İngiliz bayrağı indirilerek, yerine Türk bayrağı çekiliyordu… Müthiş bir alkış kopmuştu o anda!   Kıbrıs Türkü tarihi bir gün yaşıyordu…

   Kolay mıydı o dönemde Vakıfları İngiliz sömürge yönetiminden çeke çeke almak?

   Türkiye’de bazı dışişleri bakanlarının ‘Bizim, Kıbrıs diye bir meselemiz, bir davamız yoktur’ dedikleri o günlerde?

   O dönemde Kıbrıs’ta yanı başımızda ne bir Kolordu vardı, ne de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı! Türk Alayı da yoktu!

   Ancak Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarının bıkmadan ve usanmadan, inatla ve ısrarla açtıkları mücadele kampanyası sonunda, en nihayet hak yerini bulmuş ve sömürge idaresi Vakıfların idaresini asıl sahiplerine teslim etmek zorunda kalmıştı…

   15 Nisan 1956’da en önemli cephede kazanılan bu zafer, bu günlere gelinmesinde en önemli mihenk taşlarındandır.  Dr. Küçük’ün açtığı bayrağın altında çalışma arkadaşları ve Kıbrıs Türk halkı adeta tek bir ses, tek bir yürek olmuştu… Yanı başında Rauf Denktaş, Osman Örek, Faiz Kaymak, Manyera, Plümer, Müderrisoğlu ve nice aydınlar vardı. Bir bütün olarak Kıbrıs Türk halkı vardı…  Şimdiki gibi popülizm yüzünden kamplara ayrılmış bir toplum yoktu!

   Ve Dr. Küçük’le birlikte yola çıkanlar bir gerçeği kanıtlamışlardı… Zaferler sadece tankla, topla, füzelerle kazanılmaz! Haklı olduğunuz bir davada, durumlarda sonuna kadar, rehavete kapılmadan mücadele etmek zorundasınız. Bu mücadelede her türlü engelle karşılaşabilirsiniz, her türlü baskı, tehdit ve şantaja maruz kalabilirsiniz. Aldırış etmeden ve yılmadan yolunuza devam etmek mecburiyetindesiniz. Yalpalamadan dik duruş sergilemek zorundasınız.

   Vakıflar İdaresi’ni gerçek sahiplerine teslim etme mücadelesinde işte bunlar yaşandı.  Dr. Küçük’ü, halkına güvenerek çıktığı yoldan vazgeçirebilmek için gün oldu, İngiliz sömürge idaresine karşı kampanyayı yürüttüğü gazetesi ‘Halkın Sesi’ne kâğıt verilmedi. Ama o çarşıyı dolaşarak, helvacıların kullandığı kâğıtları topladı ve gazeteyi basmaya devam etti. Ivır zıvır bahanelerle aleyhine birbiri ardına davalar açıldı. Yine yıldıramadılar ve en nihayet hedefine ulaştı. Onun kararlı duruşu sayesinde İngiliz cephesi tarumar edildi.

   Çünkü Ada üzerinde en zengin ve varlıklı bir kurum olan Vakıfların içini bilinçli olarak ha bre boşaltmaktaydılar. Maraş’ta ve adanın diğer yerlerinde düzmece işlemlerle Vakıflar İdaresi’ne ait araziler Rumlara peşkeş çekiliyor, böylelikle Rumlar, elde ettikleri mal varlığıyla zenginleşiyor, esas hak sahibi olması gereken Türkler de fakirleşiyordu…

   O kadar ki, bardak taşmış, Dr. Küçük’ün tahammülü kalmamıştı…

   Bu nedenlerle Evkaf mücadelesini başlatmış ve sonuca ulaşıncaya kadar soluksuz devam ettirmişti.

   Vakıflar İdaresinin Kıbrıs Türk halkına devredilişinin 62’inci yıldönümü birkaç günden beri çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.   

   Vakıflar Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter de, vakıfların kontrolünün İngilizlerden Türklere geçmesinin çetin mücadeleler sonucunda gerçekleştiğini söyleyerek, bu mücadeleyi veren Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarını andığını kaydetti.

   Geriye dönüp de baktığımızda, geçmişte yabancı bir idare altında, çok zor şartlarda verilen mücadeleleri ve elde edilen kazanımları gördüğümüzde, günümüzdeki bocalamaları anlamakta güçlük çekiyoruz. Devlet yokken, bir devlet sahibi olmaksızın kazanıldı o başarılar. Şimdilerde anavatan Türkiye’nin maddi ve manevi her türlü desteğine sahip bir toplum olarak, bazı sorunları bile aşamayacak halde olmamız asla kabul edilebilir değildir.

   Geçmişin mücadelelerinden ders çıkarmak, edinilen kazanımları gözümüz gibi koruyarak, en iyi bir şekilde değerlendirerek, Dr. Küçük ve mücadele arkadaşlarına olan borcumuzu, görevimizi ancak yerine getirmiş oluruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık