• 03 Kasım 2017, Cuma 10:04
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Dünü ve bu günü ile Sosyal Sigortalar

Konumuz Sosyal Sigortalar… Bu ülkenin en önemli kurumlarından biri… Yıllarca ‘Batmak üzere, batıyor, batacak, battı’ denildi. Gerçek resim nedir, ona bakmak lazım.

Mesela dünyanın hiçbir yerinde ‘maaşlar bu ay ödenecek veya ödenmeyecek’ diye bir haber yapılmaz. Ama bizde yapılırdı… ‘Ödemeler bu ayın bilmem kaçında olacak’ diye az mı haber yapıldı? Gecikmeler olduğunda az mı homurdanmalar oldu?

Bunları hep yaşadık ve gördük. Sosyal Sigortaların birikimlerinden en fazla kimlerin yararlandıklarını da bilenlerdeniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin emekli maaşlarını son 9 ayda hiç borç almadan ödediğini, 13’üncü maaş için 20 milyon TL bloke edildiğini ifadeyle, “Bu, Sosyal Sigortalar tarihinde bir ilk” dedi. Bakan, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürdürülebilir yapıya kavuşturulduğunu ve aktif sigortalı sayısının 102 bin civarında olduğunu vurguladı.

Erken seçim öncesi şeffaflık politikasının ruhuna uygun olarak hesap vermek ve bilgi aktarmak elbette önemlidir ve de görevdir. Çünkü son 43 yılda bu ülkede çok çalkantılar oldu. Bu sürede 37-38 iktidar değişikliği yaşandı. Tam koltuklar ısınırken, icraata yönelik adımlar atılırken hükümetler değişti, ‘sil baştanlar’ oluverdi. İyi mi oldu, kötü mü oldu tartışmasına girmek istemesek de, istikrarsızlığın ekonomide ne denli etken olduğu bilinmektedir.

Sosyal Sigortaların yasası 1976’da dönemin Çalışma ve Kooperatifler Bakanı merhum İsmet Kotak’ın öncülüğünde hazırlanmıştı… Müsteşar Cahit Tilki bu işlerin uzmanıydı… Onun başkanlığında yapılan toplantılara Necati Taşkın, Lütfi Özer gibiler ve de Türkiye’den gelen bir uzman katılırdı… ‘Şimdi Türkiye’de sosyal sigortalılar ne alemde’ diye sorarsanız, tam olarak olumlu yanıt vermemiz mümkün değildir. Eskiye göre kısmen düzelme olsa da, daha yürünecek yol vardır. Ama sağlıkta önemli başarılar kaydedildiğini de yazmadan edemeyeceğiz.

Kooperatifçilik hem bizde, hem de Rumlarda çok ileri boyutlardaydı… Bu alanda son zamanlarda bazı olumlu adımlar atılması da dikkat çekicidir. Aslında sigortalarda ‘Nimet-külfet’ dengesi çok önemlidir ve Sosyal Sigortalar Dairesi de bu temel üzerine inşa edilmektedir. Sosyal Sigortalar esasında bir ülkenin gidişatının aynası sayılır. Bir nevi para makinesidir. Bunca yıl doğru yönetilmiş olsaydı, bu memlekette neler olmazdı ki! Ama sendikacılar da bazı konularda eylem yapar, seslerini yükseltirken, bir bakıyorsunuz; hemen hemen tümü de devletin memurudur.

Sosyal Sigorta emeklileri çok büyük bir kitle olmasına rağmen, haklarını savunabilecek, yumruğunu vurduğu yerden ses getirecek bir örgütten yoksundurlar.

Geçmişte sosyal sigortalarda yasa dışı borçlanmalar oldu. Bunun için her ay 3 milyon TL faiz ödenmektedir. 43 bin işçiden toplanan paralarsa zaman zaman şu veya bu amaçla birilerine verildi. Yatırımda amaca ulaşılmışsa ne alâ! Ya ulaşılmamışsa?

Son günlerde kaçak işçilik konusunda ve buna ek olarak ‘köle işçilik’ konusu gündeme taşınmış bulunuyor. Bu çağda ‘köle işçilik’ de ne demek? Gerçi yalnız burada değil, Güney’de ve birçok ülkede benzeri durumlar yaşansa da, küçük bir ülke olarak kendimize bakmamız ve bu işlere çekidüzen vermemiz, giderek ciddi boyutlara varan bu sorunu göz ardı etmememiz gerekmektedir.  Sonuçta bu ülkenin gencinin ekmek parasından çalınmaktadır ki, bunun ileride sosyal patlamalara da neden olabileceğini dikkate almak gerek!

Bakan Hamza Ersan Saner’in, şeffaflık politikası uyarınca verdiği bilgilerden yola çıkarak, geniş bir analiz yapacak olursak, sosyal sigortaların kötü imaj ve olumsuzluklarla dolu dönemi artık geride bırakmakta olduğu kanısına varırız. Popülizmden uzak kalındığı ve her eksilene “Sosyal Sigortalar Dairesi’nden aktaralım” şeklindeki zihniyete son verildiği takdirde, devletin köklü kurumlarından biri olan bu dairenin gün gele bu ülkeye önemli yatırımlar da yapabileceğine inanıyoruz.

Geçmişte boş yere yapılan yatırımların da bilincindeyiz ve bu kötü örneklerin tekrarlanmamasını dileriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık