• 07 Kasım 2017, Salı 8:44
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Ecevit büyük liderdi!..

Türkiye’nin eski başbakanlarından, aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekâtı dönemi Türk hükümeti Başbakanı Bülent Ecevit, ölümünün 11’inci yılında Ankara’da mezarı başında düzenlenen bir törenle anıldı.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Ecevit’in siyasi yaşamı boyunca vatanın ve milletin varlığı, halkın mutluluğu ve dünyada barış için siyaset yaptığını belirtti. Aksakal, Ecevit’in, Türkiye’nin yetiştirdiği ender, dürüst, yurtsever ve milliyetçi siyasetçilerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye ve dünya siyasetinde önemli izler bırakmış olan Ecevit, bugün dahi öğreti ve öngörüleriyle topluma yol göstermeye devam ediyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mesajında, siyaset yaşamı boyunca halkın ve ülkenin çıkarlarını her şeyin üstünde tutmuş Karaoğlan Bülent Ecevit’i saygı ve özlemle andığını vurguladı.

Dünyadan nice liderler, nice siyaset adamları geldi geçti. Kimileri izler bıraktı, kimileri unutulup gitti. Birçoğunun büstleri kırıldı, heykelleri devrildi. Hele Sovyetlerin yıkılmasından sonra! Ancak ülkesinin bağımsızlığı için her türlü zorluğa göğüs gererek mücadele eden, sonunda başarıya ve zafere ulaşan modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk gibi, Hindistan’ın bağımsızlığı uğruna yılmadan mücadele eden Gandi gibiler, asırlar geçse de unutulmaz.

Ada’nın Yunanistan’a ilhakına, ENOSİS’in gerçekleşmesine kıl payı kalırken, Barış Harekâtı kararını veren hükümetin başı olarak Bülent Ecevit’i, bu vesileyle aynı zamanda Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, dönemin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan’ın dediği gibi, Ecevit, güçlülerin karşısında diz çökmedi, güç kendi eline geldiğinde de kimseye zulmetmedi, adalet çizgisinden asla sapmadı. Halktan ve haktan yana duruşuyla örnek oldu.

Dünyada liderler ve siyasetçiler de eleştirilir. Yanlışıyla doğrusuyla! Örneğin mal varlıkları konuşulur. Geçen gün helikopter kazasında ölen Suudi Prensin mal varlığı şimdiden konuşulmaya başlandı bile.

Ecevit’in göze batan ne malı vardı, ne de mülkü! Öteki dünyaya giderken de ne mal bıraktı, ne de mülk. Oturduğu evden başka! Zaten ‘dünya malı’ dediğin de dünyada kalmaz mı? Kral Faruk götürebildi miydi?

Her neyse; Ecevit’in, Kıbrıs Türkünün kalbindeki yeri bir başkadır. İngiliz’in ortak müdahaleye yanaşmaması sonucu, Ecevit, Londra’dan eli boş dönmüş ve Türkiye tek başına müdahale kararı alarak uygulamaya koymak durumunda kalmıştı…

Bazı emperyal güçler, çıkarmanın başarılı olamayacağı ve Türkiye’nin dünya kamuoyu önünde zor durumda kalacağına inanmışlardı… Ama Mehmetçik zoru başaracak güçteydi ve başarmasını da bildi. Mücahitle el ele, kol kola girilirken, Kıbrıs Türk halkı da top yekun katliamdan kurtulmuş oldu.

Bülent Ecevit’in başkanlığındaki DSP – MSP koalisyon hükümeti, Garanti Anlaşması’ndan doğan müdahale hakkını kullanmamış olsaydı, Türk halkının güvenliğini sağlayan Türk askeri varlığı olmasaydı, 43 yıldan beri bu adada barış ve huzurun temini mümkün olabilir miydi?

Rum tarafı ve aynı zamanda Yunanistan, barış ve sükûn ortamını kendilerine armağan eden Ecevit’e, Türkiye’ye teşekkür edeceklerine, bizdeki bazı ‘acenteler’ gibi, gene Maraş’ı, Güzelyurt’u, Karpaz’ı sayıklamaya başladılar. Anastasiadis’e göre; iki taraf arasındaki güven ancak böyle yaratılabilirmiş!.. Şu güven artırıcı önlemlerin Maraş’la ne ilgisi olabilir diye düşünmeden edemiyoruz. Halbuki Cumhurbaşkanı Akıncı, bu güven meselesine öncelik verdiğinde, Anastasiadis, ‘hepsi bitti de, güven artırıcı önlemleri mi konuşacağız?’ diye feryat figan etmişti…

Anastasiadis’i boş verip de, biz gene Ecevit’ten bahsedecek olursak, Barış Harekâtı döneminde doğan nice çocuklara o günlerde ‘Bülent’ veya ‘Ecevit’ isimleri verilmişti. Nitekim şimdilerde de birçok aile çeşitli nedenlerden dolayı çocuklarına ‘Recep’, ‘Tayyip’ veya ‘Erdoğan’ diye isimler vermekteler. Savaştan kaçan veya ülkelerine yeniden yerleşme imkânı bulan mülteci aileleri bile!

Diyeceğimiz Ecevit sevgisi burada gönüllerde eksilmez. Rumlar gücenmesin diye bazı sendikacılar, Ecevit’in fotoğraflarını duvarlardan indirseler de, Kıbrıs Türkünün kalbinden, gönlünden indiremezler, söküp atamazlar! Çünkü o gönüllerde taht kurmuş bulunmaktadır.

Bir kez daha saygıyla anarken, Ecevit’in 1984 yılında Kıbrıs’ı ziyaretine ilişkin bazı bilinmeyenleri sırası geldiğinde aktaracağımı belirtmek isterim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık