• 29 Aralık 2017, Cuma 8:43
AkayCEMAL

Akay CEMAL

El taşın altına konulmazsa sorun çözmek imkânsızdır

Daha önceleri de vurguladık. Bu ülkenin sorunları bellidir. Siyasi partiler de bilir, adaylar da, halk da! Gittikleri yerlerde dile getiriyorlar. Kendilerine göre çözüm yöntemlerini seçmenlerine aktarıyorlar ve umut ışığı olmaya çalışıyorlar. Umut pompalamak iyi bir şey… En azından umutsuzluğu, karamsarlığı ortadan kaldırır.

Hani ‘insan umut ettiği sürece yaşar’ derler ya…

Ancak KKTC olarak, karşı karşıya bulunulan sorunların çözümü o kadar da zor değil ki! Etimiz ne, budumuz ne? Bizim nüfusumuz Çin’in, Hindistan’ın, ABD’nin, Rusya’nın yanında toplu iğrenin başı kadar bile değildir. Onlar bir yana, nüfusu daha az, ya da üç-beş milyon olan ülkelere kıyasla bile sorunlarımız abartıldığı kadar büyük değildir. Galiba gözümüzde biz kendimiz büyütüyoruz. Çünkü elimizi taşın altına koymaktan kaçınıyoruz.

Yargıya fazla bir şey söyleyecek durumda değiliz. İmkânları ölçüsünde ve hukukun üstünlüğünü dikkate alarak en iyisini yapabilmek için özverili bir çalışma temposu içinde… Ancak yasama ve yürütme de aynı mı? Meclis Başkanı Sibel Siber, konu gündeme geldiğinde az mı uyarılarda bulundu, az mı yol gösterdi?

Mesela bir doktor arkadaşım, “Ben kamuda görevli doktorların ikinci bir iş yapamayacağını 50 yıldır işitmeye devam ediyorum” diyor. Yalan mı?

Aradan 43 yıl geçti, narenciye sektöründe aynı sorunlar her yıl tekrarlanmıyor mu? Hayvancılar, çiftçiler senenin belirli aylarında seslerini yükseltirken, hep aynı ya da benzer sorunları terennüm etmiyorlar mı? Patates üreticisi de öyle, enginar üreticisi de! Ya turizmciler? Onlar için sezon kötü gitmedi de, bu sektörde başarı dur durak bilmeden çalışmak, tanıtmak ve pazarlamaktan geçer. Bunlara ara verdin mi, bil ki duraklama dönemi başlar. Bunca yıl geçtiği halde bir turizm örgütü oluşturulabildi mi? Bu kadar mı zordur, yoksa birilerinin ayağına mı basılacak diye çekinilmektedir?

Kısacası, ülkemizin sorunlarını siyasiler de bilmektedir, halk da! Çözümü sağlayacak olan da siyasilerdir. Bu halk yeri geldiğinde elini taşın altına koymasını da bilmektedir de, ya siyasiler?..

Bu toprakların ‘Anamur Suyu’ ile buluşmasından daha önemli bir şey düşünebiliyor musunuz? Böyle bir nimeti bize sağlayan anavatan Türkiye’ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Halkımız su konusunda o denli mutludur ki, bunu kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Komşumuz Rumlar, “Keşke bizim de böyle bir imkânımız olsaydı” diyerek, konu her açıldığında serzenişte bulunmaktadırlar.

Önümüzdeki dönemlerde KKTC’ye elektrik de gelecektir. O da Türkiye’nin bir eseri olacaktır. Yaşam için elzem olan bu iki madde, su ve elektrik tamam olduktan sonra, gerisi teferruat değil midir? Geriye kalan ve bilinen sorunları çözmek için de dışarıdan uzman mı çağırmak lazım? Ne yapacağımızı pek ala biliyoruz da, sıkıntıya mı gelemiyoruz yoksa elimizi taşın altına koymaktan mı korkuyoruz?

Varoluş mücadelesi yıllarında bu halk elini taşın altına öyle bir koymuştu ki, kimsenin gıkı çıkmadı. O yıllarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük de 30 Kıbrıs Lirası alıyordu, Cumhurbaşkanı Muavinliği’nde çalışan odacı da! Tapu’nun müdürü de, odacısı da! Meclis Başkanı da, odacısı da! Daha fazlası yoktu. Ve bir seferberlik ruhu vardı. Mutlaka başarmak için azim ve kararlılık vardı…

Böyle geldik bu günlere… Geçenlerde değinmiştik, bu ülkenin en önemli sorunlarından biri de hiç kuşkusuz trafik ve toplu taşımacılıktır. Kıbrıs Türk ve Türkiye İnşaat Odalarının KKTC’deki trafik sorununa yönelik hazırladığı rapordan bir süre önce de söz etmiştik. Rapor daha detaylı biçimde yansıtılırken, ülkede sağlıklı bir yapıya kavuşmasının ilk koşulunun etkin bir toplu taşımacılığın geliştirilmesi olduğu belirtildi.

Yüz bin civarında üniversite öğrencisinin bulunduğu Kuzey Kıbrıs’ta bunu sağlamak, çözüme kavuşturmak önceliklerin de önceliği değil midir? Kim yapacak? Varsa öyle bir babayiğit çıksın ortaya.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek