• 29 Temmuz 2017, Cumartesi 10:10
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Espen Barth Eide

Eski müzakerecilerden Ergün Olgun ve Osman Ertuğ, yaptıkları açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin tarafsızlığını yitirdiğini belirttiler.

Eide, “Başından beri benim inancım, ‘çağdaş egemen bir devlette’ Garanti Anlaşması ve müdahale hakkına yer olmadığı ve bunların hemen kaldırılması gerektiği” yönünde bir açıklama ve de konuşma yapmıştı…

Bunun üzerine Osman Ertuğ ve Ergün Olgun, “Federal bir ortaklıkta Kıbrıs Türk halkını Rum tarafındaki hakimiyetçi zihniyet karşısında, etkin ve fiili güvenlik garantisinden yoksun bırakmak çağdaşlık mıdır?” sorusunu sordular.

Esas çağdışılık, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargolar ve izolasyonlar olmasına rağmen, Eide bu konuda bugüne kadar ses çıkardı mı? Bunun sadece çağdışı değil, aynı zamanda insanlık dışı olduğunu söyledi mi?

Ambargolar konusunda hem Rumların, hem de Avrupa Birliği’nin (AB) bu utancı üzerlerinden atması gerektiğini hiç dile getirdi mi?

Cesursa söylesin, bir laf etsin de görelim. Birkaç saat içinde ‘istenmeyen şahıs’ ilan edilir ve pılıyı pırtıyı toplayıp ülkesine döner.

Rum tarafı zaman zaman kendisini sert bir şekilde eleştirmesine rağmen, Rumların borusunu öttürmekten, onlara şirin görünme politikasından vazgeçmez.

Bir ara ENOSİS nedeniyle müzakere sürecinin iki ay kesintiye uğradığını Özel Danışman Eide çok iyi bilmektedir. Müzakerelerin en kritik aşamasında ENOSİS plebisitinin okullarda anılmasına ilişkin Meclisten çıkan karar, Türk tarafını masadan kaçırmaya yönelik olduğu kadar, Rum tarafının amacının çözüm olmadığının en net örneği olmasına rağmen, herhangi bir tepki ortaya koydu mu?

Eide de çok iyi hatırlar ki, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, söz konusu karar üzerine yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta tüm kötülüklerin anası ENOSİS’tir” demişti…

Tüm bu gerçekler ortada iken, Eide’nin sessiz kalması ilginç değil midir?

Rum tarafında giderek tırmanan Türk düşmanlığını görmezden gelmesine ne demeli?

Kıbrıs Türk tarafı adil ve kalıcı bir çözüm için uğraş verir, her türlü esnekliği gösterirken, Anastasiadis yönetiminin, Yunanistan’la birlikte bazı ülkelerle ikili, üçlü anlaşmalar yapmaları ve bazı Rum gazetelerinde de itiraf edildiği gibi, Türkiye etrafında yay oluşturma çabaları müzakerelerin ruhuna ters düşmüyor mu?

Tek yanlı olarak hidrokarbon yataklarında sondaj yaptırmaları, müzakere masasına takoz koymak anlamına gelmiyor mu?

Bu gerçekler her gün medyada dillendirilmektedir.

Rum tarafının amacının, Kıbrıs Türk tarafını müzakere masasında oyalayıp, sadece kendi çıkarlarına yönelik adımlar atmak olduğunu eğer Eide hala öğrenmemişse, Türk tarafının öğrendiğini bilmesi gerek!

Kıbrıs Türk tarafı, çözüm umuduyla 50 yılını harcamış bulunuyor. Bir elli yıl daha beklemeye tahammülü yoktur.

BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı, Kıbrıs sorununun çözümüne gerçekten inanıyorsa, bunları seslendirmeli ve hiç olmazsa, sorunun çözümüne katkı koymalıdır.

Kıbrıs gerçeklerine değineceğine, Kıbrıs Türk halkının en hassas konusu olan ‘Güvenlik ve Garantiler” üzerinde ahkâm kesmesi kabul edilebilir değildir. Üzerine düşen vazife de değildir.

Kıbrıs Türk halkının geçmişte ne acılar çektiğini bilmeden, ENOSİS uğruna ne kanlar aktığını, nice ocakların söndüğünü ve bu günlere nasıl gelindiğini öğrenmeden arabulucu olmak başarısızlığın en başta gelen nedenleri arasındadır.

Kendisinin bağlı olduğu Birleşmiş Milletler’in de, Barış Gücü’nün de ne olup olmadığını bu toplum çok iyi bilmektedir.

Eğer 43 yıl önce, ENOSİS’e kıl payı kaldığı bir sırada Türkiye, Garanti Anlaşması’na dayanarak müdahale etmemiş ve Kıbrıs Türk halkının can güvenliğini sağlamamış olsaydı, Eide’nin burada görevlendirilmesine gerek olmayacak, çünkü Kıbrıs’ta Türklerden eser kalmayacaktı.

Eide bilmelidir ki, bugün Ada’da barış ve güven varsa askeri varlığı sayesindedir.

1974 öncesinin ne olduğu konusunda Eide’nin fikir sahibi olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak bilse de, bilmese de Kıbrıs Türkünün en duyarlı konularında laf üretmesi kabul edilemezdir, haksızlıktır.

Garanti Anlaşması ve Türk askeri varlığı Kıbrıs Türk halkının bu topraklardaki sigortasıdır.

Eide’nin çizmeyi aşması karşısında Genel Sekreter Antonio Guterres’i bilgilendirilmesi gerektiği inancındayız.

Ve son bir hatırlatma daha yapalım. Grans-Montana sürecinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ilginç bir açıklama yapmıştı… Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye heyeti masada ciddi öneriler yaparken, meğer Anastasiadis başkanlığındaki Kıbrıs Rum heyetiyle, Nikos Kocas başkanlığındaki Yunan heyeti otel odalarında valizlerini topluyormuş… Hatta uçak saatleri bile ayarlanmış…

Akıncı’nın bu açıklaması karşısında Eide’ye düşen görev, bu açıklamaları teyid etmesi ve kamuoyuna duyurması, hatta Güvenlik Konseyi’ne bilgi vermesi değil midir?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık