• 23 Kasım 2017, Perşembe 9:24
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Geçiciler tamam da, 24 yıl kadrosuz çalışan BRT’liler?

Geçicilerin kadrolanması yasasının meclisten geçirilmesi konusu alabildiğine tartışılıyor. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, bunun seçime yönelik bir popülizm olduğunu söyledi.

Kaptan’ın değerlendirmesi yanlış değil, doğrudur. Ahmet Kaptan, kamu görevine girebilmek için yeterlilik sınavını geçip de sırada bekleyen yüzlerce ve belki de binlerce yurttaş, kadroların açılmasını beklerken, bunlara hiç fırsat eşitliği tanımadan geçici personelin kadrolanmasının anayasanın 8. Maddesi’nde ifadesini bulan eşitlik ilkesine tamamen ters düştüğünü kaydetti.

Kaptan’ın söyledikleri doğrudur ve yapılanlar da seçime yönelik bir popülizmdir. Böyle olmasına rağmen, geçicilerin kadrolanması bir hak mıdır? Evet, o da bir haktır ve bu insanlar böyle bir kararı yıllardır böyle bir kararın beklentisi içindeydi. ‘Bizi ne zaman kadrolayacaklar?’ diye sancı çekmekteydiler. Şimdilerde rahatlamış olmaları memnuniyet vericidir.

Peki; bu işler illa ki seçim takvimine mi bağlanacak, illa ki seçim arifesinde mi yapılmalıydı? İktidarın bu dönemde elindeki kozları kullanma yetkisi vardır ve konumunu avantaja dönüştürebilmek için her türlü yolu denemekte kendince hak saymaktadır. Bu hak devletin radyo ve televizyonunda çalışan yüzlerce kişi için niye uygulanmıyor? Nitekim kısa adı Bay-Sen Başkanı Salih Sakallı, BRTK’deki geçici personelin 24 yıldır yasa beklediğini söyledi. Kurum çalışanlarının büyük çoğunluğunun yasanın yenilenmemesi nedeniyle geçici konumda olduğunu ifade eden Sakallı, bugün parlamentoda yer alan tüm siyasi partilerin bu konuda hemfikir olmakla birlikte adım atmadıklarını kaydetti.

Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin de, toplumun karanlık yıllarında sesi ve kulağı olan kurumun zayıflatılmakta, kurumsal yapısının tartışılmakta olduğunu belirtti, “Personel kadrosuz, geçici olmasından dolayı umudunu yitirmekte, devletine ve milletine bağlılığı zayıflamaktadır” dedi.

Yeltekin’in altını çizdiği husus çok önemlidir. Çalışanları umutsuz kılmak, devletine ve milletine bağlılığı zayıflatmak kabulü mümkün olmayan bir yaklaşımdır. Devlete ve millete bağlılık ve saygınlık nutuklarla sağlanamaz. Çalışan; kurumuna, mensubu olduğu topluma, millete ve devletine güvenmelidir. Güveni güvensizliğe dönüştürmek hoş olmadığı gibi, bir insanı devletinden, toplumundan soğutmaya kimsenin hakkı yoktur.

Bu ülkede en büyük eksikliğimiz kurumsallaşamamaktır. Nitekim Meclis Başkanı Sibel Siber, geçenlerde siyasilerin bu konuda çok çaba harcamaları gerektiğini söylemişti… Devlette kurumsallaşma olmadan, devlette saygınlık beklemek boşunadır. Devletin temellerini sağlamlaştırmak, saygın bir konuma getirebilmek için kurumsallaşma esastır.

Düşünün; devletin radyo-televizyonunda işleri genelde geçiciler yürütüyor ve 24 yıldır da geçici konumdalar. Dile kolay, nerdeyse çeyrek yüzyıl! Geçiciler bir çırpıda kadrolanırken – Ki her şeye karşın kadrolanmaları haklarıdır ve memnuniyet vericidir – BRT’dekilerin suçu, günahı ne? Onlar da, geçenlerde 34’üncü yıldönümünü kutladığımız KKTC’nin vatandaşı değiller mi?

Meclisteki siyasi partilerde bu konuda fikir birliği içinde olduğuna göre; gereğini yerine getirmek bu denli zor mudur? En karanlık ve zor günlerde Kıbrıs Türk mücahidine, halkına moral kaynağı olan BRTK için ‘ihmal’ sözcüğü anlamsızdır. Önümüzdeki ayın sonlarında kurumun kuruluş yıldönümüdür. Nasıl ve hangi koşullarda kurulduğu anlatılacak, geçmişten örnekler verilecek. Bunlar iyi, hoş da; BRTK Yasası’nın yenilenmesi bu kadar mı zordur? Temennimiz 7 Ocak seçimlerinden sonra işbaşına gelecek olanların bu konuyu öncelikle gündeme alarak halletmeleri, 24 yıldır kadrosuz çalışanların mağduriyetine son vermeleridir.

***

Lefkoşa’dan bir çınar daha göçtü

Musa Eryener, Lefkoşa’da lokanta sektöründe hemen hemen en eskilerdendi…  Eskiler onun leziz yemeklerini tatmadan edemezdi. On altı torun sahibi olan Musa Eryener dün Lefkoşa’da toprağa verildi. Allahtan rahmet diler, eşi Kadriye Hanım ile tüm evlatları ve aileye başsağlığı dileriz.

Diğer yandan merhum polis çavuşu Hüseyin Gürçınar’ın eşi, aslen Limasol’lu Rüçhan Gürçınar da dün Karaoğlanoğlu’nda, aslen Aytumalı olup, Türkmenköy’de sakin bölgenin sevilip sayılan simalarından Hasan Ebediler de aynı köyde toprağa verildi. Tanrı’dan rahmet, ailelerine başsağlığı dileriz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek