• 20 Aralık 2016, Salı 8:14
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Geçmiş ortaklıkta, elde ne dümen kalmıştı, ne de fren!

Eski Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) genel başkanlarından ve eski bakanlardan İsmail Bozkurt ilginç açıklamalarda bulundu. Bir dönem Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte çalışan Bozkurt, “Kıbrıs müzakerelerinde ortaya çıkan tablo ümit verici değil” dedi.

Tablonun olumlu bir sonuç vereceğini göstermediğini ifade eden İsmail Bozkurt, İsviçre çöküşünden sonra beşli konferans tarihinin açıklanmasını ‘sanki bir yerlerde bir senaryo var ve bu senaryo uygulanıyor’ şeklinde konuştu.

“Garantilere dokunulması doğru değil” diyen Bozkurt, tuhaf şeylerin yaşanmakta olduğunu belirtti, birincil hukukun vazgeçilmez konulardan biri olduğunu, bunu göz ardı etmenin doğru olmayacağını kaydetti.

Beri yandan UBP Milletvekili Ersin Tatar, müzakereci Özdil Nami’nin müzakerelerde güvenlik ve garantiler dışındaki konularda resmin netleştiğini söylediğini ve Rum mevkidaşının demecine bir itirazda bulunmadığını, bunun da oldukça manidar olduğunu belirtti.

Dün de belirttiğimiz gibi, ortalık sisli ve bulanık… Hani ‘Bindik bir gemiye, gidiyoruz alamete’ derler ya…

Evet; konuşmak, görüş beyan etmek herkesin hakkı. Hele toplumun geleceği söz konusu ise, kendi alanlarında uzmanlaşmış deneyimli kişilerin değerlendirmeleri daha da önem taşıyor. Örneğin, eski müzakerecilerden Ergün Olgun da gerek nüfus, gerekse ekonomik güç dengesizliği ve hakimiyetçi zihniyet dolayısıyla Kıbrıs’ta federal bir ortaklık çözümünün sürdürülebilir olması açısından endişeli olduğunu söyledi. Özellikle dört özgürlüğün bir kural olduğunu, bu nedenle anlaşmanın AB tarafından benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Kısacası bir anlaşma olduktan sonra, bunun AB’nin kendi onay mekanizması içinde onaylanması lazım. Bu da kararların AB üyesi ülkelerin meclislerinden geçmelerini gerektirebilir. Yani Ergün Olgun’un dediği gibi, güvencesiz federasyon sürdürülemez! Bir başka deyişle Kıbrıs Türkünün geleceği pamuk ipliğine bağlanmasın, geçmişte yaşananlar da dikkate alınarak, sağlam temeller üzerine oturtulsun!

Aslında Özdil Nami, güvenlik ve garantiler dışındaki konularda resmin netleştiğini söyledi, ama ‘Politis’ gazetesi, 103 konunun açıkta olduğunu yazdı. Rum basını, üzerinde uzlaşı gerektiren konuların sadece dönüşümlü başkanlık, garantiler ve toprak düzenlemeleri olmadığını, önemli bazı konularda da uzlaşı gerektiğini öne sürdü.

Kabul etmek lazım ki, görüşmeler sürdükçe resimlerdeki netlik de artacak, hem daha iyi görülecek, hem de daha iyi anlaşılacak. Bu nedenle Cenevre öncesinde zihinleri meşgul eden soru işaretlerinin kamuoyunda gündem oluşturması, yanıt aranması gayet doğal karşılanmalıdır. Doğal olmayan bu denli önemli konularda sessiz kalmak, fikir beyan etmemek ve her şeyi oluruna bırakmaktır. Böyle bir tavrın da topluma hiçbir yararı olmadığı bilinmelidir.

İki toplumu bunca yıldan sonra, bir çatı altında toplayıp da işbirliğine teşvik etmek, ona göre uygun bir çözüm üretebilmek hiç de kolay olmasa gerek. İki taraf arsında nüfus farkı vardır, ekonomi farkı vardır. Yetmedi, siyasi görüş farklılıkları vardır. Tüm bunlara rağmen acı bir reçete uygulamasıyla bir çözüm mümkündür. Acı reçeteyi her iki taraf da hazmetmek durumundadır. Ancak Kıbrıs Türk tarafına bunca yıldır uygulanan ambargolar da dikkate alınarak, kuzeydeki ekonominin rekabet edebilirlik düzeyine gelebilmesi için neler yapılabileceği kararlaştırılmalı ve bunlar kâğıt üzerinde kalmamalıdır!

1960’ta büyük umutlarla kurulan ortak cumhuriyetin nasıl yıkıldığını da bilenlerdeniz. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük’ün vetosu bile geçersiz hale gelmiş ve Rumları durduramamıştı… Anlaşmaların imzalanması ve uygulamaya sokulmasıyla dönemin toplum liderlerinden Osman Örek, “Merak etmeyiniz; direksiyon onlardaysa, fren de bizdedir” demiş, ancak daha 3’üncü sene dolmadan Kıbrıs arabası duvara öyle bir toslamıştı ki, elde ne dümen (direksiyon) kalmıştı, ne de fren!

Bunları niye yazıyoruz?

Geçmişi iyice didikleyerek, daha sağlam bir anlaşma olması için… Öyle bir anlaşma ki, zaman içinde iki taraf arasında samimi işbirliğine zemin hazırlasın, yalnız Kıbrıs’ta yaşayanlar için değil, Doğu Akdeniz’deki barışa da hizmet edebilsin.

Mesela Kuzey’e geçecek olan Rumların sayısından söz ediliyor. Yirmi bin rakamından söz ediliyor, ardından gelecek olanlardan bahsediliyor. Bu noktada, Rum tarafının makul görüşleriyle tanınan eski bakanlardan Nikos Rolandis’in bir sözünü anımsatmak isteriz. Rolandis şöyle demişti:

“Kuzey’e gidecek her Rum; Güney’e gidecek her Türk bir yanardağdır.”

Bu düşüncelerle eteklerdeki tüm taşların her iki tarafın liderliğince dökülmesi, kuşkuların ortadan kalkması ve kafalardaki tüm soru işaretlerinin yanıt bulması gerek!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık