• 12 Şubat 2017, Pazar 9:51
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Gençlere ilgi ve olanaklar bünyeyi sağlıklı kılar…

Her ülkenin geleceği ve umudu gençlerdir. Onlar geleceğin yöneticileridir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konuda nice söylemleri vardır. Gençlerin önünü açan, onlara imkân tanıyan, her türlü olanağı ayaklarının altına seren ülkeler her alanda başarıyı yakalamaktadırlar.

Bizde bir ‘İşsizler Ordusu’ vardır ki, onların sorunlarına kayıtsız kalmak mümkün değildir. Her yıl liselerden, üniversitelerden, mezun olan gençlerin kimi yurt dışına gitmekte, kimi kamu veya özelde iş bulmakta, ancak çoğu da işsizlikten bunalmaktadır. Ülkede şiddet ve kötü alışkanlıkların artmasında işsizlik, ekonomik sıkıntılar tetikleyici faktörlerdir. Bu tür eylemler dünyanın her yerinde vardır, ancak KKTC küçük bir ülke olduğundan vatandaş üzerindeki olumsuz etkileri daha çabuk yayılmakta, daha ağırlıklı hissedilmektedir.

Huzur, güven ve asayişi bozmaya yönelik davranışlara müsamaha gösterildiği, göz yumulduğu takdirde, sonunda bir kaos ortamı yaratılır ki, o zaman çözümü daha da zorlaşır. Ülkemizde Vietnamlıdan tutunuz da, Bangladeş, Hindistan, Pakistan, Filipin, Nijerya ve daha birçok ülkeden öğrenciler, işçiler bulunmaktadır. Burada ekmek parası peşindeler. Zamanla kendi aralarında çeteleşmeleri, ülke asayişini zedeleme girişimleri başta emniyet güçleri olmak üzere; ilgili makamlarca mercek altına alınmalı ve bu konuda gerekli çalışmalar yapılarak, gerekli adımlar atılmalıdır.

Yabancı bir ülkeden gelip de, buradaki insanların huzurunu bozmaya kimsenin hakkı olmadığı ve KKTC yasalarına uyma zorunluluğu bilinmeli, kendilerine bildirilmelidir. Şimdiden gerekli önlemler alındığı takdirde, ileride başımız ağrımaz!

Gelelim bizim gençliğe…

Geçen gün Başbakan Özgürgün ve tüm bakanların, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ve Dr. Ayten Berkalp ile Berkalp ailesinin katılımıyla Güzelyurt Zafer Stadı, ışıklandırma ve tartan pist ilavesiyle Kıbrıs Türk futbolunun duayenlerinden, öğretmen, teknik direktör Üner Berkalp’in adı verilerek ve büstü dikilerek açıldı. Özgürgün, stadın Atatürk Spor Salonu sonrası ilk tartan piste sahip olduğunu, bu açıdan stadın atletizm sporu için de önemli olduğuna vurgu yaptı. Başbakan Güzelyurt’un, atletizm alanında en başarılı gençlerin çıktığı bölge olduğunu kaydetti. Ayrıca bu vesileyle Güzelyurt’un, KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının en değerli bölgesi olduğunu söyledi, “Güzelyurt KKTC toprağıdır” diye ekledi.

Törende en anlamlı konuşmayı yaparak, önemli mesajlar veren Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, spor tesisinin gençlerin daha sağlıklı bir yaşama, daha güçlü bir geleceğe ulaşmak, kötü alışkanlıklardan uzak durarak daha faydalı işlere yönelmesi; KKTC’nin spor alanında tanınması ve spor faaliyetlerinin güçlenmesi açısından önemli olduğunu anlattı. Büyükelçi, stadyum etrafındaki atletizm alanının yakın bir zamanda KKTC’deki üniversitelerin kendi arlarında düzenleyecekleri spor müsabakaları için de kullanılabileceğini kaydetti.

İşte bu!

Bu tür faaliyetler ihtiyaçtır, önemlidir. Bu sayede Güzelyurt’a bir çivi daha çakılmış oluyor. Söz konusu tesis sayesinde nice gençler kendilerini geliştirecek ve de en önemlisi kötü alışkanlıklardan uzak duracaktır. Atatürk’ün dediği gibi ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’

Bu yüzden diyoruz ki, gençlerin önü açılmalı, kendilerine her türlü olanaklar sağlanmalı, fırsat tanınmalıdır. Kendisini medeni addeden Avrupa’nın, Kıbrıs Türk halkına uyguladığı insanlık dışı ambargolar sporu da kapsamakta, mağduriyete uğratmaktadır. Yıllardır böyle bir uygulamayı Kıbrıs Türk halkına reva görenler en büyük insanlık suçu işlemekte, böyle olmasına rağmen arkalarına dönüp de bakarak, “Biz, Kıbrıslı Türklere çok büyük haksızlıklar yapıyoruz. Bu kararı yeniden gözden geçirelim” deme ihtiyacı bile hissetmemektedirler.

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararını alanlara da, aldıranlara da lanet olsun!

Her şeye rağmen Kıbrıs Türk halkı, ambargo altında olsa da, bu topraklarda varlığını sürdürecek, spor dahil, her alanda kendisini geliştirecek ve sesini dünyaya duyurmaya devam edecektir.

Hem de inatla!

Bu şartlar altında müzakere masasına mahkûm edilmek de bir zuldür. Yine de bu konuda fazla derine inmeyelim.

İyi Pazar’lar dileğiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık