• 04 Aralık 2016, Pazar 10:25
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Gençlerin duyarlılığını takdir etmek gerek!..

Lanetli, acılı bir haftayı geride bırakırken, dualarımız yaralılar için… Aman bu travmayı atlatabilsinler.

Halkımızın, öğrencilerin duyarlılığını dikkate almak ve ona göre adım atmak gerek. Her ne kadar öğrencilerin protestolarını başka yönlere çekebilmek için çabalayan, canını yiyen bazı provokatörler de, her zaman olduğu gibi kalabalıkların arasına karıştıysa da, sağduyu sahibi gençler onlara alet olmadı, prim vermedi.

Gençler bir milletin, bir toplumun geleceğinin taze fidanlarıdır. Günü geldiğinde ülkeyi yönetecek olanlardır. Eskiye kıyasla şimdilerde eğitimde, öğrenimde çok daha geniş olanaklara sahiptirler. Eskiden Internet mi vardı? Bilgisayar, televizyon, cep telefonu mu vardı?

Birçok köylerde elektrik yoktu ve lamba ışığında ders çalışılırdı… Böyle olmasına rağmen pırıl pırıl gençler, mensup olduğu topluma yararlı, dinamik idareciler yetiştirildi. Vakıfların, Kıbrıs Türk yönetimine devredilmesinde meydanları dolduran onlardı… Sömürge idaresinin ayrımcı tutumunu protesto etmek için sokaklara dökülen yine öğrencilerdi…

Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesi yıllarında, o günün koşullarında gece nöbette, gündüz okulda olan yine onlardı… Türkiye’den, İngiltere’den gelerek Erenköy’e çıkanlar yine onlar değil miydi?

Yukarıda da işaret ettiğimiz gibi, şimdiki nesiller daha şanslıdır. İmkânları boldur. Daha fazla araştırma, soruşturma yapma olanağına sahiptirler. Onları bu yönden teşvik etmek, önlerini açmak gerek.

Feci trafik kazasında arkadaşlarını kaybetmeleri karşısında duydukları öfke ve acıyı, gösterdikleri tepkiyi doğal karşılarız. Onların eylemleri, duyarlı oldukları konularda verdikleri mesajları iyi algılamak gerek. Bizim de üzerinde durduğumuz saatler konusunun yeniden ayarlanması geç kalmış, ama yine de yerinde bir karardır. Karanlıkta yollara düşen, otobüs bekleyen öğrenciler de şikâyetçiydi bu durumdan, veliler de! Dedik ki, isterseniz okullarda bir araştırma yapın; en fazla okula geç gidilmesi veya bazı günler gidilmemesi yeni saat uygulamasından kaynaklanmaktadır.

***

CHP’nin Kıbrıs’a ilgisi…

Türkiye’nin kendi iç sorunlarından nefes alamayan CHP’nin, son zamanlarda Kıbrıs konusuna göstermekte olduğu ilgi biraz garip değil midir? Bunu hayra mı yormak lazım, yoksa?

CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, “Rumlar avantajlı olduğu anda bile sanki bir şeyler kaybediyormuş gibi hareket ediyor ve Ada’ya dönüp süreci ağırdan alarak, pazarlık marjını çoğaltıyor, daha fazla taviz koparıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen 15 Kasım’da KKTC’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine partisini temsilen katılan Yılmaz, burada bir dizi temaslar yapmış ve Kıbrıs konusunda son gelişmeler hakkında bilgi almıştı… Yılmaz, “Özellikle Rum yönetiminin, KKTC’nin varlığını kabul etmeyen anlayışı sorun yaratıyor. AB’nin, bu konudaki çifte standartları da ortada… Önemli olan burada Türkiye’nin nerede olduğudur. Toprak konusunda ciddi endişelerimiz var. Ocak ayındaki görüşmelerde ise haritalar değiş tokuş edilecek ve toprak konusunda Rum tarafı alabileceği yerleri alacak. 1974’te Kıbrıs harekâtıyla Türkiye bir zafer kazandı. Burada sanki biz yenilmişiz de bir hezimetin müzakeresini yaşıyoruz. Yani 1974 yılında kazandığımızı 2017 yılında masada kaybediyoruz. Böyle bir şey olamaz. Kimsenin gül hatırı için biz Kıbrıs’tan vazgeçemeyiz” şeklinde görüş beyan etti.

Öztürk Yılmaz, Rum taktikleri konusunda doğruyu söyledi. Biz Türkler iyi niyetliyiz, samimiyiz, ama onlar da bu işlerin uzmanıdırlar. ‘Türk savaşta kazanır, masada kaybeder’ sözü boşuna mı söylendi? Rum ve Yunanlılar, alttan girer, üstten çıkarlar, alabildiklerini alır, cebe indirirler. Hele AB’nin Türklere verdiği sözleri tutmayarak, adil olmayan bir yarışa çanak tutması, gidilecek köyün minarelerini göstermiyor mu?

Kıbrıs Türkü’nün, Annan Planı’na yüzde 65 oranında ‘evet’, Rum tarafının ise yüzde 76 oranında ‘hayır’ demesine rağmen, Rum tarafının ödüllendirilmesi ve Türk tarafının cezalandırılmasına, hiçbir şey olmamış gibi, bir müddet sonra da herhangi bir koşul ileri sürmeden, Türk tarafının kuzu kuzu masaya oturması Türk dış politikasının en büyük hatası değil miydi?..

CHP’nin o günlerde iktidarı yerden yere vurması gerekmiyor muydu?

Ama dedik ya; bu tür taktikler Rumlara ve Yunanlılara mahsustur! Her şeye rağmen Türk Hükümetinin bunları bilmesi gerek. Öztürk Yılmaz’ın dediği gibi, 74 savaşında mağlup değil fakat galip olan tarafın, müzakere masasında boynu bükük olmamalı!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık