• 25 Eylül 2017, Pazartesi 8:52
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Gözler Erbil’de, eller tetikte!

Yazıyı yazdığımda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (İKBY) Başkanı Mesut Barzani, referandum kararını ertelememişti… Irak Federal Mahkemesi, kararın anayasaya aykırı olduğunu açıklamasına rağmen, Barzani de bu saatten sonra ertelenmesinin söz konusu olmadığını ifade etmişti…

Bir yerde Erbil’in kararlılığını ortaya koymuştu…

Barzani’nin bağımsızlık referandumu konusunda bu kadar ileri gitmesinin elbette nedenleri vardır. Birilerinden yeşil ışık almasa bu kadar ileri gidebilir mi?

Petrol bakımından zengin yer altı kaynaklarına sahip olan Ortadoğu’da, özellikle de Irak ve Suriye üzerinde öteden beri oynanan oyunlar hep plan dahilinde değil midir? Saddam Hüseyin biraz fazla ötünce akıbetinin ne olduğu bilinmektedir. Nükleer silah olayı Irak’ın işgali için tamamen kamuflajdı ve bu gerçek bizzat ABD’li uzmanlar tarafından da dile getirilmişti…

Şimdi de Suriye’deki iç savaşı fırsat bilenler, Barzani’yi dürterek, Irak’ın toprak bütünlüğüne bir darbe daha vurmayı denemekteler. Bunların da başında yıllardan beri İran sınırına dayanmak isteyen İsrail gelmektedir. Zaten referandumu açıktan destekleyen tek ülkedir ve açıkça dile getirmiş bulunmaktadır. Çünkü, İsrail’in bölgede en fazla çekindiği ülke İran’dır. Her ne kadar Türkiye’den de çekinmekteyse de, Türkiye en nihayet bir NATO üyesidir ve İsrail’i savunan Amerika’nın ‘müttefikidir.’ İran ise kapalı bir kutudur ve küçümsenmeyecek bir güce sahiptir.

Peki; Türkiye, ‘müttefik’ ve NATO üyesi olmasına rağmen, benzeri komplolar ve tezgâhlardan ari midir? Geçen yılın 15 Temmuz’unda yapılan darbe girişimi bu soruya en güzel yanıtı vermektedir.

Esasında her ülke üzerinde bir takım oyunlar sergilenmiyor değil. Örneğin ABD, Rusya üzerinde, Rusya da ABD üzerinde oyun oynamıyor mu? Mesela Rum Yönetimi, Türkiye’den çekinmiyor ve bu nedenle de Türkiye aleyhinde oyunlar, tezgâhlar kuruyor mu? Çekindiği için de aynı telden çalan İsrail ve Mısır’a yanaşmış değil midir? Mesela Ukrayna, Rusya’dan, Güney Kore, Kuzey Kore’den çekinmiyor mu? Bunlar da dikkate alınarak, bölgeler yeniden şekillenmektedir. En başta da halen çatışmaların sürdüğü, istikrarın olmadığı Suriye ve Irak’ı da içine alan bölgede…

Batı’nın, Erbil’in niyetleri konusundaki tavrına hiç de kafa yormamak lazım. Çünkü genelde ‘tavşana kaç tazıya tut’ politikasını yeğlemekte, referandumun iptalini değil, ertelenmesini istemektedirler. Örneğin Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi, Barzani ile Erbil’in Salahaddin kasabasında yaptığı görüşmede, “Biz temelde referandumun yapılmasına karşı değiliz. Sadece şu an DEAŞ ile mücadeleyi aksatacağı düşüncesinde olduğumuz için yapılması taraftarı değiliz” dedi.

Batılı ülkelerin bu şekildeki tavırları elbette Barzani’yi cesaretlendirir. Ancak esas olan Irak’ın toprak bütünlüğüdür. Ve esas olan Barzani ile sınır komşusu olan Türkiye, İran ve Irak’ın tavırlarıdır. Daha düne kadar bazı ülkelerin dürtüleriyle Türkiye ile ilişkilerin soğutulmasına neden olan Bağdat yönetiminin, şimdi sıkıya girdi diye Ankara ile birlikte hareket etme eğilimine girmesi anlamlıdır.

Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ganimi’nin Türkiye ziyareti bu açıdan önemlidir. Nitekim görüşmede, terör örgütleriyle ortak mücadele kararlılığı ve Irak’ın toprak bütünlüğüyle siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin önemi vurgulanmış bulunmaktadır.

Türkiye ise, IKBY’nin referandumu ertelemesini değil, fakat iptalini istemektedir. Bu konudaki kararlılığını Irak ve Suriye tezkeresinin Meclis’te kabulü ile ortaya koymuş, iradesini göstermiştir. Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetki uzatılmış bulunmaktadır. CHP ve MHP de bu konuda destek vermiştir. Çünkü yıllardan beri terörden canı yanan bir ülke varsa, o da Türkiye’dir.

Terörün nereden, kimlerden geldiğini, nerelerden beslendiğini, kaynaklarını teker teker ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Bu bakımdan Türkiye bölgede oynanan ve ucu kendine de dokunan oyunların farkındadır. Sınır güvenliğini korumak da en başta gelen bir haktır.

Hatırlıyorum da, 1990’lı yılların sonlarında, terörün azıttığı bir dönemde Korgeneral Hasan Kundakçı Paşa’nın komutasında Mehmetçik, Irak’a bir dalmış, iki günde Kıbrıs’ın iki büyüklüğündeki bölgeye hakim olmuş, gerekli temizlikten sonra da geri çekilmişti… Rum gazeteleri de konuyu günlerce dillendirmişlerdi…

Evet; gözler Erbil’de, eller de tetikte!.. En fazla da Irak, Türkiye ve İran’ın elleri!..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık