• 12 Nisan 2017, Çarşamba 8:28
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Güven tesis edilmezse…

Yunanistan’a ilhak, Yunanistan’la birleşme anlamına gelen ENOSİS yüzünden kesilen müzakereler dün yeniden başladı. Özel Danışman Eide de en nihayet güven bunalımının en önemli unsur olduğunu anlamış olacak ki, iki toplum arasında güvenin yeniden tesis edilmesini istedi.

“Oldukça zaman kaybettik, güven de kaybettik” diyen Eide, liderlerin bu aradaki güven sorununu halletmeye çalışırken, iki toplumda da sürecin güvenilirliğinin sorgulanmaya başladığını belirtti. Eide günün sonunda, yine iki toplumun birbirine güven duyması, yeniden birleşmeyi ve birlikte yaşamayı istemesi gerektiğini kaydetti.

Bu konuları yıllardır irdeliyoruz. Ve iki toplum, iki halk arasındaki güven eksikliğinin ortaklık kurmada en önemli etken olduğunu hep söylüyoruz. Yılların birikintilerini bir anda ortadan kaldırmak mümkün değildir. Kaldı ki 2003 tarihinde kapılar açılmasına rağmen, iki halk arasındaki güven bunalımının niye giderilemediği sorgulanmalıdır.

Bu arada Eide’nin ‘yeniden birleşme ve birlikte yaşama’ vurgusu tam anlamıyla gerçeği yansıtmamaktadır. Federal bir çatı altında yeni bir ortaklık kurulabilir, ancak iki halk eskiden birleşmiş değildi ki, yeniden birleşsin! 1960 öncesi yıllarda bile karma köylerde dahi Türklerle Rumların mahalleleri, kahvehane ve spor kulüpleri, okulları kendi semtlerindeydi… Pile örneği bunu göstermiyor mu?

Aynı köyde yaşamasına, alış-veriş etmesine, konuşup görüşmesine rağmen, ‘evli evine, köylü köyüne’ misali akşam oldu mu, herkes kendi semtinin, kendi evinin yolunu tutardı. İki halk arasındaki ayrılıklar ENOSİS sevdası ve EOKA’nın kurulmasıyla başlamış ve yaşanan acılarla daha da derinleşmişti… Özellikle 21 Aralık 1963’ten 20 Temmuz 1974’e kadar geçen dönemde Kıbrıs Türk halkının çektiklerini unutabilmek mümkün değildir. Böyle olmasına rağmen Kıbrıs Türk tarafı, müzakere masasında hep iyi niyetini, samimiyetini ortaya koyan taraf oldu. İyi niyeti ve samimiyeti suiistimal edense hep kilise, eğitim sistemi, dolayısıyla Rum tarafı oldu.

Bu gerçekler ışığında yapılması gereken, güvenin yeniden tesis edilebilmesi yönünde adımlar atmaktır. Ne  yapılması gerektiğini saptamak ve ona göre önlemler almaktır. Müzakere sürecinin kopmasından sonra bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, güven artırıcı önlemler konusunun çok önemli olduğunu ve bunlar üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini anımsatmıştı…

Eide belki derinliğine bilmiyor, ama Kıbrıs Türk halkının, toplu katliamları Bosna’dan çok önceleri yaşadığını, bu nedenle Türkiye’nin garantörlüğünde ısrar ettiğini bilmesi gerekir. Rum halkı da 1974 savaşında mağduriyete uğradı, ancak buna da sebep yine kendileridir, Yunanistan’dır. Akıncı bu gerçeği çok kez dile getirmişti… 15 Temmuz 1974 darbesi olmasaydı, Barış Harekâtı olur muydu?

Bunlar Kıbrıs’ın gerçekleridir ve bu gerçekler göz ardı edilerek bir sonuca varmak, Rum tarafınca berhava edilen, sarsılan güveni tesis etmek kolay değildir. Güven bunalımını ortadan kaldırmaya yönelik esas görev de Rum tarafına düşmektedir.

 

***

 

Ülkede tuhaf şeyler oluyor

 

Hırsızlık, sahte para ile dolandırıcılık, soygun, darp ve uyuşturucu olayları hız kesmezken, bakıyoruz da, bu tür olaylarda ülkede yaşayan yabancı uyruklular zaman zaman ön plana çıkıyor. Bu gelişmelerden kaygı duyan vatandaşlar, özellikle apartmanlarda kalan yabancıların ne olduğunu, nelerle uğraştığını bilmediklerini ifade ediyorlar.

Beri yandan kamuoyunda ‘Adnan Hoca’ diye bilinen ve ‘kediciklerim’ dediği kadın müritleriyle yaptığı televizyon programlarıyla dikkat eken Adnan Oktar’a ait kitapların KKTC’nin dört bir yanına dağıtılması olayı da bir başka tuhaflık. Bir nevi ‘kiralanmış’ kişiler tarafından dağıtılan bu kitaplar için kaymakamlıklardan herhangi bir dağıtım izni alınmadığı da açıklandı.

Burası demokratik bir ülkedir, ancak ‘sorma gir hanı’ da değildir. Dileyen dilediğini yapar ve toplumun bütünlüğüne şu veya bu şekilde halel gelirse, elbette bunun da tedbiri vardır. Restoranların broşürlerinin bile izin alınarak dağıtıldığı bu ülkede her önüne gelen yasal olup olmadığına bakılmaksızın bir şeyler dağıtmaya kalkarsa sonuç ne olur diye sormak lazım.

Herkesin başına bir polis dikemeyeceğimize göre; bu tür konularda daha bir duyarlı davranılması ve yasal prosedüre uyulması gerektiği kanısındayız. Dağıtım konusunda niye izin alınmadığı da bir başka soru işareti oluşturuyor. Yoksa bilinmiyor muydu? Yarın ırkçı ELAM’ın broşürleri de sokaklarda dağıtılırsa ne olacak?    Nihayet KKTC’nin sahipsiz olmadığı herkes tarafından bilinmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek