• 26 Temmuz 2017, Çarşamba 8:52
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Güven ve istenç yoksa, başarmak ‘na mümkün!’

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, en nihayet içini döktü, ancak gene de dengeyi korumaya özen gösterdi. Zaten BM diplomatları hep öyle değil mi? Kapı arkalarında ne söylerlerse söylesinler, kamuoyuna konuşurken, haddinden fazla dikkatli ve hassastırlar.

Kuyumcuların o hassas terazileri var ya, aynen öyle!

Halbuki bir başarısızlıkta, bir sonuç alınamamasında, yaşanan hayal kırıklıklarında mutlaka nedenler vardır ve sorumluları da bellidir. Ancak dedik ya, BM yetkilileri, ne olursa olsun, açıktan suçlama yapmazlar. Daha önce de vurguladık. Bu gibi hallerde ‘ne şiş yansın, ne kebap’ politikasını yeğlerler.

Her neyse; Crans-Montana bozgununun ardından Ada’ya gelerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşen Eide, nabız yokladı ve birinci elden tarafların ne düşündüğünü, farklı bir durum olup olmadığını anlamaya çalıştı. Gerçi tarafların pozisyonlarını bilmekteydi, ama yine de iki toplum liderleriyle görüşmek gerekirdi.

Bence Eide’nın “Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yakın gelecekte bir gelişme beklemiyorum” şeklindeki sözleri dışında, çok daha önemli tespitleri vardır. Dün bunları Aslı Elder’in televizyon programında da dile getirmeye çalıştım.

BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili bilgi verdiğini söyleyen Eide, bir tarafta özlü konularda milim milim bir ilerleme kaydederken, sadece üst düzeyde değil, toplumlararasında da bir güvenin yavaş yavaş gerilediğini ifade etti. Eide, insanların bir çözüm için daha çok değil de, daha az istençli olduğu yöndeki gözleminin de BM’ye sunduğu izlenimleri arasında olduğunu ifade etti.

İşte meselenin özü bu! Kısacası, her iki halkta da çözüme olan güven gerilerken, çözüm istenci de azaldı. Esas olan da budur. Niye azaldı, niye eksildi ve geriledi? Bu nedenler araştırılır ve cevapları bulunduğu takdirde, niye bu noktaya gelindiği de ortaya çıkmış olur. Sorumlu kilisenin tavrı mı, siyasi liderliğin tutumu mu, yoksa başka etkenler mi vardır? Veya her iki taraf, içinde bulunduğu durumdan mı memnundur da, çözüm istenci azalmış olabilir?

Özel Danışman Eide, yaptığı sıkı çalışmalar sayesinde sorunun püf noktasını bulup çıkardı. Sürecin devam etmekte olduğuna işaret eden BM yetkilisi, “ancak devam etmek için de her iki tarafın istekli olması gerekir” dedi. Noktayı değil, virgülü koyup, “benden bu kadar” deyiverdi.

Buna rağmen, dünyada olduğu gibi, Kıbrıs’ta da hayat devam ediyor. Hem Kuzey’de, hem Güney’de! Herkes kendi işinde gücünde… Şimdiki halde ne bir taraf diğerine hükmediyor, ne de diğer taraf ötekine!

Daha önce de yazdık. Artık ‘Ne dediydi’ye değil, geleceğe bakmak, ona göre adımlar atmak durumundayız. Türkiye’de Kıbrıs İşleri Koordinasyonu, Başbakan Yardımcılarından Recep Akdağ’ın sorumluluğuna verildiğine göre, artık kolları sıvama zamanıdır. Boşa geçirecek zamanı yoktur bu toplumun. Türkiye ile birlikte kararlaştırılan ve henüz tamamlanmayan, geciktirilmiş projelerin bir an önce yaşama geçirilmesi gerekmektedir.

Anamur suyu Karpaz’da Yenierenköy’e kadar ulaşmış bulunmaktadır. Ancak daha birçok bölgeler çeşitli nedenlerden dolayı suyla tanışma olanağı bulmuş değillerdir. Bu konuda zaman kaybına tahammül yoktur.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 43’üncü yıl kutlamalarındaki konuşmasında, Kuzey Kıbrıs’ın, Türkiye’nin serası olması temennisini boşuna söylemiş değildir. Konuyu boşuna gündeme getirmiş değildir. Verilen mesaj, “Eksiklerinizi bir an önce tamamlayın ve bu suyun her karış toprağa akmasını sağlayın” anlamındadır. Aynı zamanda üretimi teşvik edici söz konusu konuşmadan çok daha anlamlar çıkarmak mümkündür.

Uzun yıllar izlenen yanlış politikalar sonucu, üretimden koparılmanın acıları hâlâ etkilerini göstermektedir. Üretim teşvik edileceğine, maalesef tüketim özendirilmişti… Zamanında bir bakan müsteşarı, davarına musallat olan hastalığa karşı kapısına dayanan ve çare arayan köylü vatandaşa yardımcı olacağına, “Git sen de, diğerleri gibi Rum tarafında çalış” tavsiyesinde bulunmuştu…

Kıbrıs Türkü ne badirelerden geçmedi ki?! O çoban vatandaşa yardımcı ve destek olunacağına, yol gösterileceğine, ‘Başkaları gibi sen de git, Rum tarafında çalış” yollu tavsiyeler bu topluma geçmişte ne gibi zararlar verildiğinin örneklerinden sadece bir tanesidir.

Bunları geçtik. Günümüze gelelim ve verilen mesajları algılayarak, harekete geçelim.

Artık köprülerin altından çok sular akıp gitti. Gelinen noktada Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın, “KKTC, Türkiye’nin üretim serası olabilir” şeklindeki sözünden yola çıkarak, üretime sarılalım ve ekonomik kalkınma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyelim. Başka şansımız yoktur!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık