• 15 Ekim 2016, Cumartesi 10:12
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Hükümetle mahkemeler arasında mekik dokumak

Belki de dünyada KKTC kadar ‘Ara Emri’ çıkaran bir başka ülke yoktur… Hele son zamanlarda ‘Ara Emri’ modası aldı başını gidiyor.

Hükümet edenlerin görevi elbette icraat, muhalefetin görevi de muhalefet yapmaktır. Bundan daha doğal bir davranış biçimi olamaz! Çünkü bu, dünya siyasetinin bir gereği ve de gerçeğidir. Bazı hallerde iktidarla muhalefetin birleştiği, mutabakata vardığı konular da vardır ki, zaman zaman Cumhuriyet Meclisi’nde görebiliyoruz.

Yasa gücündeki kararlar, bir süre sonra yargıda takılmakta, dolayısıyla hem devlete, hem de vatandaşa pahalıya mal olmaktadır.

‘Girne Emirnamesi’ne ara emri, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) için ayrılan fonlara ara emri, muhaceret affına ara emri derken, vatandaşlıklar konusu da ana muhalefet partisi tarafından yargıya taşındı. CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, “Ülkede adeta bir padişahlık yaratıldı. UBP kendini ülkenin sahibi sanıyor. Buna dur demek gerekiyor” dedi. Hükümetin keyfi kararlara imza attığını savunan ve yargıya başvurmak dışında çareleri kalmadığını söyleyen Talat, “Hükümet bir yandan keyfi bir şekilde vatandaşlık dağıtıp, diğer yandan da usulsüz olduğunu anlayınca bu vatandaşlıkları iptal ediyor” şeklinde konuştu.

Daha önceleri de bu konuları irdelerken, özellikle muhaceret affı ve vatandaşlıklar gibi konuların çok hassas olduğunu vurgulamıştık…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de, CTP’nin başvurusu ve Anayasa Mahkemesi’nin ara emri kararıyla durdurulan ‘Muhaceret Affı’ndan 45 günde 2 bin 697 kişinin yararlandığını, affın normal süresi olan 90 güne tamamlanması halinde bu sayının 5-6 bini bulabileceğini ifade etti. Saner, muhaceret affının en kısa sürede yasalaşarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

Saner bir noktaya daha dikkat çekti ve 2005 yılında CTP-DP Hükümeti’nin aynı affı Anayasa’nın 112’nci maddesine dayanarak, yasa hükmünde kararname ile çıkardığını anımsattı ve o dönemde kendilerinin bu affın halkın yararına olduğunu düşündüklerinden mahkemeye taşımadıklarını belirtti. Bakan ayrıca CTP’nin amacının üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu kaydetti.

Evet; zamanında CTP de DP ile birlikte yasa hükmünde kararname çıkardı, ama UBP mahkemeye başvurmadı. Olabilir. Önemli olan bu konudaki son ara emri ile binlerce kişinin mağdur edilmesidir. Ayrıca inşaat sektörü olsun, sanayiciler ve üretim sektörü olsun, bazı sektörlerin olumsuz etkilenmesidir. Nice ağır işlerde çalışan işçilerin yanı sıra, kalifiye eleman da aftan yararlanma fırsatı bulamadan ara emrine takıldı, niceleri de haberleri olmadığından boşuna masraflara katlandı. Bu insanların suçu neydi? Hele yanına eşini ve çocuklarını da alarak, gerekli cezayı da ödemek zorunda olduklarını bilerek, ekmek parası uğruna çalıştığı bu adaya ayak bastıktan sonra, ‘ara emri’ alındı diye geriye gönderilmeleri, bu devlete olan sevgi, saygı ve güveni sarsmaz mı?

Beri yandan yine birkaç yıl önce KKTC vatandaşlığını alan bir kısım insanın, CTP’nin iktidara gelmesi ve mahkemeye başvurması sonucu vatandaşlıkları İdare Mahkemesi’nce iptal edilmiş, ancak daha sonra kendi aralarında toplanıp da yargıya başvurduklarında uğradıkları haksızlık dikkate alınarak vatandaşlık hakları geri verilmişti…

Diyeceğimiz; bu konular çok hassastır ve yaz-boz tahtasına dönüştürülmesinden şiddetle kaçınılmalıdır. Bir hükümetin yaptığını öteki hükümet bozarsa ve bu uygulama devam edip giderse, bundan yalnız devlet değil, insanlar da zarar görür. Halbuki kimseye vatandaşı bu devletten soğutma hak ve yetkisi verilmiş değildir. Esasen Rum ve Yunan’ın, ayrıca bazı dış güçlerin maşalarıyla yeterli derecede soğutma olurken, bir de yanlış icraatlarla buna yeni boyutlar kazandırılması çok yanlıştır ve büyük tahribata neden olmaktadır.

Onun için herkes görevini yasalar çerçevesinde yerine getirmek zorundadır. Son zamanlarda yasa hükmünde kararnameler ve ardından alınan ara emirlerinden ders çıkarılarak, kimseye fırsat vermeden ve en önemlisi bu devletin saygınlığına gölge düşürebilecek icraatlardan kaçınmak iktidarın boynunun borcudur. Bu arada muhalefetin de halkın yararına olan bazı kararlar karşısında sağduyu ile hareket etmesi herkesin beklentisidir!

Sonuçta hükümetle mahkemeler arasında mekik dokuyarak sorunların çözümü kolay olmadığı gibi zaman kaybına da yol açmaktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek