• 24 Ağustos 2017, Perşembe 10:49
AkayCEMAL

Akay CEMAL

‘Hür eşekler’ Kuzey Kıbrıs turizminin bir parçasıdır!..

Karpaz bölgesinde yaşamlarını sürdüren ‘Hür eşekler’ konusu son günlerde yeniden gündeme gelmiş bulunuyor. Buna göre bu başıboş hayvanlar Milli Park’ta özel bir bölgeye toplanıyor. Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde, Taşkent Doğa Parkı ile işbirliği halinde kafeslerle toplanmaya başlanan eşekler, veteriner kontrolünde kayıt altına alınıyor. Proje kapsamında anne sütünden kesilenler evcilleştirilerek, ihtiyaç duyulan çiftçilere verilecek.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Karpaz bölgesindeki üreticilerin, hür eşeklerin ürünlerine verdikleri zararlarla ilgili şikâyette bulunduklarını, trafik kazaları dahil birçok konuda tehlike yarattıklarını ve Mehmetçik beldesine kadar uzanarak zararlara yol açtıklarını kaydetti.
Milli Park olayının turizm açısından da önemli bir proje olduğuna işaret eden Ataoğlu, telli bölgede toplanacak eşeklerin bakımının bakanlığın ilgili birimi tarafından yapılacağını söyledi ve parkın içinde bulunacak eşekleri ziyaret etmek isteyenlerden cüzi bir giriş ücreti alınacağını kaydetti.
Evet; aradan tam 43 yıl geçti... Bu süre içinde konu sık sık gündeme taşındı, tartışıldı, hatta bir takım kararlar alındı. Uygulandı mı, uygulanmadı mı o ayrı mesele. Ama ne eşek sorununa köklü bir çözüm getirilebildi, ne de üreticilerin kaygıları giderilebildi. Öyle günler oldu ki, av tüfeğini kapan eşeklerin peşine düştü, tarlada nöbet tuttu. Ama gruplar halinde gelen bu hayvanlarla başa çıkabilmek kolay olmadı. Nasıl ki yaban domuzları ekili tarlalardan geçerken silip süpürüyorlar, hür eşekler de öyle! Sanki de tank geçmiş, buldozer geçmiş gibi iz bırakıyorlar. O ürünü yetiştirebilmek için masrafa giren, gecesini gündüzünü veren üreticinin o anki duygularını tahmin edebilirsiniz. Hür eşekler yüzünden uğradığı zarar da ortada. O an elinde makineli tüfek olsa, emin olun ‘ne isterse olsun’ diyerek tetiğe basmakta tereddüt etmeyecek.
Halbuki hür eşekler bu ülke için, KKTC turizmi için bulunmaz bir fırsat... Turizm için bir potansiyel. Ama biz bunca yıldır bu potansiyeli değerlendireceğimize heba ettik. Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun’un ifade ettiği gibi, 40 yıldır devam eden bu sorun bölgenin kanayan yarası...
Barış Harekâtı’ndan bu güne 43 yıl geçti. İlk 10 yılı boş veriyoruz, hatta 20 yılı bile. Ancak geri kalan dönemlerde bu sorun halledilemez miydi? Bir ara Kenan Akın’ın Tarım Bakanı olduğu dönemde bir takım adımlar atılmıştı... Ama ondan sonraları...
Dış ülkelerin insanları bir yana, kendi ülkemizde çocuklarımız, yeni yetişen gençlik, Kıbrıs’a özgü bu hayvanı yakından tanıyor mu? Çeşitli iş dallarında kullanılan bu hayvanlar Türkiye’de, Yunanistan’da ve bölge ülkelerinde de bulunuyor. Ama bizdekiler bambaşka. Sanki de katır! Teknoloji gelişmeden önce özellikle çiftçiler tarafından tarlada, harmanda ve çeşitli alanlarda kullanılırdı... Hâlâ ovalarda davarlarını güden bazı çobanlar eşeklerden yararlanıyor. Ancak genel olarak teknolojiye yenik düşen bu hayvanların nesli de giderek azalmaktadır. Karpaz onlar için özel bir bölgedir ve bağımsızdırlar. Nice aileler çocuklarına göstermek, onları yakından tanımalarını sağlamak için arada bir Karpaz’ın yolunu tutmaktadır
Onlar, Kuzey Kıbrıs için bir ayrıcalıktır. Nice çocuklar, hatta gençler vardır ki, onları televizyon ekranlarında, internette görebilmektedir. Milli Park’ın düzenli ve sistemli bir şekle sokulmasıyla yapılacak olan turizm tanıtımlarında hür eşekler konusuna mutlaka yer verilmesi gerektiği inancındayız. Sırf sadece bu yüzden bu ülkeye gelmek isteyen turist sayısını hiç de küçümsememek gerek!.. Milli Park oluşturulduktan, üreticiler de sıkıntılardan kurtulduktan sonra, bölgeye özel turlar niye düzenlenmesin? Başka ülkelerde olmayan bu potansiyel niye en iyi bir şekilde pazarlanmasın?
İşte dünyaca ünlü İngiliz Haber Ajansı Reuters’in geçen gün Karpaz’daki hür eşeklerle ilgili haberi... Haberde 1974’teki savaş sırasında serbest kalan eşeklerin sayısının 2003’te 900 iken bu günlerde 2 bin civarında olduğu belirtildi. Ajans fotoğraflar da yayınladı ve yol içerisinde eşeklerin turistler tarafından beslenmekte olduğunu kaydederken, adanın en turistik noktalarından biri olan Manastıra giden turistlerin, yanlarında eşekler için yiyecek getirmeyi alışkanlık haline getirdiklerine dikkat çekti.
Milyonlar da verseniz böyle bir tanıtımı yapamazınız. Bizler toplum olarak genelde geç karar verir ve uygulamaya koyarız. Hür eşekler konusunda da bir ömür heba edildi desek yeridir. Varsın bu saatten itibaren sağlıklı bir değerlendirmeyle bu potansiyeli harekete geçirelim ve ülke yararına kullanalım. “Bu potansiyel başka ülkelerin elinde olsaydı neler yapmazlardı?” diye de düşünmek bile istemiyoruz.
Hür eşeklerle ilgili milli park olayını çoktan, yıllar öncesinden gerçekleştirmemiz gerekirdi. Bu konuda söyleyecek, yazacak, eleştirecek o kadar çok şeyimiz var ki, hepsine de sünger çekiyor ve ileriye bakıyoruz. Milli Park’ı bekliyoruz.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık