• 06 Temmuz 2017, Perşembe 11:01
AkayCEMAL

Akay CEMAL

İsviçre’den Güzelyurt’a ve iş kadınlarının düşünceleri

Kıbrıs müzakerelerinin devam ettiği İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında, Kıbrıs açısından bugün en kritik gün…

Kilitlenme üzerine BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bugün New York’taki işini gücünü bırakarak, Crans-Montana’ya dönmesi bekleniyor. Çünkü gelinen noktada çıkmazın aşılabilmesi mümkün görünmüyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dediği gibi, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye, Genel Sekreter’in öngördüğü çerçeve içinde kalarak, bir çözümü sağlamak için elinden geleni yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, bu konferansın son konferans olduğunu ifadeyle, “Artık burada olacaksa da, olmayacaksa da bir kararın verilmesi gerekiyor” dedi. Çavuşoğlu, Anastasiadis’in ‘Türkiye hizaya gelmeli’ şeklindeki sözleri üzerine de, ‘saygısızlık ve küstahça’ yorumunu yaptı.

Biz de ‘ya sırtı ya karnı’, ‘ya herro ya merro’ diyoruz. Bir toplumun geleceğiyle bu kadar oynanmaz ki! Bir toplum bu denli belirsizliğe mahkûm edilemez ki! Bir toplum bunca yıldır ambargolar ve izolasyonlar altında yaşatılamaz ki!

Dünyada belirsizlikten daha kötü bir şey var mı? Onun için gelin, biraz da kadınların Güzelyurt’la ilgili düşüncelerine bakalım. İş Kadınları Derneği’nin ilk bölgesel toplantısı Güzelyurt’ta yapılırken, iş insanlarının faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunlar, yörede yatırım ortamını bozucu, engelleyici faktörler irdelendi.

Katılımcılar, Kıbrıs sorunundaki belirsizliğin bölgenin yaşam düzeyi ve kalitesinde olumsuz etkiler yarattığını belirterek, “Bölgeyi terk edecekmişiz gibi yaşamak yıkıcı sonuç getirdi” dediler. Güzelyurt’un yatırım ortamına uygun olmayan bir bölge olduğu imajının ortadan kaldırılması için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini vurguladılar. Toplantıda hem devletin tarım politikası eleştirildi, hem de üreticilerin güçlerini birleştirmedeki isteksizlikleri!

Ancak bir takım olumsuzluklara rağmen, yine de olumlu gelişmelerin olduğu da vurgulandı ve bölgede uzun zamandan beridir yaşanan dışa göç eğiliminin bir süreden beri yavaşladığına dikkat çekildi.

Elbette bu sevindirici bir gelişmedir. Kıbrıs sorununun şu en kritik aşamasında Güzelyurt ve yöre halkının, toprağına sahip çıktığının işaretidir, göstergesidir. Bu aynı zamanda “Bizler iş yapmak, üretmek istiyoruz. Devlet sesimizi duysun ve bizlere kolaylıklar sağlasın. Önümüzdeki engelleri kaldırsın” şeklinde bir mesajdır.

İş Kadınları Derneği’nin bu tür bölgesel toplantılar düzenlemesi ve ilk toplantıyı da Güzelyurt’ta yapması anlamlıdır. Böylesi etkinlikler iş kadınlarının çalışma yaşamında daha da artmasını sağlayacak, ekonomiye katkılarını çoğaltacak ve istihdam olanakları yaratacaktır.

Bölgedeki iki üniversitenin ekonomiye katkıları da dikkate alındığında, iş kapasitesinin geliştiği ve yatırım ikliminin giderek elverişli bir ortama dönüşmekte olduğu gözlenmektedir. Özellikle yöre halkının aile işletmeciliğine yatkın bir özelliği olduğu da göz ardı edilmemelidir. Kamuda çalışmaktansa, aile işletmeciliğini geliştirmek suretiyle yaşamı sürdürmenin daha yaygın olduğu bölgede, buna paralel olarak hükümetin de gerekli teşvik ve destek unsurlarını harekete geçirmesi gerekir.

İş Kadınları Derneği’nin Güzelyurt’tan verdiği bir mesaj var: “Güzelyurt’un yatırım ortamına uygun olmayan bir bölge olduğu imajının ortadan kaldırılması için herkesin çaba sarf etmesi gerek.”

Sonuç itibarıyla çözüm olsa da, olmasa da Güzelyurt bölgesinde yaşayan insanlarımızın bu sancısı artık son bulmalıdır. Memnuniyet verici olan, geçmişe kıyasla olumsuz imajın terk edilmekte olduğu, herkesin malına mülküne sahip çıktığı, iş kurma hevesi ve yatırımların arttığı gerçeğidir.

***

Oktay Usta dört dörtlük bir matbaacıydı…

Bir zamanların ‘Bozkurt’ gazetesine ömrünü vermiş dört dörtlük bir matbaacıydı Oktay Usta… Geçtiğimiz günlerde yaşama veda etti. Lefkoşa’nın tanınmış ve sevilen kahvecilerinden Orhan Mulla Hasan’ın bacanağıydı.

Özellikle varoluş mücadelesi günlerinde en son gelen haberler alınır ve yazıldıktan sonra, Oktay Coşgunsu baskı makinesinin başına geçerek düğmeye basardı. Ona boşuna ‘usta’ demezlerdi… O dönemde matbaacılar, en ufak bir arıza olduğunda Oktay Usta’ya gider, yardımını talep ederlerdi. Kendine özgü gülümsemesi ile gelenleri kırmaz, zamanını esirgemezdi.

Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık