• 08 Mart 2018, Perşembe 8:31
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Kadınlar Günü nedeniyle…

Boş verin doğalgaz çalışmalarına ilişkin gelişmeleri. Altıncı Filoya da boş verin. ‘Gece kulüpleri, bet ofisler kapatılsın-kapatılmasın’ tartışmalarına da! Başka taş ocakları izni verilmeyecekmiş!.. İster verilsin, ister verilmesin! Denetlenen işyerlerinin yüzde 65’i kapatılmış… Onu da varsın sahipleri ya da çalıştıranlar düşünsün.

Türkiye’nin 2017 yılında, altyapı yatırımı ve reel sektörlere yönelik KKTC’ye hibe ettiği para için arzu edilen projeler yaratılamamış ve birçok alandaki eksiklikler ile sorunları giderebilme fırsatı kaçırılmış… Hibelerin ancak yarısı kullanılmış!..

Bu kadarına da pes doğrusu! Bunun anlamı ‘Varlık içinde yokluk çekmektir.’

Bunlar, başka günlerde, başka yazılarda irdeleyeceğimiz konular… Bugün ‘Dünya Kadınlar Günü.’ Söz etmeden geçmek kadına haksızlık olur. Kadın dediğiniz, erkeğiyle birlikte mücadele eden, topluma hayırlı evlatlar yetiştirebilmek için icabında saçını süpürge yapandır. Boğazından keser, evladını doyurmaya çalışır. Aksi halde bir sokum ekmek bile boğazından geçmez, düğümlenir kalır.

Kadın var, gününü kumar masalarında geçirir. Kim bilir, belki de yalnızlığını unutmak ister. Kendine göre haklı nedenleri olabilir. Kadın var, sanatla uğraşır ve eser ortaya çıkarmaktan mutluluk duyar. Kadın var, ayağında çizmeleri sabahın erken saatlerinde tarladadır. Köyden kente getirilecek sebze ve meyveleri hazırlar, kasalara yerleştirir. İcap ederse ot söker, ektiklerini sular. Kadın var, evin bütçesine katkı olsun diye ayrelli, gömeç toplayıp satar. Elleri nasırlıdır!

Kadın var; kaptan pilottur, ya da hostes… Gökyüzünde dolaşır. CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Kadınlar olarak bizler kimsenin başının tacı değiliz. Bizler bu toplumda erkekler gibi, eşit hak ve özgürlüklere sahip bireyleriz” diyor.

Gerek Özdenefe, gerekse ‘Kadından Yaşama Destek Derneği’ (KAYAD) kadınlarla ilgili yasalarda bir takım eksiklikler olduğunu ve gerekli değişikliklerin yapılmasına gereksinim duyulduğunu dile getirdiler. KAYAD’ın yaptığı anket sonuçlarına göre, her üç kadından biri ev içi fiziksel şiddet görmektedir.

Kadının önemini ve büyüklüğünü anlatan nice atasözleri vardır. ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ sözü bunlardan sadece bir tanesidir. Öyle kadınlar vardır ki, sadece kendi yuvasını değil, daha nice yuvaları da yaparlar. Yüzleri, binleri yönetirler. Hatta bazı makamlarda milyonları yöneten kadınlar da var.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Kadın hakları konusunda dünya bir dönüm noktasında” diyor. Genel Sekreter şunları ekliyor:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği bir insan hakkıdır ve aynı zamanda erkekler, erkek çocukları, kadınlar ve kız çocukları olmak üzere hepimizin yararınadır. Cinsiyet eşitsizliği ise hepimizin zararınadır.”

Diğer yandan UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, ilginç bir noktaya parmak basarak, hükümet programında kadın sözcüğünün bir tek kez geçmediğini söylüyor ve bu durumu eleştiriyor.

Ülkemizde geçmişe kıyasla kadın haklarında bir takım iyileştirmelere gidildiyse de yeterli değildir. Yapılması gereken daha çok işler vardır. Bunlar üzerinde çalışmak ve meclisi harekete geçirmek, kadın örgütlerinin görev alanına girmektedir. Örneğin mecliste kadın sayısı henüz yeterli değildir. Birçok özel işletmede kadınların yönetici konumunda olması memnuniyet verici olmakla birlikte, arzu edilen sayıya ulaşılmış değildir.

Bugünlere gelinmesinde Kıbrıs Türk kadınının yaptığı fedakârlıkları anımsamak lazım… Varoluş mücadelesinde erkekler mücahit olarak cephede iken, kadınlar da boş durmuyordu. Hastane ve kliniklere yatak, çarşaf, yorgan taşıdılar. Kızılay’ın ilaçlarının gelmesini bekleyemezlerdi… Yaralıları tedavi etmek gerekirdi. Evlerindeki ilaçları götürdüler. Mevzi yapmak için torbalara kum doldurdular, mücahitlerin yemeklerini hazırladılar. Kıbrıs Türküne yapılan haksızlıkları düzenledikleri etkinliklerle hem BM’ye, hem de dünya kamuoyuna duyurmaya çalıştılar. Dr. Ayten Salih (Berkalp) bunları en iyi bilenlerdendir. Cemaliye Hocaoğlu ile birlikte ‘Zor günlerin kadını’ oldular.

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük’ün uzun yıllar başkanlığını yaptığı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği, toplumda en köklü bir kuruluş olup, 1953 yılında oluşturulmuştu… Kadınlara ve gençlere tavsiyelerde bulunan Süheyla Küçük, kadınlardan daha faal olmaları ve halka daha yararlı olabilecek konuları ele almalarını istedi. Kıbrıs’ın ‘First Lady’si Süheyla Küçük, gençlere de çağrıda bulunarak çok çalışmaları gerektiğini söyledi, “Herkes kendi menfaatine düşkün olmamalı” dedi.

Saygıdeğer Süheyla Küçük’ün  bu sözleriyle yazıyı noktalarken, ‘Kadınlar Günü’nü kutlarız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık