• 30 Nisan 2017, Pazar 10:45
AkayCEMAL

Akay CEMAL

“Kıbrıs Havacılık Tarihi ve Kıbrıslı Havacılar”

Tek kelimeyle ‘okkalı’ bir kitap… Derin bir araştırmanın ürünü. Değerli dostum İsmail Bozkurt gibi ben de “Elinize, dilinize, beyninize sağlık değerli dost İhsan Tayhani Hoca” diyorum.

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan Tayhani’nin 402 sayfalık kitabında ‘Kıbrıslı Sivil Pilot Havacılar’ bölümünde şöyle deniliyor:

“Israrlı çabalarımıza karşın, isimlerini belirlediğimiz 23 havacıdan Koray kaptan dahil, sadece 13’ü ile görüşebildik. Oysa, söz konusu bu değerli Kıbrıslı pilotlarımızın yaşam öykülerini de ayrı ayrı yazarak Kıbrıs havacılık tarihindeki yerlerini belirlemeyi çok istemiştik. Yine de ısrarlı arayışlarımıza karşın, bir türlü görüşme olanağı bulamadığımız Kıbrıslı havacılarımızın – hiç olmazsa – burada isimlerini geçirmek suretiyle onları da kayıt altına almak istiyoruz.”

Görüşme yapılan havacıların isimleri: Emre Ünel, Ahmet Akpınar, Mehmet R. Muhtaroğulları, Tamer Azizoğlu, Bekir Kasapoğlu, Koray Yılmaz, Vedat Dedeoğlu, Özkan Özinal, Soner Çabuker, Salih Özgürgün, Gürdal Mehmetçik, Özkan Arpalıklı (Büyükoğlu).

Görüşme yapılamayan havacılar: Hurşit Karpazlı, Mehmet Çiçekçi, Yener Erler, Erdem Şerifoğlu, Mustafa Soyer, Akay Yılmaz, Ahmet Hasanzade, Ahmet Korkmaz, Mehmet Konedralı ve Mehmet Özkardeş.

Sayfalarını Kıbrıs’taki havaalanları, pistler, uçaklar, pilotlar ve çeşitli dokümanların siyah-beyaz fotoğraflarla süslediği bu dev eserin ‘Giriş’ bölümünde ‘Angolem Havaalanı’ başlığı altında şunlar kaydediliyor:

“Bu başlığı gören okurlar, şaşkınlık geçirip, “Angolem’de Havaalanı mı varmış?” diye soracaklar kuşkusuz! Elbette böyle bir havaalanı yok, ama esprisi var!..  Söz konusu espriyi, Kıbrıs Türk Hava Kurumu’nun Lefkoşa’daki eski yönetim merkezinde, kurumun önceki genel sekreterlerinden Erdoğan Arpalıklı ile yaptığımız arşiv çalışmaları sırasında, yanında bulunan ve havacılıkla, dolaysıyla kurumla ilgisi olduğunu sandığım bir arkadaşı anlatmıştı…”

Kitabın ‘İçindekiler’ kısmına baktığımızda bazı başlıkları aktarmayı uygun gördük. Şöyle ki:

Birinci Dünya Savaşı ve Sonrasında Kıbrıs Hava Sahası, İkinci Dünya Savaşı Sırasında Kıbrıs’ta Bir ‘Türk Hava Kurumu’ Oluşturma Girişimi, Kuzey Kıbrıs Türk Hava Kurumu’nun Tarihçesi, Bunalım Dönemindeki Kurumsal Gelişim…

Kıbrıs Türk Hava Kurumu’nun emektar yöneticileri olarak Erdoğan Arpalıklı, Hakkı Dorman ve Orhan Ceylan gösterilirken, Türk Hava Kuvvetleri mensubu havacılar da şunlar: Tuğgeneral Cemal Göker, Tümgeneral Salih Evren, Hava Pilot Kurmay Albay Mithat Temel. İlk Kıbrıslı Türk havacı şehit Gültekin Şengör, Pilot Albay Sinan Volkan, Albay Hüseyin Volkan, Şehit Pilot Binbaşı Yılmaz Başaran ve Yarbay Mehmet Konedralı.

Bu arada Kıbrıs uğruna şehit olan Türk Hava Kuvvetleri mensubu Yüzbaşı Cengiz Topel ve Pilot Üsteğmen İlker Karter’in isimleri vurgulanırken, 6. Bölümde ‘Kıbrıs Havaalanları’ başlığıyla yazılan isimler şöyle: Uluslar arası Lefkoşa Havaalanı, Ercan Havaalanı, Barış Pisti, Yerolakko Havalimanı, Dörtyol köyü pisti, Gaziveren pisti, İlker Karter Havaalanı, Geçitkale Havaalanı.

Doç. Dr. İhsan Tayhani arşiv çalışmaları sırasında yardımını esirgemeyen Erdoğan Arpalıklı ve Türkay Akpınar’a, Kıbrıslı şehit pilot Gültekin Şengör’ün oğlu Gökhan Şengör’e, Emre Ünel, Mehmet Muhtroğulları, Havacı Albay Emin Kurt’a, Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’ya, Hüseyin Volkan ve ‘Sunuş’ yazısını yazan İsmail Bozkurt’a teşekkür ediyor.

Kitabın 23’üncü sayfasında Özer Şahoğlu’nun uçak yapma girişiminden söz edilirken şöyle deniliyor:

“1963’ün o gerilimli günlerinde uçak yapmaya kalkışan, ancak başarısız olan Özer Şahoğlu’nun, 1971’de ‘Kıbrıs Türk Havacılık Kurumu’ adı altında bir dernek kurma girişiminde bulunduğu görülüyor. Kurucular kurulunda Özer Şahoğlu, Ramiz Manyera, Turhan Mustafa, Mustafa Önder, Erdal Camgöz, Muvaffak Necdet, Eral Şahoğlu, Duyal Vasıf Dede, Feride İzzet, Mehmet Ayder, Esat Sait, Ergün Sever’in bulunduğu dernek, Özer Şahoğlu imzasıyla Kıbrıs Türk Yönetimi Yürütme Kurulu Başkanlığına bir dilekçe vermek suretiyle derneğin kurum olarak tescilini istemiştir. O zaman kabinede Sağlık ve Sosyal İşler Üyesi (Bakanı) olan Dr. Burhan Nalbantoğlu da dilekçeyi dikkate alarak, bir önerge sunmuştu… Salim Aziz de 1940’lı yıllarda Kıbrıs Türk Hava Kurumu oluşturma girişiminde bulunmuştu…”

Uzun yıllar Hava Kurumu’nun başkanlığını yapan Hilmi Aka’nın çalışma arkadaşları arasında Aykın Senova, Ahmet Demirağ, Saadettin Celaleddinoğlu, Türkay Akpınar, Güzey Şemsettin, Orhan Oytun, Turhan Güçlü, Özkan Büyükoğlu, Salih Emral, Süleyman Züğürt, Hasan Karagözlü, Yılmaz Başkaya, Orbay Kılıç ve Hüsrev Çağın görev yapmaktaydı.

Daha nice isimler var ki, eserin özünü bile bu sütunda anlatabilmek olanaksız. Başlı başına bir kaynak…

Teşekkürler Sn. Tayhani.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık