• 03 Mayıs 2018, Perşembe 9:02
AkayCEMAL

Akay CEMAL

‘Kıbrıs Türk halkına uyarı’da neler var?..

   Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği, geçtiğimiz günlerde ‘Türk Halkına Uyarı’ başlığı altında bir kitapçık yayınladı.  Muhabirlerimizden Ahmet Karagözlü, Dernek Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar ile görüşerek, konuya ilişkin haberini birkaç gün önce KIBRIS gazetesinde aktarmıştı. Dün de değerli dostum, yılların yazarı Eşref Çetinel kendi köşesinde ‘Kıbrıs üzerine yeni oyunlar mı?’ başlığı altında konuyu irdeledi.

   ‘Bir yol ayırımına gelmiş bulunuyoruz’ başlığı altında uyarı niteliğindeki kitapçıkta özetle şöyle deniliyor:

   “Aldığımız son duyumlara göre, BM ve bazı güçlü devletler Kıbrıs’la ilgili yeni bir senaryo hazırlığı içindedirler. Rum yönetimiyle işbirliği içinde Kıbrıs Türk halkını tuzağa düşürecek bir anlaşmayı gerçekleştirmek için çaba harcamaktadırlar.  Crans – Montana’da müzakerelerin sona ermesinden sonra, perde arkasında çabaların devam ettiği, müzakerelerin yeniden başlaması için büyük gayretler sarf edildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle bir yıl içinde Kıbrıs’ta ciddi gelişmeler olma olasılığı büyüktür.”

   Kıbrıs’ın, 2000’li yıllarda ABD Başkanı George Bush yönetimince hazırlanan Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) içinde yer aldığına işaret edilerek, BOP ülkeleri arasında yer aldığı halde felaketten kurtulan tek ülkenin Kıbrıs olduğu, bunun nedeninin de Rum tarafının Annan Planı’na hayır demesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

   ‘Türk halkına uyarı’ başlıklı kitapçık, derin bir analizin eseri… Öyle anlaşılıyor ki, Kıbrıs konusunda uzman kişilerin görüşleri ve değerlendirmelerine başvurularak hazırlanmış! Bir yerinde “Geçmişte halkımızın yok olmasını önlemede en büyük görevi üstlenmiş TMT, bugün Rum faşizminin hileli bir anlaşma ile halkımızı yok etme girişiminde olduğu kanısındadır. Bu nedenle tekrar harekete geçmiştir. Halkımızı bilgilendirme, uyarma ve yeniden varoluş mücadelesi verme gereği duymaktadır” denilmektedir.

   Annan Planı’na sıkça değinilen kitapçıkta, Kıbrıs’ta iki halktan bireylerin birbirini dava ederek, mülkiyet sorununu çözmelerinin mümkün olmadığına işaretle, “Libya, Mısır, Tunus, Irak ve Suriye’de yaşananların bu adada da tekrarlanmak istenmesine dikkat çekilmektedir.

   Aslında yalan değildir. Söz konusu ülkelerde sözde ‘Arap Baharı’ aldatmacaları ile ‘daha fazla özgürlük’, ‘daha fazla demokrasi’ sloganlarının arkasına saklanarak, ateşler yakıldı, felaketler birbirini kovaladı.  Arapların hakları için mi, yoksa emperyal güçlerin çıkarları öyle gerektirdiği için mi? Hele Suriye halkı ateşler içinde yandı kavruldu. Irak halkı da öyle! Ya İstanbul’da ‘Bahçe eylemlerini’ düzenlettirenler yine dış güçler değil miydi?..

   IŞİD’i yaratanlar, sonradan IŞİD bahanesiyle Ortadoğu’da mezhep kavgalarını körüklediler, parçaladılar, halkı birbirine düşürdüler. Sonra da IŞİD ile mücadele aşamasına geçerek, planlarını ileriye taşımak için uğraştılar. Bu arada Çetinel’in de ifade ettiği gibi, yıllardır PKK ile dövüştürülen Türkiye’yi etkisizleştirmek için de çalıştılar, ama hızını kesemediler.

   Kıbrıs üzerine çizilen senaryoların nedenlerinden biri de bu! Türkiye, terörle boğuşurken, kalkınma ve gelişmesi frenlenirken, başkaları kendi alemindeydi... Terör konusu açıldığında da laf ebeliği yapmaktan, hiçbir anlam ve samimiyeti olmayan sözde destek beyanlarından geri kalmadılar.

   Bir süreden beri gündemde olan doğalgazın kokusunu alanların hazırladıkları senaryo tam da Rumların isteği doğrultusunda! Senaryonun içinde Güney’in anavatanı Yunanistan ile birlikte, yeni dostları İsrail, Mısır ve diğerleri ile bazı ‘büyükler’ var. Amaç doğalgazı sahiplenirken, Rumları da mutlu kılmak, Türkleri ise Rumların söz sahibi olacağı bir idareye sürüklemek… Yine Rum istemi doğrultusunda Türkiye’yi doğalgazdan dışlamak, uzak tutmak, koklatmamak!.. Daha da önemlisi Türkiye ile Kıbrıs arasındaki köprüleri berhava etmek…

   Zaten Rum tarafı da bunları açık açık dile getirmiyor mu? Daha geçenlerde Rum lider Anastasiadis ve AKEL lideri, Türkiye ile bağlarımızı koparıp da, kendilerinin söz sahibi olacağı idareye azınlık ve yama olarak katılmamızı istemediler mi, önermediler mi?

   Bu nedenle Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği’nin uyarı niteliğindeki değerlendirmeleri tarihi önem taşımaktadır.

   “Geçmişini bilmeyenin tarihini başkaları yazar” diye herkesin bildiği meşhur sözü unutmamak gerek. Yeri geldikçe değişik açılardan tekrar değineceğiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık