• 11 Kasım 2017, Cumartesi 10:53
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Kıbrıs’ın tanıtımı ve Türkiyeli gazeteciler

Kıbrıs’ta Türk varlığı, Türkiye dışındaki birçok ülkede olduğu gibi eriyip gitmediyse, boynu bükük kalmadıysa, bunda Kıbrıs Türk basınının olduğu kadar, Türkiye basınının, Türkiyeli gazetecilerin payı büyüktür. Bunlar arasında ‘Hürriyet’in kurucusu merhum Sedat Simavi en başta gelenlerdendir.

Liderimiz Dr. Fazıl Küçük ve daha sonraları Rauf Denktaş, Kıbrıs davasını Türkiye’ye mal etmeyi başarabilmişlerse, bu konuda o dönemde Türkiye medyasının katkılarını küçümsememek gerek!

Örneğin ‘Hürriyet’ten Cüneyt Arcayürek, kardeşi Dündar Arcayürek, ‘Milliyet’ten Abdi İpekçi ve Faruk Demirtaş, Günaydın’dan Necati Zincirkıran gibi isimlerin Kıbrıs davasına katkıları büyüktür. Hayatta olanlardan bir Sami Kohen’in, 1950’li yılların sonlarından itibaren Kıbrıs sorununa gösterdiği ilgi malumdur.

Geçen akşam gazeteci-yazar merhum İzzet Rıza Yalın’ın hayatını konu alan ve oğlu Fevzi Yalın tarafından kaleme alınan ‘Berber Güldük, Beraber Ağladık’ isimli kitabının tanıtım töreninde de vurgulandığı gibi, İzzet R.    Yalın, buradaki görevlerinin yanı sıra, Kıbrıs Türkünün sesini yıllar boyu Anadolu’ya da yansıtmıştı…

Merhum gazeteci-yazar Özer Hatay, ‘Hürriyet’te, ben ‘Milliyet’te, Reşat Akar, ‘Günaydın’da ve İzzet Rıza Yalın da ‘Cumhuriyet’te yıllar boyu Kıbrıs’ta cereyan eden olayları, sıcak gelişmeleri Türkiye’ye aktardık, buradaki durum hakkında Anadolu halkını aydınlatmayı, Kıbrıs davasını canlı tutmayı görev bildik. O nedenle diyoruz ki, Kıbrıs Türkü bu günlere ulaşabilmişse, anavatan Türkiye sayesinde varlığını bu topraklarda pekiştirmişse, kendi devletini kurmuşsa, bunda Kıbrıs Türk basınının yanında, Türkiye basınının da çok değerli hizmetleri, katkıları vardır.

Özellikle 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtıyla birlikte, Kıbrıs’a pek çok meslektaşımız geldi, gördü ve yazdı. Sadece belirli gazeteler, radyo, televizyon ve ajanslardan değil, aynı zamanda Anadolu basınından da! Türkiye’nin en ücra köşelerinde yayınlanan gazetelerden de gelenler oldu. Buradaki durumu her yönüyle irdelediler, röportajlar yaptılar. Ancak bir TRT’nin, görsel yayıncılık açısından çok daha etkileri ve yararları olduğu gerçeğini de teslim etmek gerek.

Bir dönem Dışişleri Bakanı olan İsmail Cem, bir dönem de TRT Genel Müdürü olarak görev yapmıştı… Kendisiyle tanışmış, hatta o zaman ‘Halkın Sesi’nde TRT Lefkoşa temsilcisinin otel köşelerinde haber yapmasına gönlümüzün razı olmadığını, bir ofis bulunması zamanının geldiğini yazmış, samimi eleştiride bulunmuştum. Samimi duygulardı bunlar ve nitekim kısa bir süre sonra Kıbrıs’a gelen İsmail Cem’le görüşmemizde, bana “Senin gönlün razı değil de, benim gönlüm razı mı?” demiş, “Hadi gel açılışı birlikte yapalım” diye de eklemişti…

Hangi yayın organından olursa olsun, Türkiye’den gelen meslektaşlarımıza uzun yıllar yardımcı olduk, kol kanat gerdik. Resmi makamların söylemek isteyip de söyleyemediklerini sohbetlerimizde kendilerine aktardık.

İletişim teknolojisi ne denli gelişirse gelişsin, bir gazetecinin bizzat yerinde yaptığı ziyaret, inceleme ve araştırma elbette çok daha yararlıdır. Çünkü Türk milletinin Kıbrıs’ı, Kıbrıs Türk insanının da Türkiye’yi çok daha iyi bilmesi, bağlarını güçlendirmesi, pekiştirmesi kaçınılmazdır.

Niye mi?

Rum liderliği (gelmiş geçmiş) öteden beri amaçlarına ulaşabilmek için Kıbrıslı Türklerin Türkiye ile bağlarını zayıflatmak, koparmak için her türlü yolu denemektedir. Yalnız Rum liderliği mi? Bazı dış odakların da bu yöndeki faaliyetlerini herkes bilmektedir. Ya, içimizde olup da, Rum liderliğinin dümen suyundan gidenler?

O bakımdan Türkiye ile KKTC arasındaki bağların her alanda daha da güçlenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümünde Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) üyelerinin, buradaki meslektaşlarıyla buluşmalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Federasyon Başkanı, değerli dostumuz Yılmaz Karaca, iki ülke gazetecileri arasındaki birlik ve beraberliği daha da pekiştirmek amacında olduklarını dile getirdi. KKTC Dış Basın Birliği Başkanı Tahir Olcay Kıraç da, “Bizler ayrılmaz bir bütünün parçalarıyız ve bu türden çalışmaları bu nedenle sıklaştırmalıyız” dedi.

Bunlar gerçekten takdire değer adımlar… Kendilerine başarılar diler, kolay gelsin diyoruz


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık