• 31 Ekim 2017, Salı 8:53
AkayCEMAL

Akay CEMAL

KKTC gibi, Katalanlara da ambargo uygulanır mı?..

Önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (İKBY) bağımsızlık referandumu, ardından da Katalonya’da bağımsızlık ilanı…

Birinci hareket Ortadoğu’da, ikincisi Avrupa’da! Sen İspanya’dan ayrı olarak ve merkezi hükümetin karşı duruşuna rağmen bağımsızlık mı ilan ettin, ‘Benim sözümden çıkamazsın, seni çiğner geçerim’ zihniyeti hemen arzı endam eder.

Bağımsızlık yanlıları ile karşıtları birbirlerine girer, polis müdahale eder, sonra da sükût yerini bulur. Ama ne zaman patlayacağı belli olmayan bir yanardağ konumuna bürünür. Yeniden lav püskürtmek için fırsat kollar.

İspanya’da bağımsızlık ilan eden Katalonya özerk yönetiminin görevine son verilmesinin ardından, Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti Barcelona’da yüz binlerce kişi meydanlara indi, birlik yanlısı protesto eylemi yaptı. Bu arada Madrid yönetimi, tek taraflı bağımsızlık ilan eden Katalonya özerk yönetimi hükümetinin bakanlarına tahsis edilen koruma polisi ve makam şoförlerini de geri çekti.

Bizde federasyonun çözüm modeli olup olmadığı konusunda kesin bir tavır sergilenemezken, her kafadan bir ses çıkar ve çeşitli mazeretler uydurulurken, dünyadaki gelişmeleri mercek altına alarak, sağlıklı değerlendirmeler yapmayı bir görev bilmeliyiz. Değerli dostum Yusuf Kanlı’nın da dediği gibi, görmek istemesek de, kabullenmekte zorlansak da ulus devlet kavramının yerini alacağı söylenen federal ve konfederal yapılanmalar, globalleşme ürünü birlikler çatlıyor, dağılıyor.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Katalanların tavrını yorumlarken, “UEFA, Barcelona’yı atabilir mi?” diye sormuştu… Sıkar mı? Gerçi merkezi hükümet, Katalan özerk yönetiminin yetkilerini makaslasa da, ne Güvenlik Konseyi’nin toplanmasına gerek görüldü, ne de Barcelona’ya karşı ambargo uygulamaya!

AB zaten kendi içinde sürtüşme halinde. İlk ayrılık bayrağını çeken İngiltere oldu…

İspanya’da din, dil, ırk farklı olmamasına rağmen, Katalanlar üzerinde herhangi bir yaptırım da söz konusu olamaz. Ancak Kıbrıs’ta din, dil ve ırk farklı olmasına rağmen, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Meclisi toplayıp da KKTC’yi ilan ettiğinde, yer yerinden oynamış, hemen Güvenlik Konseyi toplanmış, kınamayla birlikte aleyhte kararlar almıştı…

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) da insanlık dışı ve haksız yere ambargolar koymuştu… Kıbrıs Türkü halen bu ambargoların ağırlığı altında yaşamını sürdürmektedir. BM’nin çifte ölçüsü Katalonya olayları nedeniyle bir kez daha kendini göstermiş bulunmaktadır.

Bizde federasyon modeli şu günlerde alabildiğine tartışılır ve müzakerelerde artık zemin teşkil edip etmeyeceğine dair karar verilmesi aşamasına girilirken, müzakere masasına yeniden oturulması için ambargoların kalkmasının niye şart koşulmadığı da merak konusudur.

Öyle inanıyoruz ki, böyle bir koşulla ortaya çıkmak davamıza güç katacak, ‘bunca yıldır bu insanlara niye ambargo uyguluyorlar?’ diye de kafalardaki soru işaretlerine yanıt verilmiş olacaktır. Halihazırda Kıbrıs Türk tarafının masaya oturmamakta ne denli haklı olduğu yankılanacak, çağdışı ve insanlık dışı ambargoların kaldırılması yönünde belki de ciddi adımlar atılacaktır.

Tabii ki bu işler birlik ve beraberliğin sağlanmasıyla ve lobicilikle olur. Gözü kapalı federal çözümde ısrar etmenin artık geçerli bir yöntem olup olmadığına, dünyadaki gelişmeleri de dikkate alarak karar vermek ve değerlendirmekte yarar vardır.

Karşı taraf, özellikle de seçimde güçlü bir konumda olan kilise, seçilecek olan başkanın, müzakerelerde Türklere ne vereceğini, ne vermeyeceğini şimdiden saptarken, bir çerçeve çizerken, bizim de kısır döngüden çıkarak, olası gelişmeleri hesaba katmamız ve ona göre Türkiye ile ortaklaşa bir çalışma içine girmemiz kaçınılmazdır. Buna şiddetle gereksinim vardır.

Seçim havasına girsek de, geleceğimizi tayin edecek esas sorunu göz ardı etmek, ilgisiz kalmak, ileride gafil avlanmamıza neden olabilir ki, bunun hesabını da gelecek nesillere veremeyiz!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık