• 21 Eylül 2017, Perşembe 8:41
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Kooperatif’in gerçek sahibi köylülerdir de…

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Kooperatif Merkez Bankası (Koop-Bank) yönetim kurulu başkanı Hüseyin Çavuş Kelle’yi ziyaret ederek bir süre görüştü.

Yönetim Kurulu Başkanı Kelle, aynı zamanda Ada’nın en eski ve en köklü kuruluşlarından Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nin de Başkanı… Bu bakımdan toplumda özel bir yere sahip olan kooperatifin köylüye yakınlık mesafesi daha da daralmış oluyor.

Naimoğulları, yıllarca Kooperatif Merkez Bankası’nı çeşitli nedenlerden dolayı, bazen sitemkâr, bazen de yapılan hatalar nedeniyle eleştirdiklerini anımsatırken, “Her platformda dile getirdiğimiz bir gerçek var, o da Kooperatif Merkez Bankası’nın gerçek sahipleri köylüdür, çiftçidir, hayvancıdır” dedi.

Dört yıl önce bu değişime Koop-Süt’ün hissesini almakla başladıklarını ve bu kurumu ülkenin en değerli kurumu haline getirdiklerini ifade eden Hayvancılar Birliği Başkanı, bundan sonraki süreçte beklentilerinin borçlarını ödeyecek uygun faizlerle kredi, sütünü pazarlamasını ve üretim yapacak altyapısını hazırlamak olduğunu vurguladı.

Hüseyin Çavuş Kelle de, Kooperatif Bankası’nın köylünün, emekçinin ve üreticilerin nasırlı elleriyle kurulan bir banka olduğunu ifade ederek, bundan sonra kırsalda yüzünü köylüye daha çok döneceğini söyledi. Kelle, kırsaldan beklentileri olduğu gibi, köylünün de kendilerinden beklentilerinin daha fazla olduğunu kaydetti.

Kooperatifin başına Çiftçiler Birliği Başkanının tayin edilmesi olumlu bir karar. Ancak bu bir tayindir ve de yarın bir başka hükümet geldi mi, kendi adamını koyar ve böyle devam eder gider. Her bakanlıkta, her dairede olduğu gibi! Şu kör olası popülizm var mı yok mu?..

Evet; kooperatifin sahibi köylüdür de, nereye kadar? Bu ülkede geçmişte kooperatifler amacına göre yönetilmiş olsa ve de birilerine peşkeş çekilmeseydi, hem toplum kalkınacak, hem de özel sektörle rekabetten dolayı fiyatlarda dengelenme sağlanacaktı…

Mesela eskiden ayakkabı kooperatifi (AYKO) vardı. Libya’ya bile ihracat yapardı… Varoluş mücadelesi döneminde mücahitlerin ayakkabıları genelde hep bu kooperatiften temin edilirdi… Kıbrıs Türk Halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ayakkabıları hep AYKO’dan idi. Astarındaki yazıyı değiştirerek, Rum tarafına bile ayakkabı satardı…

Koop-Süt’ün hayvancılığı ayakta tuttuğu gibi! Monarga Boğazı’ndaki harnup fabrikasına ek olarak Yalova’da (Piskobu) da harnup fabrikası vardı… Amaç hem harnup ürününü en iyi bir şekilde değerlendirmek, hem de istihdam olanakları yaratmaktı…

ETİ, Sanayi Holding gibi kuruluşlar, kooperatifleşmenin yarattığı sonuçlardı… Uzun bir dönem ekonomiyi kooperatifler ayakta tutmaktaydı… Devletin desteğiyle fiyatlar makul ölçüde tutulur ve halk da bundan yararlanırdı. 1960’lı ve 70’li yıllarda Ada’daki Türk ve Rum kooperatifçiliği, dünya kooperatif hareketinde en ön sıralardaydı ve o dönemlerde yayınlanan raporlarda da bu gerçekler vurgulanmaktaydı…

Başpiskjopos Makarios’un yakın çalışma arkadaşlarından Azinas, Kooperatif Komiseri olarak görevlendirilmişti…

Özellikle küçük toplumlarda kooperatifleşme son derece önemli olup, çiftçinin, hayvancının, üreticinin; genelde köylünün kalkınmasında başrol oyuncusudur. Yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi, özel sektörle ahenk içinde, ancak şimdiki gibi aşırı kâr hırsıyla değil, fiyatların dengede tutulmasında kooperatiflerin katkı payı büyüktü. Rahmetli İsmet Kotak’ın Çalışma ve Kooperatifler Bakanlığı döneminde kooperatifçilik tavan yapmıştı…

Örneğin süt gibi, ette de kooperatifleşme olsaydı, bugün vatandaş eti bu kadar pahalıya alır, güneyden kaçak et gelmeye devam eder miydi? Kooperatifçilik rekabette makul rakamları getirir, böylelikle alan da memnun olurdu, satan da! Onca özel markete rağmen bir dönem Personel Yardımlaşma Kooperatifi’nin (Peyak) varlığı bunun kanıtı değil miydi?..

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, boşuna “Köylü milletin efendisidir” dememişti… Ekonominin çarkının dişlerini oluşturan onlardır. Toprağa nasırlı ellerini geçiren, haşir neşir olan onlardır. Mutfağa giren ürünlerin üretimini yapan da onlardır. Köylü kalkınmazsa kentlinin kalkınması imkânsızdır. Bu kalkınmayı en iyi bir şekilde düzenleyen sistem de kooperatifçilik hareketidir. Bu hareketi daha ilerilere taşımak kimsenin zararına olmadığı gibi, toplumun ve ülkenin yararınadır.

Kooperatifin gerçek sahipleri çiftçidir, hayvancıdır, üreticidir, köylüdür deniliyor, ama bunun gerçek amacına tam olarak ulaşması için de sistemde değişiklik yapılması gerekir. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanının Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmesi olumlu bir adımdır. Ancak köylünün söz hakkına daha fazla sahip olmasını gerektiren adımların atılmasından da kaçınılmamalıdır!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık