• 29 Eylül 2017, Cuma 12:29
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Kum havuzu ne ki; eskiden kumların içinde silah getirilirdi…

Bu ülkede en büyük eksikliklerden biri de ihmalkârlıktır. Masa başında oturup da, sorumluluğunda olan, yapması gereken görevleri yerine getirmeyenler, ihmal nedeniyle cezalandırılmış olsaydı, herkes görevinde hata yapmamaya özen gösterirdi… Ölümlere, kazalara neden olunsa da, ihmale sebep olanlardan hesap sorulmaz ve yapılanlar yanlarına kâr kalırsa, nemelazımcılık, ihmalkârlık çorap söküğü gibi gider.

‘Yapanın yanına kâr kalmaz’ ilkesini koy bakalım, bu tür ihmaller tekrarlanır mı?

Geçen gün Girne-Değirmenlik dağ yolunda freni patlayan kamyonun, kumu olmayan kum havuzuna yönelmesi sonrası meydana gelen ciddi kaza gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Arkadaşımız Elmas Tokay’ın haberine göre, 12 yıl önce yapılan kum havuzuna Karayolları Dairesi tarafından yenileme çalışması başlattı. Vatandaşlar haklı olarak ‘Bunca yıl aklınız nerdeydi, Bir yerde çalışma yapılması için illa ki kötü bir olay mı yaşanmalı?’ sorusunu sorarak tepki gösterdiler.

Ya freni patlayan kamyon o tehlikeli yolda, içi öğrenci veya yolcu dolu taksiye, minibüse, otobüse o hızla bindirseydi, turist taşıyan araçları altına alıp sürüklese ve onlar da uçuruma yuvarlansaydı ne fecaat olurdu tahmin edebilir misiniz? Allah’tan o anda başka bir araç yoktu.

Onun için diyoruz ki, devlette veya özelde her kim olursa olsun, üstlendiği sorumluluğu yerine getirmek mecburiyetindedir. Bu işler savsaklamaya, ihmale gelmez. Aksi halde faturası ağır olur.

Kum havuzu olayı bana geçmişi anımsattı… Ada’da toplumlararası çatışmaların 21 Aralık 1963’te ‘Kanlı Noel’le birlikte başladığı ve her geçen gün tüm bölgelere de yayıldığı dönemde bile, bu toplum, değil kum havuzu, kamyonlarla taşınan kumların içinde silah ve cephane nakliyatı yapmaktaydı…

O günlerde inşaat sektörü hemen hemen sıfırlanmıştı… Böyle olmasına rağmen ta Yeşilırmak’tan, Pirgo’dan  içinde silah ve cephane yüklü kamyonlarla kum taşınırdı… Allah rahmet eylesin, onlardan biri de Ahmet Bullici idi. Kum almak için Pirgo’ya gittiğinde, Rumlar kendisini adeta sorguluyor, “Neden Yeşilırmak’tan değil de, Pirgo’dan alıyorsun?” diye sorarlardı… Bullici’nin cevabı hazırdı:

“Oranın kumu iyi değil. Hem ben Yeşilırmak’takilerle iyi anlaşamam.”

İnandırıcı olur muydu, olmaz mıydı, ama o cevabı yapıştırırdı… Pirgo’dan Yeşilırmak’a geçince, Lefkoşa’ya ulaştırılması gereken silahlar kamyondaki kumların içine iyice ve gizlice sokulur, Ahmet Bullici de yoluna devam ederdi…

Rum yetkililer, kuşkulandıklarından bazen bir Rum’un kendisine refakat etmesini şart koşmuşlar, o da kabul etmişti… Bu gibi hallerde Yeşilırmak’tan dümdüz geçer, selam bile vermezdi. Böylece mesele anlaşılırdı. Üstelik de kullandığı kamyonu bir Rum’dan satın almış, ancak borcunu tam olarak ödeyememişti… Kamyon sahibi Rum da ikide bir yolunu keser ve paranın geri kalanını isterdi. Neyse ki, daha sonra Teşkilat, Ahmet Bullici’ye borcunu kapatmak için gerekli parayı verdi ve o da borcunu ödeyince rahatlamış oldu.

Bunları daha detaylı olarak, Erenköy Mücahitlerinden Fadıl İncirli’nin önümüzdeki aylarda basılacak olan kitabında bulacaksınız.

Biz sadece o zor günlerin anılarından bir nebzecik de olsa bahsedelim dedik. Ya; mücahitlerin, Rum saldırılarına karşı durabilmek için mevzi yapımında kullandıkları kum torbaları? Bu konuda kadınların ve çocukların bile az mı katkıları oldu?

Devletimiz yoktu o günlerde. Azınlık haklarını kabul etmediğimiz için hazırlanan ‘Akritas Planı’ gereği ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklığından silah zoruyla atılmış, ortak devletten dışlanmıştık…  Yasama, yürütme ve yargıda görevli olanlara “Sakın bir kere daha gelmeyin” talimatı verilmişti… Zaten gidilemezdi, çünkü Lefkoşa’nın Türk bölgesi muhasara altına alınmış, başta Ledra Palace olmak üzere; yüksek binalardan mermiler yağıyor, havan ve bazukalar atılıyordu.

Öylesi tehlikeli ortamlarda bile, varoluşla yok oluş arasında hassas bir çizgide olunmasına rağmen, bu toplum canını dişine takarak, ta Pirgo’lardan, Yeşilırmak’lardan deniz sahilinden temin edilen kum dolu kamyonlarla silah ve mühimmat taşıdı. İhtiyacı olan bölgelere sevkiyat yaptı, direndi ve teslim olmadı. Bu konuda Anavatan Türkiye’nin destek ve katkılarını da bu vesile ile bir kez daha anımsatmak isteriz.

Türk bölgelerinin giriş ve çıkışlarında oluşturulan utanç barikatlarına rağmen bu icraatlar gerçekleştirildi. Devletsiz yapıldı bu işler. Darmadağın ve devletsiz olduğumuz günlerde… Şimdilerde ise devletimiz var, her şeyimiz var, ancak bir kum havuzuna kum doldurmaktan bile aciz kalıyoruz.

Böyle devletçilik olmaz! Aklımızı başımıza alalım ve bu devletin saygınlığına, itibarına gölge düşürenlere daha fazla hoşgörü göstermeyelim, sorumluluklarını anımsatalım ve ‘yapanın yanına kâr kalır’ geleneğini de artık tarihin çöplüğüne gömelim!

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık