• 10 Aralık 2017, Pazar 9:44
AkayCEMAL

Akay CEMAL

‘Kusursuz Yargı Oluşturma Çabaları’ ve ‘Atatürk formülü’

Elimin altında Yüksek Mahkeme eski başkanlarından, ülkemizin tanınmış hukukçularından Taner Erginel’in çok değerli bir eseri var. Adı: “Kusursuz Yargı Oluşturma Çabaları”. Kuzeyi ile güneyi ile Kıbrıs haritası ve üzerinde de bir tarafı ağır basan adalet terazisi ön kapağa yerleştirilirken, kitaba da bir anlam veriyor.

1941 yılında Mağusa’da doğan ve Namık Kemal Ortaokulu’ndan sonra Kıbrıs Türk Lisesi ve ardından İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Avukat Taner Erginel, 1973’te yargıçlığa, 1985’te ise Yüksek Mahkeme Yargıçlığına atandı. Yargının her bölümünde görev yaptı ve 2002’de Yüksek Mahkeme Başkanı oldu. KKTC Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı olarak birçok önemli konuda karar verdi. KKTC içtihat hukukunun oluşmasına katkıda bulundu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı olarak KKTC’de 2002-2006 yılları arasında gerçekleşen referandum ve seçimleri yöneten kurulun başında oldu. O dönemde iktidar ve muhalefet seçimlerin adil olduğu konusunda görüş birliği içinde oldular.

Kitabın arka kapağında yazarın fotoğrafı ile birlikte şöyle deniliyor:

“2003 milletvekili genel seçimleriyle 2004 Referandumunda tüm dünyanın dikkatleri KKTC’ye çevrilmişti. Yabancı gözlemciler seçimlerin hileli ve geçersiz olduğunu kanıtlamak amacıyla akın ettiler. KKTC’de adil seçimler yapılmadığını kanıtlayıp sivil itaatsizlikle hükümet değişikliği gerçekleştirmek istiyorlardı. Yüksek Seçim Kurulu ise dünyanın en şeffaf ve en adil seçimlerini gerçekleştirme ideali ile hareket etmekteydi. Yabancı gözlemciler seçimlerden sonra KKTC seçimlerinin kendi ülkelerindeki seçimlerden daha demokratik ve daha adil olduğunu kabul edip açıklamak zorunda kaldılar. O dönemde yapılan anketlerde halkın en güvendiği kurumlardan birinin yargı olduğu ortaya çıktı.”

Emeklilik yaşamında hukuk dersleri vermekte, öğrencileriyle hukuk alanında araştırmalar yapmakta olan Erginel, KKTC ile tüm dünyada yargının daha adil olması için görüşler üretmeye çalışmaktadır. Av. Peyman Erginel ile evli olan Taner Erginel, Avukat Erdem Erginel ve Doçent Dr. Mehmet Metin Erginel’in babasıdır.”

Kitapta yargı konusundaki gerçekler anlatılırken, yargı bağımsızlığında dünyada ön sıralarda olduğumuzu ifade eden Taner Erginel, “KKTC yargısında kadın-erkek eşitsizliği ortadan kalkmıştır. Dünya üzerinde bunu ilk gerçekleştiren ülke olmaktan gurur duymalıyız. O kadar ki, ABD ve başka ülkelerden gelen profesörlerin, yargımızı inceledikten sonra, “bu fikirleri ABD’deki meslektaşlarınıza ve oradaki yargıya taşımak istiyoruz” demeleri ilginçtir” ifadesini kullanıyor.

“KKTC yargısının bozulmasını önlemek, gelişmesini sağlamak ve KKTC mahkemelerini dünyanın en adil mahkemelerinden biri haline getirmek amacıyla bir grup hukukçu arkadaşla birlikte mücadele ettik. Birçok kurumların da ilgisini çektiğinden onlardan da öneriler aldık. Ekonomik Protokol taslağını eleştiren görüşlerim nedeniyle yeni yasalar yapılması konusu gündeme gelmişti. Kitabın amacı genç hukukçuları geçmiş deneyimler konusunda bilgilendirmek ve araştırma yaparak gerçekleri kendilerinin arayıp bulmalarına yardımcı olmaktır” diyen Ergine, hukukta zıt görüşlerin hoşgörü içinde tartışılmasına fırsat vermenin önemli olduğunu vurguluyor.

Sadece ‘İçindekiler’ bölümündeki başlıklar, öyle konuları irdeliyor ki, sütunlara sığmaz. KKTC mahkemelerinin diğer mahkemelerle kıyaslanmasından tutunuz da, “Anglosakson hukuk sistemine, mazbata sorunu, düşünce ve ifade özgürlüğü, Türkiye hukuku, çevreyi koruma, trafik suçları, Rum hukuku ile kıyaslama, KKTC’de faiz sorunu, Rum’dan mal satın alanlarla ilgili yeni yasa nasıl olmalı?” gibi daha nice konular ele alınıyor.

“Geçmişte Yüksek Mahkeme odasına “Amacımız KKTC mahkemelerini dünyanın en adil mahkemelerinden biri haline getirmektir” diye yazılmıştı… Değişik zamanlarda yazdığım yazıları toparlayarak ve değişen koşullarda ortaya çıkan yeni görüşleri de ekleyerek hazırladığım bu kitabın KKTC hukukçularına ve hukukla ilgilenen herkese yararlı olmasını ümit ediyorum” diyen Erginel, kitabın son bölümünde şunları kaydediyor:

“Dünyada hukuk alanında en büyük devrimi gerçekleştirmiş olan Ulu Önder Atatürk’ün izlediği yol aklımıza gelecektir. Bu yol hukukta en iyi olanı öğrenme, fakat bunu yeterli bulmayarak daha iyisini yapmaya çalışma yöntemidir. Arkadaşlarla aramızda konuşurken biz bu yönteme ‘Atatürk formülü’ diyoruz.”

Yalnız hukukçuların değil, herkesin elinin altında olması gereken çok değerli bir eser.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek