• 28 Temmuz 2017, Cuma 9:11
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Maronitlerin dönüşü…

Geçen gün KIBRIS TV’de Aslı Elder’in programında da söylemiş ve yeni açılımın Maronitlerle ilgili olacağını ifade etmiştim. Nitekim de öyle oldu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, birkaç gün önce sürpriz adımlardan söz etmiş, 23 Nisan 2003 tarihinde kapıların açılmasına ilişkin tarihi kararı da anımsatmıştı… Serdar Denktaş, “Hem Rumları, hem de uluslararası kamuoyunu şaşırtacak sürprizlerimiz olacak” demişti…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında yapılan toplantıda, Maronitlerin KKTC’deki köylerine dönüşlerini sağlamaya yönelik siyasi karar verilirken, gerekli düzenlemeler için de yol haritası hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Mete Hatay, ‘Poli’ dergisinde ‘Ma kimdir bu Maronitler?’ başlıklı detaylı araştırma yazısında, Maronitlerden söz ederken, İngiliz döneminde Hisarköy’de (Kambilli) 3-4 aile Maronit kaldığını, 1930’lara gelindiğinde ise köyde Maronit kalmadığını kaydetmişti…

Mesela Gürpınar (Aymarina) Türk ve Maronitlerin yaşadığı ve toplumlararası evliliklerin çok olduğu karma bir köydü.

Lübnan asıllı ve Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı olan Maronitler, kimlik bunalımına son vermek ve kimliklerini koruyabilmek için öteden beri köylerine dönme hayali içindeler. 2003 yılında kapıların açılmasıyla umutları daha da artmıştı… O günden bu yana Koruçam’da (Kormacit) evler restore edilmişti. Özellikle hafta sonları Güney’de kalan Maronitlerin de ziyaretiyle köyde bir canlılık olmakta, nüfus artmaktadır.

Alınan karar uyarınca boş olan diğer üç Maronit köyünün de iskâna açılması memnuniyet vericidir. Bu köyler Karpaşa, (Karpasia) Gürpınar (Aymarina) ve Özhan’dır (Asomatos).

Son yıllarda kültürlerini koruyabilmek ve sergilemek amacıyla Koruçam’da çeşitli etkinlikler düzenleyen Maronitler, gördükleri yoğun ilgiden dolayı büyük sevinç yaşamış, örf adet ve geleneklerini sürdürebilme olanağı bulduklarından mutluluklarını dile getirmişlerdi.

Maronit toplumunun ileri gelenlerinden Rusos, beni köye davet ettiğinde müzeye dönüştürülen bir binada Maronitlerin geçmişteki uğraşlarına ve el emeği göz nuru eserlerine tanık olmuştum…

Aslında Kıbrıslı Türklerin bu güne kadar Maronitlerle herhangi bir kavgası, küskünlüğü olmuş değildir. Her zaman iyi ilişkiler ve karşılıklı anlayış havası hakimdi…

Yeniden dönüş kararı, Güney’de kendi ana dillerini konuşmaktan bile çekinir hale gelen Maronitler için bir milattır. Öyle inanıyoruz ki, çalışkanlığı ile bilinen Maronitler, yeniden dönüşle birlikte kısa süre içinde derlenip toparlanacak ve benliklerine yeniden kavuşacaklardır.

Maronitlerin KKTC’deki köylerine yeniden yerleşmesi kararı, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında önceki gün yapılan üst düzey toplantıda alınmıştı. Dönüşlerin başlaması, hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için yapılan çalışmaların kurumlar arası eşgüdümü Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu tarafından yürütülüyor.

Esasında Aymarina muhtarı Bayan Vailiki Bartellis, köylerine dönüş için uzun zamandan beri çaba harcamaktaydı. Hatta Derviş Eroğlu’nun cumhurbaşkanlığı döneminden beri devam eden bu çalışmalar çerçevesinde zaman zaman askeri makamlar da ziyaret edilerek, görüş alış verişinde bulunulmuştu…

Bu önemli ve tarihi kararın alınmasında Türkiye ile ortak hareket edilmiş olması da olumlu bir adımdır. Toplantıda Türkiye Büyükelçisi ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlarının da bulunması, konunun her yönüyle ele alınarak karar verildiğini göstermektedir.

Varsın Rum Yönetimi, Ada’nın iki sahibinden biri olan Türkleri, Kıbrıs’ın nimetlerinden yoksun kılarak, eşitliğe dayalı bir ortaklığı kabul etmesin; bu, dünyanın sonu olmadığı gibi, Kıbrıslı Türklerin de diz çöküp yalvaracak hali yoktur.

Türkiye ile birlikte atılması gereken öyle adımlar, tamamlanması gereken öyle projeler vardır ki, onların yaşama geçirilmesiyle üretime dört elle sarılma olacak, halkın refahı artacaktır.

Bu adımlardan sonra, sırada Maraş olabilir mi?

Müsaadenizle bunun yanıtını da başka bahara bırakalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık