• 02 Ocak 2017, Pazartesi 7:56
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Muhtar üzerinden siyaset ve algı operasyonu yaratma

Efendim; Güney Kıbrıs’ta 18 Aralık’ta gerçekleştirilen yerel seçimde, Baf’ın ‘Antroliku’ (Gündoğdu) köyünde muhtar, Kıbrıslı bir Türk olan Hasan Eskul seçilmiş… ‘Fileleftheros’ gazetesi, Eskul’un babasının, Androliku köyünü terk etmeyen Kıbrıslı Türklerden olduğunu, köyde bugün karma evlilik yapan 6 Kıbrıslı Türk ailenin ikamet ettiğini yazdı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’in partisi Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) şimdiki başkanı Averof Neofidu, yanına bir de milletvekili alarak köye gidiyor, muhtarla görüşüyor ve köydeki karma evliliklerin, ‘yeniden birleşme’ konusunda mücadele veren bir ülke için en güzel mesaj olduğunu söylüyor.

Neofidu ayrıca Eskul’un, Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunması arzusundan duyduğu mutluluğu dile getiriyor ve Androliku gibi, tüm Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklerle Rumların bir arada yaşadığını görmek istediğini ifade ediyor. Eskul ise, teşekkürlerini sunarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çözüme çok yaklaştığını ve Anastasiadis sorunu çözemezse, yerine kim seçilirse seçilsin, sorunu çözemeyeceğini kaydediyor.

Biz bu olaya bal gibi de ‘algı operasyonu’ yaratma çabası diyoruz ve Rum tarafının gerçek niyetlerinin bir kez daha açığa çıkması bakımından ibret verici olduğunu ifade etmek isteriz.

Bir defa kimin, kiminle evleneceği konusunda fikir yürütmek, karışmak haksızlık olur. Kişi kimi severse, kiminle anlaşırsa onunla evlilik yapar. İster Japon’la evlenir, isterse Rus veya Yeni Zelandalı ile… Kimse karışamaz. Dünyada bunun örnekleri sayılamayacak kadar çoktur. İnsanların gayet doğal hak ve tercihine kim karışabilir ki! Kıbrıs gibi küçük bir ülkede ‘karma evlilik’ ilk de değildir. Kaldı ki, Hasan’ın söylediği gibi, babası köyünü terk etmemiş, zamanla diğer aile fertleriyle bütünleşince aile büyümüş ve muhtar seçimini de kazanmıştır.

Ne var bunda? Cenevre görüşmeleri öncesinde bunun propagandasını yapmak, algı operasyonu yaratmak niye?   Neofidu, Antroliku gibi tüm Kıbrıs’ta Türklerle Rumların bir arada yaşadığını görmek istediğini, Antroliku’daki karma evliliklerin, öteden beri ülkenin yeniden birleşmesi için mücadele veren Rum liderliği adına güzel bir mesaj oluşturduğunu kaydediyor.

Peki, Pile de karma bir köy değil midir? Orada da Türk ve Rum muhtarlar vardır. Türk muhtar, Türkleri, Rum muhtar da Rumları temsil etmektedir. Kahvehaneler, kulüpler, okullar bile ayrıdır. Bodamya köyünden de hiç ayrılmayan Türkler vardır. Onlarda da Türk ve Rum muhtarlar bulunuyor. Zaten onlar yüz yıllardan beri birbirleriyle evlilik yapmaktadırlar. KKTC devletinde Maronitlerin köyleri yok mudur, kendi muhtarları yok mudur? Kaldı ki Dipkarpaz’da yaşayan Rumların da kendi muhtarları, kiliseleri, hatta ilk ve orta dereceli okulları vardır. Ancak Neofidu’nun sözünü ettiği Antroliku’da Türk İlkokulu yoktur. Yıllar öncesinden BM’ye söz verildiği halde Leymosun’da (Limasol) kalan Türk ailelerin çocukları için bir ilkokul açabilmişler midir? AB bu konuda ne düşünmektedir?

KTÖS tarihi çarpıtan, gerçekleri tersyüz eden takvim hazırlayacağına bu sorunlarla uğraşamaz mı?

Neofidu, bir yerde karma evliliklerin artmasını da teşvik eder gibi… Acaba Rum nüfusu yaşlandı da ondan mıdır?

Her neyse; tutturmuşlar bir ‘yeniden birleşme’ teranesi gidiyorlar. Ne zaman birleşme olmuştu da gene olsun? 1950’li yıllardan beri değil kentlerde, birçok köylerde olduğu gibi her iki halkın da yaşadıkları bölgeler birbirinden ayrı değil miydi? Lefkoşa’da, Leymosun’da, Baf’ta, Larnaka’da, Girne’de mahalleler ayrı değil miydi? Buna rağmen tüm adaya hükmetme, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması adına Türkleri yok etmeye kalkışmadılar mı? Yıllar sonra Barış Harekatı sonucu ve ‘Nüfus Mübadelesi Anlaşması’ uyarınca Güney’deki Türkler Kuzeye, Kuzeydeki Rumlar da Güney’e gitmediler mi?

Kıbrıslı Türklerin güvenlik sorununu bildikleri halde, anlamazlıktan gelen, dış dünyaya karşı da algı operasyonu yaratmayı yeğleyenlerin esas amacının, Türk halkını ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ denen ve kendi kontrollerindeki devlete yamalamak olduğu, bunun dışında bir çözüme hazır olmadıkları Neofidu’nun sözlerinden anlaşılmıyor mu?

Anastasiadis’in sağ kolu Neofidu’nun, Cenevre öncesindeki bu açıklaması, yani Antroliku gibi, tüm adada Kıbrıslı Türklerle Rumların bir arada yaşadığını görmek istediğini dile getirmesi, kurnazca ve aldatmaca bir taktik olduğunu bilmiyor muyuz?

Kıbrıs Türk halkı her şeyini geride bırakarak, Ada’nın Kuzeyine yerleşmişse, bunun en başta gelen nedeni kendisini huzur ve güven içinde hissetmesindendir. Kalanlar olabilir. Maronitler, Ermeniler ve Latinlere bile bugün Rum meclisinde oy hakkı tanımayanların gönüllerinde yatan, Kıbrıslı Türklerin de aynı konumda olması ve Rum toplumu içinde bir azınlık olarak yaşam sürmesidir. Bunca yıldır bu sevdadan vazgeçmeyenler, bunun niye gerçekleştirilemediğini bir düşünsünler bakalım.

Kıbrıs’ta geçmişte Türklere hayat hakkı tanımazken, şimdi bu yakarmalar niye? 1974 öncesi dönemde Kıbrıslı Türklere yaşamı zindan edenlerin, şimdilerde bu yalvarışı niye? Tekerlek ters döndüğü için mi?..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek