• 16 Kasım 2016, Çarşamba 7:42
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Müzakerelerin son aşamasında Türk tarafından en net mesajlar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33’üncü kuruluş yıldönümü dün coşkuyla kutlandı. Türkiye’den önemli konuklarımız vardı. Başta Kıbrıslı Türklere yakın ilgi gösteren, her türlü katkıyı sağlayan, babası Kıbrıslı bir Türk olan merhum Alparslan Türkeş’in oğlu, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga olmak üzere; TBMM’nden, AKP’den, CHP’den konuklar, Komutanlar ve daha nice değerli şahsiyetler…

Kuruluş yıldönümü münasebetiyle TC-KKTC dostluğu bir kez daha pekiştirildi, Türkiye’nin Kıbrıs için önemine vurgu yapıldı. Örneğin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsilen törenlere katılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’la ziyaretlerinde son gelişmelerle ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Özgürgün, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 1974’te sağladığı barış ve güven ortamına dikkat çekerken, Akıncı, 1974 Barış Harekâtı’nın, 42 yıl önce faşist Yunan Cuntası’nın yaptığı darbe neticesinde Enosis hareketinin engellenmesi maksadıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

İşte Rum halkının bu gerçeği öncelikle algılaması lazım… Rum liderliğinin kendi halkına gerçekleri anlatması gerek. Türkiye durup dururken buraya gelmedi. Ne de Kıbrıs sorunu 20 Temmuz 1974’de başladı! İlkokuldan başlayarak, Rumların Kıbrıs’ta cereyan eden olayların akışını objektif biçimde öğrenmesi gerekir. Olayları ve gerçekleri çarpıtarak yeni nesle anlatmakla Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olunmadığı gibi, iki halk arasındaki güven bunalımını da ortadan kaldırabilmek mümkün değildir.

Rum siyasiler bunları bilmekle birlikte, halka aktarmamakta, doğruları söylememekte ısrar ediyorsa, varsın kendi bildikleri yolda yürümeye devam etsinler. Kendilerini biz ikna edecek değiliz ya! En azından Akıncı’nın “20 Temmuz 1974’te Barış Harekâtı, Yunan Cuntası’nın yaptığı darbe neticesinde Enosis hareketinin engellenmesi maksadıyla gerçekleştirilmiştir” sözünü Rum gazetelerine aktarsınlar ve herkes de öğrensin, sorgulasın. Gerçekleri kendi halkından saklamakla, gizlemekle bir yere varılamaz ki!

Cumhurbaşkanı Akıncı dünkü konuşmasında, “Türkiye’nin caydırıcı gücüne ihtiyacımız vardır” derken, dönüşümlü başkanlık konusuna bir kez daha değindi ve Kıbrıslı Türklerin eşitlik talebinin iki önemli parametresinden birinin dönüşümlü başkanlık, diğerinin de kararlara etkin katılım olduğunu yineledi.   Cumhurbaşkanı “Çözüm olduğu zaman bir Kıbrıslı Türkün dönüşümlü olarak federal cumhuriyetin başkanı olacağı gerçeğine Kıbrıs Rum toplumunun hazırlanması zorunluluğu vardır” dedi.

Acaba hazırlanırlar mı, yoksa?

Yerel gazetelerin dünkü manşetlerinde ortak bir başlık vardı: “Çözüm olmazsa KKTC olarak yolumuza

devam ederiz.”

Gerek Akıncı’nın, gerekse Türkeş’in verdikleri mesajlar netti. Müzakerelerin en kritik aşamasında ve ikinci Mont Pelerin görüşmelerinin arifesinde bu mesajların özellikle Rum tarafı ve Yunanistan tarafından nasıl algılanacağı çok merak ediliyor. Çünkü öyle anlaşılıyor ki, Türk tarafında daha çok esneklik var ve Rum tarafına kıyasla kartlarını daha açık oynuyor. Hatta Türkiye’nin, “Taviz ama nereye kadar’ şeklindeki açıklaması gidişatla ilgili bir ışık tutabilir.

Belli ki Anastasiadis, bazı kazanımlardan ötürü hem Rum siyasilerine, hem de Atina’ya bilgi verme ihtiyacı duymuş bulunuyor. Nitekim Başpiskopos II. Hrisostomos bile Anastasiadis’le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, daha iyimser olduğunu ve iyi müzakere istediklerini söyledi. Bu arada Atina’da önemli temaslar yapacak olan Rum lider Nikos Anastasiadis’in, Yunanistan ziyaretiy6le birlikte kesin tavrını ortaya koyması bekleniyor. Yani bu işler, Rum tarafı açısından Atina’nın onayı olmadan yürümüyor.

İki lider 4 gün sonra yeniden Mont Pelerin’de buluşacak. Hrisostomos bile İsviçre görüşmeleri sürecinde takındığı katı tutumu terk ederek, iyimser konuştuğuna göre bir bit yeniği var demektir… Bakalım bu bir haftalık izin Anastasiadis’e iyi gelecek mi?

Ancak her hal ve kârda KKTC’nin 33’üncü kuruluş yıldönümünde yapılan konuşmalara damgasını vuran “Çözüm olmazsa KKTC olarak yolumuza devam ederiz” sözünü de yabana atmamak gerek! Bulgarların Türkçe olarak kullandığı bir deyim vardır. ‘Zorlan güzellik olmaz’ derler… Üstelik Türkiye’nin AB’nin restine karşı rest çektiği bir dönemde AB güvencesinden söz etmek de artık anlamsızdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık