• 23 Ağustos 2017, Çarşamba 9:09
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Onlarda sağlıklı ekonomi, bizdeyse sağlıklı turizm

Rum tarafı turizmde aldı başını gidiyor. Turist sayısını yıldan yıla artırıyor. Bölgedeki istikrarsızlığı iyi kullanıyor, fırsata dönüştürmesini beceriyor. Gerektiğinde şeytanla bile işbirliği yapmaktan kaçınmıyorlar.
Lobicilikte olduğu gibi. Doğalgaz olayında olduğu gibi!
Aslında bizi ilgilendirmez. 'Becer de bal ye' derler ya...
Her neyse; Rum Bakanlar Kurulu, Trodos’taki başkanlık konutunda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in başkanlığında toplanarak, sağlıklı bir ekonomi için bir takım kararlar aldı. Buna göre, toplumun reformlar, daha ihtiyatlı bir maliye politikası istediği belirtildi.
Bunlar, Rum tarafının kendi bileceği bir şeydir ve bizi hiç ilgilendirmez. Ama görünen o ki, ekonomide bir takım aksaklıklar vardır ve arzu edilen düzeyde de değildir. Bu nedenle de sağlıklı bir ekonominin arayışı içindedirler.
Tesadüfe bakın, aynı günlerde bizde de ‘sağlıklı turizm’ konusu masaya yatırıldı. Sağlık Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı himayelerinde, Sağlık Turizmi Konseyi organizasyonuyla ‘Map2heal’ tarafından akredite edilen özel sağlık kuruluşlarının yöneticilerine eğitim programı düzenlendi.
Kuzey Kıbrıs’ta turizmin sürdürülebilir temelde gelişmesi için alternatif turizm çeşitlerinin ülkeye kazandırılmasının önemine vurgu yapan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, amaçlarının kitle turizmi gelirlerini optimuma çıkartırken, sağlık başta olmak üzere; kültür, spor gibi turizm türlerini de geliştirmek olduğunu kaydetti.
Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası platformlara kabul edilmesinin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını ifade eden Ataoğlu, atılan bu adımlarla Kuzey Kıbrıs’ın sağlık adasına dönüşebileceğine inandığını kaydetti. Bu arada Konsey Başkanı Ahmet Savaşan da, günümüzde tatil ile sağlığın bağdaştırıldığına işaret etti.
Aslında Kuzey Kıbrıs, izolasyonlara rağmen, her alanda olduğu gibi, turizm alanında da uğraş vermekte, olanaklarını zorlamaktadır. Hava ulaşımında ve bilet fiyatlarında bir takım sıkıntılar olmasına rağmen, çevremizde, otellerde değişik ülkelerden turistler görmek moral vermekte, memnuniyetimizi artırmaktadır. Doğal olarak gelen turistin sağlık konusu da son derece önemlidir. Gerek özelde, gerekse kamu sektöründe bu yönde çalışmalar sürdürülmektedir.
Kuzey Kıbrıs, bir eğitim ve turizm adası olarak bilinmektedir. Başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; ilgililer bu noktayı defalarca dile getirmişlerdi... Üniversitelerimizin dünyaca tanınmış olması ve her geçen yıl daha da ilgi görmeleri, öğrenci sayısı, eğitimin ekonomiye yaptığı katkının ne denli önemli olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.
Aynı şekilde bu adanın iklimi ve turizme olan yatkınlığı, izolasyonları kırmakta, ambargoları delmekte ve yabancı turistlerin de tercih ettikleri bir konuma gelmektedir. Turist sayısı arttıkça bunun ekonomiye katkısı da artmaktadır. Ancak Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da ifade ettiği gibi, ‘Eğitim Adası’, ‘Turizm Adası’ derken, bir de ‘Sağlık Adası’ olabilirsek, işte o zaman bize kim dur diyebilir? Bu üçüne sahip olmak ve başarabilmek yalnız bizim değil, tüm turizm ülkelerinin idealidir. Ancak bizdeki eksiklikleri hemen tamamlayabilmek kolay değildir. Hele içteki sağlığı düzeltmedikçe, turizmdeki sağlıkta başarılı olabilmek zordur.

Ancak özelde bu başarıların elde edildiğine bakacak olursak, kamu sektöründe de niye olmasın diye sormadan da edemiyoruz.
Sonuçta Rumların ‘sağlıklı ekonomisine’ karşın, biz de ‘Eğitim, Turizm ve Sağlık Adası’ niye olmayalım?
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık