• 25 Kasım 2017, Cumartesi 10:48
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Orhan Seyfi Arı ve öğretmenin toplumdaki yeri

Allah rahmet eylesin, ‘öğretmenlerin öğretmeni’ diye bilinen Orhan Seyfi Arı, bu topluma ömür boyu hizmet etmiş öğretmenlerden sadece bir tanesi… Emekli olduktan sonra da, ölünceye kadar kalemi elinden bırakmadı, yazılar yazdı. Onun gibi daha niceleri vardı ve inanıyoruz ki halen de vardır.

İngiliz idaresinde en fazla baskıya maruz kalan öğretmenlerdi… Çünkü onlar, okuttukları öğrencilerin yanı sıra, halkı da aydınlatır, bilinçlendirirlerdi…

Ne radyo vardı o günlerde, ne de televizyon! Günlük yayınlanan sadece birkaç gazete vardı. Gazetede çizmeyi aştın mı, gözünün yaşına bakmazlar, kilidi vururlardı… Sömürge yönetiminin şakası yoktu! Böyle olmasına rağmen, Atatürk’ün ilke ve devrimlerini benimseyen o dönemin öğretmenleri, bulundukları yörelerde mücahit ruhuyla çalışır, kod isimlerle gerek liderliğe, gerekse gazetelere haberler ulaştırırlardı… Biri ispiyonladı mıydı da, İngiliz yönetimince ya Baf’a sürülürlerdi, ya da Karpaz’a!

Evet; dün 40’ıncı sayfada ‘İlanlar’ bölümünde yayınlanan ‘Anma’ ilanında ‘Öğretmenler Günü’ nedeniyle Orhan Seyfi Arı’nın sözleri yeniden yansıtıldı. Şöyle diyordu:

“Mesleğini seven bir öğretmen, hüsnüniyetle gönülden çalıştığı takdirde herkesten gördüğü sevgi ve saygı, ona çektiği bütün acıları unutturur. Bilhassa emekli olduktan sonra, simalarını dahi unuttuğu öğrencileri kendisine yanaşır, hal hatır sorar, saygı gösterir.

Bundan daha büyük bir mutluluk yoktur. Bence Kıbrıs Türk toplumu her ne kazanmışsa, çalışkan ve fedakâr Türk öğretmenleri sayesinde kazandı. Bu oranda bir meslek sevgisinin başka bir yerde olduğunu zannetmiyorum. Ta baştan beri devam ede gelen saygıyı, çalışkanlığı bugünün öğretmenleri devam ettirmeli, yürütmelidirler. Hiçbir şey, bu birliği ve bütünlüğü bozmaya sebep olmasın.”

Öğretmenler Günü’nde yayınlanan Orhan Seyfi Arı’nın mesaj niteliğindeki bu yazısı bir nevi ‘Baba nasihati’

diye de değerlendirilebilir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınlanan bildirilerde mesleğin önemine vurgu yapıldı. Başbakan Hüseyin Özgürgün, öğretmenlerin topluma şekil veren en büyük mimar olduğunu belirtti. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Vekili, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, “öğretmenlerimizin bilgi toplumu olabilme yolunda üslendikleri rol son derce önemlidir” dedi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü değil, Eğitim Enternasyonali ile birlikte Öğretmenler Günü’nü 5 Ekim’de kutlama kararlılığında olduğunu yineledi. Bu arada Teknik Öğretmenler Derneği ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Derneği (KTÖD), en kutsal meslek olan öğretmenliği tekrar ayağa kaldırmak, eski saygınlığına kavuşturmak, hak ve menfaatlerini gözeterek daha iyi yerlere getirmek kararlılığını vurguladılar.

Öğretmenlik en kutsal meslektir. Değişen koşullarda onlara daha büyük görevler düşmektedir. Çevreden tutun da, uyuşturucu belasına, yozlaşmaya varıncaya kadar birçok konuda çocuklara, gençlere bilgi aktarılması, yol gösterilmesi gerekir. Öğretmenlerimizin, öğrencilerini milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini ve vatanını seven, yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen yurttaşlar olarak yetiştirmelerinin bilinci içinde olduğuna inanıyoruz.

Öğretmenlerin de elbette sorunları vardır. Diğer sektörlerde olduğu gibi, eğitim sektöründe de sıkıntılar yok değildir. Bunların çözümünü erteleme lüksü yoktur. Öğretmenin morali her zaman yüksek olmalıdır ki, görevini layıkıyla yerine getirebilsin, yarının yöneticileri olacak çocuklarımızı en iyi bilgilerle donatabilsin. Bilgiye erişimin hızla geliştiği günümüzde araştırmacı ve sorgulayıcı bir neslin yetiştirilmesi gerektiği inancındayız.

Kıbrıs Türkü bu günlere gelebilmişse, bir devlet sahibi olabilmişse, kendisini bu topraklarda barındırmak istemeyenlere karşı uzun yıllar mücadele etmişse, öğretmenin hakkını, katkı ve payını teslim etmek gerek. Onlar eğitim ve kültür meşalesini ileriye taşıyan neferleridir.

En zor ve en karanlık günlerde onların yaktığı meşale bu halka yol gösterdiği gibi, mücadelesini kamçıladı, cesaret verdi. Onlar Türklük sevgisini aşıladıkları gibi, Türkiye ile bağların oluşturulması ve zamanla güçlendirilmesi için de tarihi görevler üstlendiler.

Hizmetlerini unutmak mümkün değildir. Mensubu oldukları topluma yürekten hizmet eden ve aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi saygıyla anarken, halen görevde olanları da selamlarız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık