• 05 Temmuz 2017, Çarşamba 14:39
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Ormanları korumak için yeniden yapılanma şart!

Hükümet icraatlarında iyi şeyler oldu mu alkışlar, kötü şeyler oldu mu da eleştiriyoruz. Gazeteci-yazar olarak görevimiz bu! Ülkede her alanda daha iyi gelişmelerin yaşanması, başarıların kaydedilmesi ve insanlarımızın da bundan gerekli istifadeyi sağlaması en büyük amacımız…

Şu küçücük ülkede birbiri ardına meydana gelen yangınlar ülkeyi sevenleri üzdü, yüreklerde derin yaralar açtı. Dikilen bir fidanın yetişmesi, büyümesi yıllar ister. Kuruyup da solmazsa, bakımı sağlanabilirse…

Adamız ‘Anıt Ağaçlar’ yönünden zengindir. Ancak o da giderek fakirleşmektedir. Dün de vurguladığımız gibi, gelişigüzel ağaç katliamları,  üstüne üstlük bir de yangınlar, orman alanlarını daha da küçültmektedir. O güzelim ağaçlarla birlikte ormanda yaşayan çeşitli hayvanların da cayır cayır yanarak kül olmasından daha acı bir şey olabilir mi?

Zaten av hayvanları giderek azalırken, yeşil ağaçların yanı sıra, bir de ormandaki canlıların yok olması hazmedilebilir değildir.

Kalkanlı’da çıkan yangında 2 bin dönümün kül olması, 1995 Beşparmak Dağları yangınından bu yana meydana gelen en büyük faciadır. Yangın sonucu 80 yıllık ağaçlarla birlikte birçok hayvan da yandı, kül oldu.

Yangın nedeniyle muhalefetten iktidara birbiri ardına ‘yangın okları’ fırlatılıyor. TKP Yeni Güçler, personel olmaması nedeniyle yangın söndürme araçlarının garajlarda çürümeye terk edildiğini belirtirken, YKP, Orman Dairesi’nde tasarrufa gidilmesinin, yangın felaketlerinin birinci sebebi olduğunu savundu. YDP de “Bir yangın helikopterine sahip olmak için ormanlarımızın tamamen yanması mı gerekiyor?” sorusunu sordu.

Bu arada Yeşil Barış Hareketi, ormanların duyarsızlıktan ve istismardan dolayı tükenme noktasına geldiğini ifadeyle, yetkililere “Ülkemizde gerekli önlemleri almak için son ağacın da yanmasını mı bekliyorsunuz?” diye tepki gösterdi.

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, yanan bölgede genellikle çam, zeytin ve harnup ağaçları bulunduğunu söyledi, “amacımız yanan yerleri erken zamanda yeşile döndürmek” dedi.

Kolay mı 3-5 senede oralarını yeşile döndürmek, kolay mı?

Mevsiminde ekseniz biraz boy atmak için en az 10 yıl geçer… Keçilere yem olmaz, ağaç katillerince canına okunmaz veya bir yangında ebediyete intikal etmezse…

Yanan ağaçlar arasında ‘anıt ağaç’ denilebilecek 80 yıllıkların da bulunması, facianın boyutlarının ne denli büyük olduğunu göstermektedir.

İlgili makamlar elbette ne yapılması gerektiğini bizlerden çok daha iyi bilmektedir. Ancak her şeyden önce giderek azalmakta olan ormanlarımızı korumakta çok daha fazla duyarlı olmamız gerektiğini herkesin kabul etmesi gerekir. Bu vatanı, bu ülkeyi seviyorsak, sorumluluk bilinci içinde davranmak zorundayız. Yangın helikopteri konusunda da karar alınması lazım. Ve de en önemlisi, yılların ihmaline uğramış olan Orman Dairesi’nin acilen yeniden yapılanması…

Belki bu yangın bir vesile olur da, artık bu birime el atılır ve tam ve çağdaş donanımlı bir daireye dönüştürülür.

Donanımdaki eksiklikler için dün de vurguladığımız gibi, başvurulacak adres her zamanki gibi Ankara’dır. Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı’dır…  Ancak onlar her türlü imkânı serseler de, beceriksizlik nedeniyle yine sınıfta kalmaz mıyız?

Orman sevgisi, ülke ve vatan sevgisiyle eş anlamlıdır. Ormanı sevmeyen, ne vatanını sever, ne de yaşadığı ülkeyi! Orman Dairesi’nde çalışanlar bunu daha iyi bilir. Eğer kayırmacılık varsa, ‘İşe göre adam’ değil de, ‘adama göre iş’ mantığı geçerliyse, orman sevgisini aşılamak kolay olmasa gerek.

Yukarıda da işaret ettiğimiz gibi, ilgili dairenin tüm eksiği gediği ortaya konulmalı, en kısa sürede giderilmeli ve buna paralel olarak da yeniden yapılandırılmalıdır.

Yıllar boyu bu daireye canla başla hizmet veren, ormandan anlayan, orman sevgisiyle yanıp tutuşan eski müdürler vardır. İlgili bakanlık olarak, alanlarında uzmanlaşmış bu kişileri de çağırın, görüş ve tavsiyelerini alıverin. Onlar, yangınlar konusunda da, orman konusunda da geniş deneyim sahibidirler. Ayıp değildir fikir almak!

Onlar şimdilerde köşelerine çekilmiş vaziyette emekliliğin tadını çıkarmaya çalışırken, her şeye rağmen elbette söyleyecek sözleri vardır. Bilgi dağarcıklarından aktaracakları şeyler vardır. Belki de orman fakiri olmaktan nasıl kurtulabileceğimizi anlatacaklardır.

Kamuda yerleşen ‘Ben yaparım olur’ zihniyetinden soyutlanabildiğimiz gün, nice başarılara koşacağımıza kuşku yoktur!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık