• 06 Eylül 2017, Çarşamba 10:23
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Polis, asayiş ve çevre

Polisle sohbette ele alacağınız konular belli. Ya ülkedeki trafik kazalarından söz edeceksiniz, ya da artan suçlardan, genelde asayişten… Biz de öyle yaptık. Ama öncelikle polisin sayısının yeterli duruma gelip gelmediğini sorduk. Sohbet ettiğim polis yetkilisinin yanıtı “Nerde Akay Bey?” oldu. Cevabı anlayan anlar!

Emekliye ayrılanların yeri bile doldurulabilse… Dıştan bir arkadaş ise 600 rakamını mırıldandı. Doğru mu, yanlış mı bilemeyiz, ama akla yakın bir rakam olduğu belli. Nüfusumuzun ne olduğunu yazmayacağız. Zaten pek bilen de yok. Kimileri 300-350 bin, kimileri 400 bin diyor. Bazıları da “1 milyondan aşağı değiliz” şeklinde görüş beyan ediyor.

Yüz bin civarındaki öğrenciyi, ülkedeki işçileri, askeri, hatta turisti eklesen de 1 milyonu bulmaz da, buldu diyelim. Polis sayısını da ona göre yukarılara çekmek gerekmez mi? Hani halkın deyimiyle ‘72 milletten insan var bu ülkede.’ Hele de Afrika kökenlilerin sayıları giderek artmaktadır. Çoğu yüksek tahsil için gelmekte ise de, genelde özel sektörde çalışanların sayısı da az değildir.

Dünyanın neresinde olursa olsun, nüfus arttıkça suç oranlarının da arttığı gerçeği ortadadır. Trafik kazalarından tutunuz da, kavgaya, uyuşturucuya varıncaya kadar! Kültür farklılıkları karmaşayı da beraberinde taşır. Her şeye karşın, siz ev sahibi olarak konukseverliğinizi göstermek durumundasınız. Yeter ki istismar edilmesin. Bu insanların nice sorunlar yanında, sağlık sorunu olduğunu da unutmamak gerek. Esasında Kuzey Kıbrıs ekonomisine ciddi bir katkı anlamına gelen öğrenci sayısının artışı, üniversitelerimiz açısından olduğu kadar, ülke açısından da memnuniyet vericidir. Artışa paralel olarak Eğitim Bakanlığı ile üniversitelerin bir takım önlemleri, çalışmaları vardır. Yeterli mi değil mi, o ayrı mesele. Ama esas olan ülkenin ve ülke insanının huzur ve asayişidir. İşte bunun için diyoruz ki, asayişten de sorumlu polis örgütü olduğuna göre; sayının yeterli düzeye çıkarılması kaçınılmazdır. Bunu öteden beri savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz.

Bazı dairelerde personel eksikliği veya fazlalığı vardır. Ama ülkenin asayişini sağlamakla yükümlü polis örgütünde sayı bakımından yetersizliğe göz yumulmamalıdır. Lefke yeni bir ilçe olurken, yeni ders yılı başlamak üzereyken, yeni kapıların açılması yaklaşırken ve de emeklilik yaşı gelenlerin durumu hesaba katılırken, polisteki açığı gidermek, sayı itibarıyla tatminkâr düzeye çıkarmak hükümetin öncelikleri arasında olmalıdır diye düşünüyoruz.

Gerekçeleri net bir şekilde ortaya koyduğumuza göre, top artık yöneticilerdedir.

Gelelim çöp meselesine…

Çöp olayı ile ilgili haberlere sıkça rastlıyorsunuz. Editörler, muhabirler ve köşe yazarları olarak, çevre kirliliği olayını sık sık gündeme taşıyoruz. Amaç ilgilileri uyarmak, kamuoyunu bilinçlendirmek… Mustafa Özyağcı arkadaşımızın dün de Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi ve Ortaköy’den çevre kirliliğine ilişkin haber ve fotoğrafları vardı… Ahmet İlktaç’ın da ön sayfada manşete konu olan ve otlar arasında kalan tarihi eserlerin görüntüsü…

Bunlar hep uyarı niteliğindeki haberlerdir. Bu konularda ne denli bilinç aşılanabilirse o da kârdır. Çünkü temiz bir çevre herkesin arzusudur. Burada yaşayanların da, bu ülkeyi ziyaret edenlerin de!

Çevre rezaletlerinden sıkça bahsederiz ya, bu konuda bir de madalyonun öteki yüzüne bakalım. Mustafa Özyağcı’nın Boğaz Piknik Alanı’ndan çekilmiş iki farklı görüntüsü yayınlandı gazetede. Tezat teşkil eden iki görüntü. Bir yanda tertemiz, insanların keyifle oturup da mangalını yakacakları, eğlenecekleri bir alan, diğeri de çöplerin egemen olduğu bir alan. Değil mangal yakmak, oraya oturmak bile insanın içinden gelmiyor. Niye orası tertemiz bir alan da, hemen yanındaki pislikten geçilmiyor? O zaman tüm alanı da temiz tutmak bu kadar mı zordur? Kirliliği temizliğe dönüştürmek bu kadar mı zordur? Boğaz’daki bu tablo buna örnek olduğuna göre; bu işin üstesinden gelmek ve çevre konusunda tüm KKTC olarak çevre sınavını geçmek bir hak değil midir?

***

Bir tarih daha göçtü: Kemal Köse

Eskiden bisiklete ‘Velesbit’ denirdi… Tamir edenlere de ‘Velesbitçi’ veya ‘bisikletçi.’ Lefkoşa’da en eski bisikletçilerden merhum Şakir Usta ve Ali Dobran’dan sonra ‘Köse’ler gelirdi… Kayınpederim Ali Dobran, oğlu Mustafa ile birlikte çalışır ve daha çok motosiklet tamir ettiğinden kendisine ‘Motorcu Ali Dayı’ derlerdi…

Dün Lefkoşa’da aile ve sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verilen Kemal Köse gerçek bir zanaatkâr ve alanında uzmandı. Lefkoşa esnafı arasında iz bırakanlardandı…

1942’de şimdiki Saray Otel’in olduğu yerde Mehmet Şakir Usta’nın yanında çırak olarak başlamıştı. Mehmet Hasgüler, bir zamanlar Köse ile röportaj yapmış ve “Kemal Köse bisikletin ruhunu biliyor” diye yazmıştı…

1940’lı, 50’li hatta 60’lı yıllarda bisiklet çok yaygın bir ulaşım aracıydı ve Türk, Rum tüm bürokratlar, müdürler, memurlar bisiklet kullanırlardı. Kemal Köse çıraklıktan 10 yıl sonra eski Bozkurt gazetesinin yanında kendi dükkânını açmıştı. On yıl sonra Sarayönü’ne, en son da Mevlevi Tekkesi Sokağı’na taşınmıştı…

Kemal Köse’nin anısına Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Posta Dairesi Müdürlüğü 20 Kasım 2008’de ‘Hatıra Pulu’ yayınlamıştı… Tanrı’dan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık