• 13 Aralık 2017, Çarşamba 8:45
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Polisi de siyasete alet etme lüksümüz yoktur!

Seçim havasında gündemdeki konulardan biri de polis yasası… Asker ve polis, ülkelerin öncelik ve önem verdiği unsurlardır, göz bebeğidir. Çünkü ülkenin güvenliği ve asayişinden sorumlu onlardır.

Polis yasası mecliste ele alınırken, günün sonunda yasanın yeniden değerlendirilmesine karar verildi. Konuya ilişkin milletvekillerince çeşitli görüşler ortaya konuldu. Başbakan Hüseyin Özgürgün, yasa önerisinin bu haliyle geçmesinin sıkıntı yaratacağına işaret ederken, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, “Öneri bu şekliyle geçerse, bütün kamu düzenini, tek tip sosyal güvenliği yerle bir ederiz” dedi.

Hüseyin Angoleml, polisin sorunlarına çare bulunması gerektiğini ifade ederken, en çarpıcı görüşlerden biri de Ferdi Sabit Soyer’den geldi. Soyer, “Bu işler iyi hazırlıkla ele alınmalı. Ayaküstü yapılan işler bu toplumun başına belalar getirir” dedi. Doğrudur. Geçmişte getirdi de! Hala yaralarını sarmaya çalışıyoruz.

Zamanında kamu görevlilerine tanınan ayrıcalıklı erken emeklilik hakkı olayında bu toplum az mı çekti? Sadece 5 yıllık memuriyet, bir de şu kadar yıl mücahitlik hizmeti ikiyle çarpıldı ve gereksiz yere ‘genç emekliler’ yaratıldı. Burası ne petrol zengini Suudi Arabistan, ne de Dubai’dir! Ancak biz, dünyada eşi benzeri olmayan yasaları geçirerek hem ülkeyi külfete soktuk, hem de el aleme gülünç, daha doğrusu rezil olduk. Söz konusu yasa dillere destandı…

O günlerde Londra Heathrow Havaalanı’nda görevli muhaceret memuru, ülkeye giriş yapmak isteyen 32 yaşlarında bir Kıbrıslı Türk’e ‘Ne iş yapıyorsun?’ diye sormuş, o da ‘Emekliyim’ deyince kafasının tası atmış, “Sen benimle dalga mı geçiyorsun. Ben 60’ı buldum ve daha emekli olamadım” diyerek, fena halde terslemiş, sonra da kırmızı mührü vurarak, İngiltere’ye girmesine mani olmuştu… Bizim genç emekli de başını öne eğerek ilk uçakla geri Kıbrıs’a dönmek zorunda kalmıştı…

Tam bunları yazarken Sevilay Sadıkoğlu da konuğuyla sohbet ederken söze karışarak, “Ya bir İngiliz memurun da, ‘madem sizin ülkenizde genç yaşta insanlar emekli oluyor, ben de oraya gideyim’ diyerek, alay edici şekilde espride bulunduğunu” anlattı.

Biz bunlarla uğraşırken, Rum polis teşkilatının envanterine ileri teknoloji teçhizatları eklenmekte olduğu haberi geldi. Bunlardan biri, 2 saat havada kalabilme, saatte 30 kilometre hıza erişebilme ve termal kamera kullanarak gece takibi de yapabilme kabiliyetine sahip uçak görünümlü insansız hava aracı…

Polisin 45 yaşında emekliliğini düşünmek yerine, eksikliklerini giderme, çalışma koşullarını iyileştirme, sayıyı artırma, ihtiyaç duyulan rakamlara erişme yönünde çaba gösterilmesi daha iyi olmaz mı? Polisi çeşitli nedenlerle son yıllarda eskiye kıyasla düşüş kaydeden saygınlığını artırmak ve toplum içinde en güvenilir ve saygın bir örgüt haline getirmek en başta yapılması gerekendir.

Tam da seçim havalarında sempati kazanabilme düşüncesiyle polis üzerinden siyaset yapılması kısa vadede prim sağlayabilir, ancak uzun vadede bunun ne polise hayrı olur, ne de devlete!

İkide bir AB yasalarından, AB kriterlerinden övgüyle söz ederken, nedense işimize gelmediğinde bu yasaların sözünü bile etmiyoruz. Herhangi bir yasada değişiklik yaparken, etrafımızdaki ve Avrupa’daki durumu da incelemek bir gerekliliktir. Bugün Avrupa ülkelerinde emeklilik yaşı 65’e çıkarken, bizde düşürülmek istenmesinin esas nedenleri kamuoyuna açıklanmalıdır. Evet; son FETÖ olaylarından dolayı bu örgütte de bir huzursuzluk olduğunu ve emekli çıkmak isteyenlerin bulunduğunu biliyoruz. Böyle olmasına rağmen ‘yeni müşavirler ordusu yaratılmasın’ diyen siyasiler, bu konuda da parmak arkasına saklanmadan gerçek düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmalıdırlar.

Kimse yanlış anlamasın. Bugün AB’de, hem de ağır işçi olarak çalışanların emeklilik yaşı 65’tir. Polisin de mesleği risklidir, ağırdır. Ancak yasada değişiklik yaparken, yangından mal kaçırırcasına değil, ülke gerçeklerini göz önünde tutarak ve de polisin saygınlığını zedelemeden düzenleme yapmak gerekir. Çalışma koşulları iyileştirilsin, ihtiyaçları giderilsin ve huzur gelsin. Asayişi sağlayan polisin huzuru, toplumun huzuruyla eşanlamdadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık