• 21 Mayıs 2017, Pazar 10:45
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Rum rehberlerin bilinçli yalanlarına kim dur diyecek?

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Çamlıbel köyünde bulunan Ayios Pantelemionas Manastırı’nda yürüttüğü koruma çalışmasının sona ermesi nedeniyle bir etkinlik düzenlenmiş!..

Manastır nerede? ‘İşgal (!) altındaki bölgede’. Çamlıbel’de korumaya alıyoruz ve her türlü hoşgörüyü de gösteriyoruz. Güney’den ellerini kollarını sallayarak geliyor, dini vecibelerini yerine getiriyorlar ve dönüyorlar.

KKTC’de bunları yaparken, teşekkür alacağımıza Başpiskopos Hrisostomos’tan küfürle ödüllendiriliyoruz. Kin ve nefret kusmaktan başka bir iş yaptığı yok!...

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Başkanı Ali Tuncay, Çamlıbel’deki konuşmasında dini liderlere nefretin değil, barışın dilini kullanmaları çağrısı yaptı. Bu noktada Din İşleri Başkanı Talip Atalay’a haksızlık edildiği görüşündeyiz. Bizim Din İşleri Başkanı bir günden bir güne kin ve nefreti diline doladı mı? Dolamadığına göre, bu çağrı doğrudan ve isim vererek, görevi ortalığı bulandırmak, kin ve nefret tohumları ekmek olan Hrisostomos’a yapılmalıydı. Atalay’la ırkçı, sözde bir din adamını aynı kefeye koymak doğru değil.

Her neyse; Ayios Pantelemionas Manastırı’na ek olarak, Gürpınar’daki Maronit Kilisesi Agia Marina’daki koruma çalışmaları da sona ermiş.. Orada da 24 Mayıs’ta bir tören düzenlenecekmiş!

Varsın düzenlensin, kimin ne diyeceği olur? Keşke Rum tarafındaki Maronitler de buradakiler kadar özgür olabilseler… Mesela Rum meclisinde Ermeni topluluğunun yanı sıra, Maronitlerin de bir temsilcisi var, ama oy hakkı yok. Sadece göstermelik.

Hepsi bir yana, Güney’den Kuzey’e geçen ve turistleri taşıyan otobüslerin camında Almanca olarak “Türkler tarafından işgal edilen bölgede tur” ibaresi varsa, ne halde olduğumuzu varın siz söyleyin. Bunu yapacak cüreti nerden buluyorlar? Böyle bir rezalete daha ne kadar sessiz kalınacak?

Güney’den gelen turistlere rehber sorunu yıllardan beri kanayan bir yaradır. Otobüsteki Rum rehber yabancı turistlere volta attırırken, dilediğini söylemekte, ‘işgal altındaki bölge’ demekte, hatta tarihi eserleri göstererek, bunların Rumlara ait olduğunu iddia etmektedir. Türk rehber adet yerini bulsun diye otobüste süs gibi oturmaktadır. Konuşma hakkına sahip değildir. Rum rehberin anlattıkları yenir yutulur cinsten değilse de kim itiraz edebilir?

Dilediği gibi beyinleri yıkamakta, Türkler hakkında kabul edilemez, baştan aşağı kötü imaj sergilemektedir. Zaten gelen turistin bizim tarafa bir faydası mı var? Cebinden tek kuruş çıkmaz. Gelmeden önce tenbihlidirler. Sularını bile beraberlerinde getirmektedirler. Sonuçta hem bir faydaları olmayacak, hem de Türkler hakkında kötü imaj edinecekler. Bu kadarına da pes doğrusu! Gerçekleri saklayarak yabancıları aldatan, otobüsün camına ‘Türk işgali altındaki bölge’ ibaresini koyduranların ırkçı, çözüm ve barış düşmanı Hrisostomos’tan ne farkları var?

Baf’ın, Leymosun’un, Larnaka’nın Türk kesimleri şu anda Rum işgali altında değil midir? Köfünye, Boğaziçi, Evdim, Kandu, Paramal, Aynikola, Ayyanni, Poli, Arodez ve daha nice Türklere ait ve karma köyler Rum işgali altında değil midir? Kıbrıs’ın gerçeklerini inkâr emek, ya da ters yüz etmekle bir yere varılamaz ki!

Yukarıda da ifade ettik. Rehber sorunu yıllardan beri kanayan yaralardan biridir ve son gelişmeler üzerine de acilen çözüm beklemektedir. Bu konuda önlem alınmayınca, meydan boş bırakılınca onlar da şımardıkça şımarmakta ve işi otobüs camına Kıbrıs gerçeklerini yansıtmayan pankart asmaya kadar vardırmaktadırlar.

Bizden ses seda çıkmazsa, Rum rehbere haddi bildirilmezse, bu tarafa gelecek olan otobüslerde söz hakkı Türk rehberin olacak denilmezse pek tabii ki atlarını oynatacak, köpeksiz köy bulmuş gibi değneksiz dolaşacaklar…

Bir insanın kendi evinde bunları duyması hoş ve etik değildir. Kendi evinize gelen bir misafirin çizmeyi aşması durumunda göstereceğiniz tepki neyse, bu konuda da Turizm Bakanlığı’na, hükümete görev düşmektedir. Kendi bölgemizde, kendi evimizde anti propaganda yapacak olanlara, böyle bir hakları olmadığı bildirilmeli, gereği yerine getirilmelidir.

Din özgürlüğüne saygımız vardır. Gelirler, adam gibi ayinlerini yapar ve giderler. Ama turist otobüslerine kasıtlı olarak ve Türkleri provoke edercesine yazılar yazdırarak, yanlış imajlar yaratılmasına da şiddetle karşıyız. Zaten Kıbrıs sorununa bu güne kadar bir çözüm bulunamamışsa, bu gibi zihniyetlerin payı büyüktür. Ada’nın sadece kendilerine ait olduğu iddiasından vazgeçmeyenler, Kuzey’de bir Türk varlığı olduğu gerçeğini hazmettikleri gün bu sorun tatlıya bağlanabilir.

Kıbrıs’ın sadece Rumlardan müteşekkil olmadığını, bu adada en az kendileri kadar Türklerin de hak sahibi olduğu gerçeğini teslim ederler ve hazmederlerse sorunun çözümü mümkündür.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık