• 29 Nisan 2017, Cumartesi 16:19
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Sağlık turizmi olayı ve içteki sağlığımız…

Sağlık ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, eninde sonunda bir sisteme oturtulacağı inancındayız. Söz sağlıktan açılmışken bir gerçeği itiraf etmek gerek. Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan, sağlık turizmi olayını sıkı tuttu ve bir yerlere taşıdı, taşımaya da devam ediyor.

KKTC’deki 11 sağlık kuruluşunun, dünyada sağlık turizminin gelişmesi için tarihi bir adım olarak nitelendirilen ‘Uluslararası Online Hasta Yönlendirme Sistemi map2heal’ tarafından akredite edilmesi, elbette turizmde katkı payını artıracaktır.

Söz konusu sisteme geçiş törenine katılanlar görüşlerini aktarırken, Ahmet Savaşan, sağlık turizminin KKTC ekonomisini olumlu etkileyeceğine ve ülkenin kendi ayakları üzerinde durmasına katkı yapacağına inandığını ifade etti. Ayrıca KKTC’de sağlık turizminde yeni bir çağın başladığını vurguladı. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak da, sistemin 90 ülke ve 151 ofisi birbirine on-line bağladığını söyledi.

Buna göre sağlık alanında iletişimin sınırları da kalkmış olmaktadır.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, dünyada yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen turizm endüstrisinde özgün yerini alan sağlık turizmine KKTC’nin yatkın olduğunu ifade ederken, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da, en önemli hedeflerinin ülkede sağlık alanındaki kaliteyi yükseltmek olduğuna dikkat çekti.

Sağlık turizmi dünyada giderek gelişme kaydederken, bu sektörün daha fazla harcama yaptığı da bilinmektedir. Türkiye’nin bu alanda yabancı turistlere hizmet verebilecek donanıma sahip olması ekonomiye önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye ‘sağlık turizmi’ akışı olmakta, bundan da ülke önemli kazanımlar elde etmektedir.

Sağlık turizmi konusunda önemli adımlar atılır, dünyanın çeşitli ülkelerindeki fuarlarda sağlık turizmine yönelik tanıtımlar yapılırken, içte sağlıktaki dağınıklığı görmezden gelemeyiz. Nitekim Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Sıla Usar, “İkinci iş değil, özlük haklarımızın iyileştirilmesini, hastanelerin tam donanımlı hale gelmesini istiyoruz” dedi. Usar, hekimlerin fazlasını değil, haklarını istediklerini kaydetti.

Hatırladığımız kadarıyla Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, geçen gün yaptığı açıklamada, sağlığı bir düzene solabilmek için çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda tıp alanındaki ilgili örgütlerle de işbirliğine hazır olduklarını söylemişti… Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu da, eksiklikler ve aksaklıkları bilmekte ve bunları giderme yönünde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sağlık turizminde önemli adımlar atılırken, kendi halkımızın sağlığının tartışma konusu olması ve henüz bir sisteme bağlanamaması üzücü olduğu kadar düşündürücüdür de! Fedakârlık yapılması gerekiyorsa, bunların karşılıklı olması gerekir. Türkiye sağlık konusunu iyi bir sisteme bağlarken, çarkın tüm dişlilerini ahenk içinde çalışır duruma getirdi ve yıllardan beri süregelen şikâyetlerin önü büyük ölçüde alınmış oldu.

Burada da başarmamak için herhangi bir neden yoktur. Ülke koşulları dikkate alınarak, kafa kafaya vererek, en önemlisi de iyi niyetle sorunun üzerine gitmek ve çözüme kavuşturmak zannedildiği kadar zor değildir.

Mübarek sağlık, Kıbrıs sorunu değildir ya!..

***

Dağdaki bayrağı kapatabilir misin?

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Hindistan ziyaretinde başkent Yeni Delhi’deki ‘barış gongunu’ çalmış… Gongun üzerinde tüm dünya ülkelerinin bayraklarının yanı sıra, KKTC bayrağı da yer alırken, Kıbrıs Rum tarafının resmi haber ajansı CNA, söz konusu fotoğrafları servis ederken bayrağı silmiş!..

Bayrağın silinmesi Güney’de de çeşitli esprilere ve tartışmalara neden olmuş!..

Kapatsa ne yazar, kapatmasa kaç yazar? Kıbrıs Haber Ajansı (CNA) Beşparmak Dağları’ndaki bayrağı da kapatabilir mi?

Kapatsın da görelim.

Hem Yiğit Bulut da görsün. Tüm dünya ülkeleri yanında KKTC’nin de bayrağı varken, vilayete ne gerek?

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık