• 25 Mayıs 2017, Perşembe 9:03
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Şartlı mı, şartsız mı?

Bir defa ortaya şart konuldu mu, anlayın ki, o şartı koyanın işi bitirmede, düğümü çözmede gönlü yoktur, isteksizdir.

Bahane uydurmakta, gerekçe aramaktadır.

Hani her şeye rağmen, gelinin ‘Yenim dar’ deyişi var ya… Nikos Anastasiadis de öyle!

Anastasiadis, ‘Halka sesleniş’ konuşmasında, Türk tarafına sunduğu önerinin çözümü sağlayabileceğini iddia etti. Rum lider, güvenlik ve garantiler başlığındaki görüşmelerin sonuçlanması ve tamamlanmasına yönelik bir konferansın toplanması; sonuç alındığı takdirde Toprak konusunun çözümünün ve görüşülmesinin derhal ileriye götürülmesi, ardından da sadece ilerleme kaydetmek amacıyla değil, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü için gerektiği kadar Cenevre’de kalınması olduğunu açıkladı.

Bu ne demek biliyor musunuz? ‘Ölme eşeğim ölme, arpa saman çıkacak.’

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum liderin şartlı önerisi karşısında, Anastasiadis’in talebinin ‘ 11 Şubat 2014 Liderler Ortak Açıklaması’na aykırı olduğunu vurguladı ve kendisine “Ön şartları bırak, konferansa gel” şeklindeki çağrısını yineledi.

Akıncı, iki yıllık müzakere sürecinde ciddi ilerlemeler sağlandığının bir gerçek olduğunu, bunda da Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tavrının önemli rol oynadığını, buna ilk kez toprak ayarlaması konusunda harita çalışmasının da dahil olduğunu ifade etti.

Hal böyle iken, ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’, ‘Ekonomi’, ‘Avrupa Birliği Konuları’ ve ‘Mülkiyet’ başlıklarında uzlaşma sağlanması mümkün olmadı.

“Rum tarafı, bir federal çözümde ‘olmazsa olmaz’ olan Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğinin bazı temel unsurlarını kabul etmekte hâlâ zorlanmaktadır” diyen Akıncı, konferansın yeniden toplanmasına hazır olduğunu ve her zaman olduğu gibi sonuç üretilinceye kadar orada kalınmasına istekli olduğunu yineledi.

Açıklamalardan da anlaşıldığı üzere, yalnız ‘Garantiler ve Güvenlik’ ya da toprak başlığında değil, daha birçok başlıklarda uzlaşma sağlanamadı. Anastasiadis, bir yandan işine geleni alıp cebine koyarken, diğer yandan da Kıbrıslı Türklere hak tanıyan konularda olumsuz tavrını sürdürmektedir.

Bir başka deyişle Nuh diyor, Peygamber demiyor. Bu durumda nerde kaldı iyi niyet? Anastas’ın tribünlere oynamaktan başka bir iş yaptığı yok. Malum seçimleri düşünüyor. Kendisi de aday ya!..

Anastasiadis, Akıncı’nın henüz netlik kazanmamış konulardaki uzlaşmazlığa hiç değinmeden, Toprak, Garantiler ve Güvenlik konularına odaklanıyor.

Bu konular çok konuşuldu, çok tartışıldı. Özellikle Garantiler konusunda Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin tavrı bilinmektedir. Aynı şekilde Yunanistan’ın ve Rum tarafının tavırları da bilinmektedir. Binlerce kez tekrarlandı. Ha bir orta yol bulunabilir mi? Bilmiyoruz. Ancak gerek Türkiye’nin en yüksek makamlarında oturanlar, gerekse KKTC’de aynı konumda olanlar, bu konudaki düşüncelerini defalarca dile getirdiler ve getirmektedirler!

Bunlar, KKTC’nin ve Türkiye’nin ‘Olmazsa olmazlarıdır’, ‘Kırmızı çizgileridir.’ Bu gerçekler bilinmesine rağmen, bunları ön şartlara dahil etmek iyi niyetle bağdaşmadığı gibi, samimiyetsizlik örneğidir. Bir diğer deyişle Kıbrıs Türk toplumuyla alay etmek anlamındadır.

Kıbrıs Türk halkının bu martavallara karnı toktur. Zaten Anastasiadis, Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki bölgeli, adil, kalıcı, barışçı, Türkiye’nin garantörlük hakkının devamını sağlayan bir anlaşmaya imza atma iradesinden yoksundur. Bunu son yaklaşımlarıyla bir kez daha kanıtlamış bulunmaktadır.

Dünkü köşemde de işaret ettiğim gibi, ‘Cyprus Mail’ gazetesindeki köşesinde Lukas Haralambus da, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i eleştirerek, “İkiyüzlülüğü bir kenara bırak” demedi mi?

***

Sibel Siber’in bir zamanlardaki teşhisleri ve yine çam kese böceği

Arkadaşımız Ergül Ernur dünden itibaren ‘Başarılı kadınlarımız’ başlığı altında bir yazı dizisi başlattı. İlk röportaj da Meclis Başkanı Sibel Siber ile… Bir yerinde Dr. Sibel Siber’in, ülkemizdeki tifüs salgınını Londra’yla temasa geçerek ortaya çıkardığı belirtiliyor. Bu çok önemli konuda şöyle deniliyor:

“Veriler eline geçtiğinde Sağlık Bakanlığı’nda bir müdürü arayarak durumu izah etti, ancak aldığı tepki onu şaşırtmıştı. Telefondaki kişi kendisine ‘Bir de bu hastalığı mı çıkarttınız, halkı paniğe sürükleyeceksiniz’ dedi.

Sibel Siber’in talebi ise yapılması gerekenlerin, önlemlerin, bilgilendirmelerin halka ulaştırılmasıydı. Daha sonra durum anlayışla karşılandı ve gereken yapıldı.”

Bunu okuyunca “Böceklerle baş edememek acizliğin dik alası değil mi?” başlıklı dünkü yazım geldi gözümün önüne.

Orman bakımından bizden çok daha zengin olan Güney Kıbrıs’ta durum nedir, hiç araştırılıp soruldu mu? Mesela gerek Dikelya’da, gerekse Ağrotur’da İngilizlere ait orman bölgeleri vardır. Ancak çam ağaçlarına musallat olan çam kese böceği etkili değildir. Niye acaba? Bu konularda Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyelerine kulak veriliyor mu, onların önerileri ışığında ilaçlama yapılıyor mu? “KKTC’de bu hastalık niye bu denli yaygın, yoksa kullanılan ilaçlarda mı bir sorun var?” diye de sormadan edemiyoruz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık