• 10 Nisan 2018, Salı 8:57
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Serdarlı ile Yiğitler; hani nerde o turistler?

Ot ve lale festivalleri, ardından Bağlıköy ve Lefke festivalleri derken, Mesarya bölgesine geliverdik.

Geçtiğimiz Pazar günü Serdarlı’da (Çatoz) ‘Sesta’, Yiğitler (Arçoz) köyünde de ‘Gafgarıt’ festivalleri düzenlendi. Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği Başkanı Şenay Serdar, açılıştaki konuşmasında, sestanın unutulmaması ve gelecek nesillere taşınması için derneğin çaba gösterdiğini söyledi.

Belediye Başkanı Salih Bayraktar da, yöresel kültür ve tarihi zenginliklerin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Devlet ve hükümet yetkililerinin festivallere katılarak, halkla buluşması, mesajlar vermesi her bakımdan büyük yarar sağlamaktadır. Nitekim Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Serdarlı’daki ‘Sesta Festivali’nde yaptığı konuşmada, ülke genelinde düzenlenen her festival ve etkinlikte, Kıbrıs Türk kimliğinin bir başka güzelliğinin yaşandığını ve bu zengin kimliği sürdürmenin ne kadar gerekli ve önemli olduğunun bir kez daha farkına varıldığını dile getirdi.

Bu arada Yiğitler Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği’nin, Değirmenlik Belediyesi’nin desteğinde düzenlediği ‘Gafgarıt Festivali’nde ise Başbakan Tufan Erhürman yaptığı konuşmada, festivallerin turizme açılması gereğine işaret etti. “Bizim turizmde cazibemiz aslında kumar falan değil. Güneş, deniz, kum bile cazip değil. Akdeniz ülkeleriyle yarışacaksanız, başka şey bulup ortaya çıkarmak lazım… Bize has olan şey de kültürümüzdür, mutfağımızdır” dedi.

Başbakan ayrıca festivallerin daha yapılandırılmış bir hale getirilip turistlerin katılımının sağlanabileceğini kaydetti.

Biz de zaten onun için yazıya ‘Serdarlı ve Yiğitler; nerde o turistler?’ başlığını koyduk. Aylar öncesinde, hatta geçen yıl ısrarla bu sütunda vurguladık. Dedik ki, festivaller turizm için önemli potansiyeldir ve en iyi bir şekilde değerlendirmek gerek.

Sanırım Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu konuya sıcak bakmaktadır. Bakanlığın girişimiyle Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB), Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ve Turist Rehberleri Birliği ile işbirliği halinde bu sorunun halledilmesi mümkündür.

Nitekim geçtiğimiz günlerde turistlerin patates hasadına götürülmesi yerine bir davranış olmuş ve turistler, her gün mutfaklarında kullandıkları patatesin topraktan nasıl çıkarıldığını görmüş ve bilgi sahibi olmuşlardı… Daha önce de turistler narenciye bahçelerine götürülerek, kendi elleriyle portakal kesmenin zevkini tatmışlardı…

Kıbrıs Türk mutfağını ve kültürünü turistlere de mutlak surette tanıtmak gerektiği inancındayız.

Bu nedenle diyoruz ki, dört duvar arasında veya salonda, hatta çarşı pazarda sıkılan turistleri festivallere cezp etmek, festivallere hem daha fazla hareket ve bereket getirecek, hem de Kıbrıs Türk halkının bu topraklardaki varlığını, yaşam tarzını görmüş olacaklardır. Bizdeki zengin kimliğin beşte birinin bile olmadığı birçok ülkede bu tür uygulamalar olmakta, gelen turist sayısı da her geçen yıl artmaktadır.

Yalnız turistler değil, yüksek tahsil için Türkiye’den ve üçüncü ülkelerden buraya gelen üniversiteli öğrenciler de bu festivallere taşınarak, kültürümüzle, mutfağımız ve kimliğimizle daha yakından tanışma fırsatı bulabilirler.

İlgili bakanlığın öncülüğünde turistlerin birkaç saatliğine de olsa, bu gibi festivallere götürülmesinin yararları tartışılmazdır.  Ancak her şeye rağmen iç turizmde hareket ve canlılığın yanında, yeni nesilleri bu konularda bilinçlendirmek de kaçınılmazdır.

Evet; ‘Sesta’ ve ‘Gafgarıt’ dedik. Her yaştan öğrencilere ve gençlere sorduğunuzda alacağınız yanıtları çok merak ediyoruz. Hadi diyelim sestayı bilen çıkar da, ya gafgarıtı? Dahası 10 tane üniversite öğrencisine ‘Gonnara’ ya da ‘İğde’ nedir diye sorduğunuzda, belki de yüzünüze aval aval bakacak, ‘O da ne?’ diye karşı bir soru yöneltecekler.

Unutulmaya yüz tutmuş Kıbrıs’a özgü bu tür yiyecekler ve sesta gibi el emeği göz nuru eserleri ısrarla ve inatla tanıtma ve bu gelenekleri yeni nesillere aktarabilme uğraşı verenlere gerekli desteği sağlamak lazım. Hatta bu konularda bir devlet politikasına ihtiyaç vardır. Devletin gerekli ilgi ve desteği göstermesi halinde, geçmişimize, tarihe daha çok sahip çıkacak, örf, adet ve geleneklerimiz nesilden nesle taşınacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek