• 10 Ağustos 2017, Perşembe 8:56
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Sınır eylemleri KKTC gerçeğini silemez!..

Rumlar, her hafta sonu Kuzey’e geçerek, çeşitli kiliselerde ayinlerini özgürce yapıyorlar… Bir günden bir güne engelleme oldu mu?

Ancak geçtiğimiz günlerde Rum motosikletliler keyfi eylemleriyle sınır kapattı, geçişlerde aksamalar oldu.

Doksanlı yıllarda sınır ihlalleri adeta modaydı… Ada dışından kandırılıp getirilen bazı yabancıların da dahil olduğu çok sayıda motosikletli Rum, Derinya’dan hareketle Maraş’ta sınır ihlali yapacak, sonra da Girne’ye gideceklerdi…

Günlerce hazırlıklar yapıldı. Tansiyonu yükseltmemeleri rica edildi. Aksi halde üzücü olaylar meydana gelebileceği uyarısında bulunuldu. Olmadı, dinlemediler! Ve Derinya’dan Maraş’a yürüyüş başladı. İki taraf arasındaki gerginlik o denli tırmandı ki, dikenli teller arasında kısılan ve kurtulamayan bir Rum genci yaşamını yitirdi. Böyle bir acı sonu kesinlikle tasvip etmediğimizi daha önceleri de yazmıştık… Bu olay üzerine öldürülen Rum gencinin arkadaşı, öfkeli bir şekilde koşarak Türk bayrağının asılı bulunduğu bayrak direğe tırmandı ve indirmeye kalkışırken bir kurşunla yere yığıldı.

Talimat dönemin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı Paşa’dan gelmişti… Bayrağı indirmeye kalkışmasa canından olmayacaktı… Ama çizmeyi aşınca, keskin nişancının bir mermisi ile tırmandığı direkten cansız vaziyette aşağıya indirildi…

Aslında ayağından isabet alsa ve sonra da mahkemeye çıkarılmış olsaydı, belki de daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Ancak Türk askeri de iyi sabretmişti… Hatta arabulucu rolü oynayan zamanın ABD Elçiliği yetkilileri, “Türk askerinin şakası yoktur” diyerek, Rum yönetimini uyarmış ve eylemler sonucu gelişmelerin kontrol edilemeyecek bir noktaya gelebileceğini söylemişti…

Ada’da sadece kendilerinin hakkı olduğuna inanan, başkalarına hak tanımayan ve ENOSİS rüyasıyla yanıp tutuşan Rumlar geri adım atmamış, sonuçta Derinya’da kan akmıştı… Ama o günden sonra da sınır eylemleri ip gibi kesilmişti… Ta ki geçtiğimiz günlere kadar… Ve de önceki gün Erenköy’e gitmekte olan araçlara zorluk çıkarılıncaya kadar…

Tüm bunlar, Kıbrıs’ta kendilerinden başkasını hazmedemediklerinin göstergesidir. Böyle bir zihniyetin oluşmasını besleyen kaynaklar da, başta kilise olmak üzere; aile çevresi ve eğitimdir. Böyle devam ettiği sürece de iki taraf arasında güvenden söz etmek, güven artırıcı önlemlerden bahsetmek mümkün değildir.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, şanlı Erenköy Direnişi’nin 53’üncü yıldönümünde, şehitler ve gaziler diyarı Erenköy’de yaptığı konuşmada, “KKTC bugün tanınmasa da bir varlık, bir vakıadır, bir gerçekliktir” sözleri komşuların kulağına küpe olmalı, bu topraklarda kendilerinden başkalarının da yaşam hakkı olduğu gerçeğini kabullenmelidirler.

Akıncı’nın, bir çözüm olsa da olmasa da, Kıbrıslı Türkler ile Rumların barışçıl bir ilişki içinde olması gerektiğini söylemesi de son Rum eylemleri karşısında bir nevi uyarı mesajıdır. Nitekim geçişlerde yaşanan sıkıntıya değinirken dile getirdikleri son derece önem taşımaktadır.

Akıncı’nın, bu konuda “Bizim istediğimiz bu değil. Biz bunu arzu etmiyoruz, istemiyoruz. Bu topraklarda çözüm olur ya da olmaz, barış ve huzur içinde insani, medeni bir ilişkiyi sürdürebilmenin koşullarını yaratmamız lazım, ama bu tür davranışlarla olmaz” demesi, sınır eylemleri ile bir yere varılamayacağı, gerçeklerin de göz ardı edilemeyeceğinin net vurgusudur. Başlıkta da işaret etmeye çalıştığımız gibi, sınır eylemleri KKTC gerçeğini silemez, ortadan kaldıramaz!

Tabii ki söz Erenköy’den, sınırlarda yaratılan sıkıntılardan ve KKTC gerçeğinden açılmışken, Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan’ın törendeki konuşmasında ileriye dönük mesajları üzerinde de önemle durmak gerek.

Kıbrıs Türk tarafının, müzakerelerde elinden geleni yaptığına işaret eden Arıkan, “Toplum olarak ileriye bakıp neler yapabiliriz, bunun üzerinde kafa yormalıyız. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya düşen büyük görevler vardır. Dış temasların artırılması, devlet kurumlarının çalıştırılması gibi adımlar atılması gerekir” dedi.

Mustafa Arıkan bu konuda son derece haklıdır. Mesela 21-24 Ağustos tarihlerinde Lefkoşa’nın Rum kesiminde ‘Dış Rumlar Toplantısı’nın 19’uncusu düzenlenecek. Ada dışında yaşayan Rumların örgütlerinin başkanlarının yanı sıra, Anastasiadis, Başpiskopos Hrisostomos ve diğer yetkililer ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı da konuşma yapacaklar.

Elbette Crans-Montana’dan sonra müzakerelerin çöküşüne de değinilecek, belki de oklar yine Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı üzerine çevrilecek… Rum Yönetiminin müzakere sürecindeki tavrının eleştirilip eleştirilmeyeceğini bilemeyiz. Ancak her yıl Güney Kıbrıs’ta muntazaman düzenlenmekte olan bu tür toplantıların benzerleri bizde de yapılamaz mı diye düşünüyoruz. Bunlar başlı başına lobicilik faaliyetlerinin bir gereğidir. Türkiye’de, İngiltere’de, Avustralya, Kanada, Almanya ve diğer ülkelerde dünya kadar Kıbrıslı Türk varken, onları harekete geçirecek, kıvılcımı başlatacak bir niyet var mıdır?

Çözüm olsa da olmasa da, bu topraklarda madem ki varız, her alanda mücadelemizi sürdürmek zorundayız. Hem içte, hem de dışta!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık