• 26 Kasım 2016, Cumartesi 8:49
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Şirin Lefke ilçe olurken...

Herhalde Lefke’yi ilçe yapmak için ‘Kıbrıs Federal Cumhuriyeti’nin oluşturulmasını bekleyecek değildik… Lefke, KKTC sınırları içinde olduğundan, kararı alacak olan da KKTC Bakanlar Kurulu idi. Öyle de oldu…

Lefke’nin ilçe olma kararı sevindiricidir. Yalnız Lefke ve yöre halkı değil, herkes de bu karardan memnun… Yeşilırmak’a, hatta Erenköy’e kadar uzanan bir coğrafyanın merkezidir Lefke. Uzun yıllar ihmale uğramış, CMC diye bilinen bir zamanların Kıbrıs Maden Şirketi’nin atıkları kentin üzerine kâbus gibi çökmüştü… Hâlâ öyle!

Lefke’nin portakalı, cevizi, hurması gene bir başkadır. Her yıl bunların festivali yapılır. İlçe olduktan sonra, herhalde çok daha güzel organizelerle tanıtım devam ettirilecektir. Esasında Lefke tarihi bir kentimizdir ve belediyesinin de dünyaca tanınmışlığı söz konusudur. Her geçen gün gelişmekte olan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin de orada olması büyük bir avantajdır.

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş ile Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran yaptıkları açıklamalarda, iyi bir planlamayla bölgedeki mevcut altyapı iyileştirilebilir, güçlendirilebilir. Olası çözümde de Lefke, Batı bölgesinin ve Dillirga köylerinin merkezi olabilir. Bu yüzden yapısal anlamda güçlü Lefke ilçesi” şart dediler.

Açıklamalarda, kapatılan veya bir şekilde Lefke’den kaydırılan kamu kurumlarının yeniden hayat bulacağı ve bölge insanının yerinde hizmet almasının sağlanacağı belirtildi.

Bu noktadan sonra yapılması gereken çok şey vardır. Karar vermek ilk ve önemli bir adımdır, ancak daha da önemlisi, kararın altını doldurmak, kolları sıvayarak, adına yaraşır bir ilçe yaratabilmektir. Polisiyle, mahkemesiyle, itfaiyesiyle, hastanesiyle ve bakanlıklara ait tüm hizmet birimleriyle… Zaten bunların büyük bir kısmı var da, amaç geliştirmek, eksikleri tamamlamak ve halka çağdaş hizmet sunmak olmalıdır. Dillirga bölgesinden gelen vatandaşın bekletilmesinin haksızlık ve zamanını çalma anlamına geldiğini hesaba katarak, seri ve çağdaş hizmeti sunabilmektir.

Belediyesi ile üniversitesi ile gelişmekte olan bu şirin beldemiz, turizm açısından da büyük bir avantaja sahiptir. Bir de yıllardır kendi kaderine terk edilen Gemikonağı Limanı vardır ve bu durumda herhalde oraya da el atılır diye düşünüyoruz.

Tabii ki, ‘ilçe oldum’ demekle ilçe olunamayacağı da bir gerçektir. Özellikle İskele’de bunun sıkıntıları yaşandı. “İlçe olduk, ama bir mahkeme binamız yok, doğru dürüst polis ve itfaiye binamız yok” gibi az mı şikâyetlerde bulunuldu, az mı eleştiriler yapıldı? Davalar uzun zaman Gazimağusa mahkemelerinde görüldü, ambulanslar aylarca hastaları Gazimağusa Hastanesi’ne taşıdı. Halen de öyle! Her şey dört dörtlük değildir. Mağusa’da, Girne’de, Güzelyurt’ta bile değildir. Nerde kaldı İskele’de olsun!

Bir tek şey vardır, o da resmi törenlerin, diğer ilçelerde olduğu gibi, Lefke’de de bundan böyle daha derli toplu ve de ilçeye layık bir şekilde kutlanacağıdır. Gerçi bu güne kadar da kutlamalar, törenler düzenlenmekte idi, ama ilçe olduktan sonra gene başka olur, değil mi?

Bu nedenlerle İskele ilçe olduktan sonra, bölge halkına hizmetlerde görülen aksaklıkları da dikkate alarak, ona göre hızlı hareket etmek, kentin altyapısını yaz-boz tahtasına dönüştürmeden, takvim belirleyerek belirli bir zaman dilimi içinde sorunları halletmek zorunludur. Sağlık konusunda da elbette yapılması gerekenler vardır. Güzelyurt Hastanesi için olduğu kadar, Cengiz Topel Hastanesi için de söylenen söylendi bu güne kadar.

Yalnız şimdiki eksik ve aksaklıklar için değil, aynı zamanda ileride olası durumlar için kafa yormak, proje üretmek ve çağdaş hizmeti öngören donanıma sahip olmak kaçınılmazdır. Çağımız iletişim çağıdır ve vatandaş da ona göre hizmet beklemektedir. Vatandaş mazeret dinlemez. Hükümetlerin de görevi karar üretmek, icraat yapmak olduğuna göre; artık bu hantal yapıdan kurtulmak gerek. Popülizmle hantallık birleşti mi, hem devlete, hem de vatandaşa kambur üstüne kambur yüklenir, işin içine bürokrasi ve kırtasiyecilik de girdi mi, verim düştükçe düşer…

Bunlar yaşanan gerçeklerdir. O nedenle ne yapılması gerektiği süratle saptanarak kollar sıvanmalı, herkes işe koyulmalıdır.  Gerekirse Bakanlar Kurulu da bir defalığına Lefke’de toplanarak, Lefke’nin ilgili ve yetkililerini, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini, köylerin muhtarlarını ve halkı dinlemeli, aktarılan sorunlara göre en uygun çözümler üretilmelidir.

Evet; karar, altıncı ilçe Lefke’ye, yöresine ve KKTC’ye hayırlı, uğurlu olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık