• 29 Haziran 2017, Perşembe 8:23
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Sosyal Sigortalar’da devrim niteliğinde kararlar…

Gözler, kulaklar Kıbrıs Müzakerelerinin başladığı İsviçre’nin Crans-Montana kasabasına çevrilirken, ‘Güvenlik ve Garantiler’ dahil, uzlaşılamayan tüm konular ele alınıyor. Akıncı veya Anastasiadis, Türk, Yunan ya da İngiliz yetkililer neler söylediler, ne gibi temennilerde bulundular, onlara hiç değinmeyeceğiz. Ancak BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, bunun, çözüm için en büyük şans olduğunu, ama ‘son şans’ olmadığı sözleri üzerinde durmak lazım.

Eide, “Bu emsalsiz bir fırsat. Eğer bu fırsat kaçırılırsa son derece üzüntü verici bir durum olacak” dedi.

Peki; Rum tarafı Crans-Montana’ya ön yargılardan arınarak mı gitti? Hiç de öyle görünmüyor. Örneğin Anastasiadis’in kafasında olan 2018 seçimleri… “Asla ara çözüm olamaz” derken, sözcüsü Nikos Hristodulidis de, “bu prosedürden olumlu sonuç çıkıp çıkmayacağı Güvenlik ve Garantiler başlığının müzakeresinde belirlenecek. Türkiye, Crans-Montana’da aynı uzlaşmaz tezleri sunarsa olumlu sonuç olmayacak. Bu da Ankara’nın suçu olacak” tekerlemesini kırık bir plak gibi yineledi.

Dertleri imanları güvenlik ve garantileri sulandırmak… Bu adada 43 yıldır tek bir kişinin burnu kanamamışsa, demek ki garanti sistemi mükemmel çalışmaktadır. Bu bağlamda Ada’daki Türk askeri varlığının da, barış ortamının sigortası olduğu kanıtlanmış oluyor. Bu gerçeği defalarca dile getirdik.

Şimdi, hazır AB yetkilileri de ‘gözlemci’ sıfatıyla Crans-Montana’da iken, kalkıp AB garantisinden söz edecekler. 20 Temmuz 1974’e kadar ve halen bu adada barışı sağlamak üzere görevli bulunan BM Barış Gücü askeri de var. Türk askeri 20 Temmuz 1974’de adaya ayak basmadan bu topraklarda barıştan, huzurdan ve güvenden söz edilebilir miydi? Kıbrıslı Türklere yapılan saldırılar, katliamlar durdurulabildi miydi?

Bakınız, Hollanda Mahkemesi bile geçen gün, 1995’te Srebrenitsa’da 300 Müslüman erkek Boşnak’ın katledilmesinden kısmen de olsa Hollandalı askerlerin hatalı olduğuna karar verdi. Mahkeme Hollandalı yargıçlardan oluşuyor, askerler de Hollandalı. Böyle olmasına rağmen onların da hatalı olduğu kararı çıktı.    Avrupa’nın göbeğinde bir gecede binlerce Müslüman Boşnak kurşuna dizilirken, nerdeydi bu AB? Adnan Işıman arkadaşımın dediği gibi, Kıbrıs’ta AB’nin garantörlüğü ancak Srebrenitsa’daki kadar olur.

Rum tarafının niyeti ve amacı belli! Buna karşı Kıbrıslı Türklerin isteği de, Türkiye’nin garantörlüğünün sulandırılmaması ve Türk askeri varlığının, barışın sigortası olarak Ada’daki görevini sürdürmesidir.

Söz sigortadan açılmışken, biraz da bizim sigortalardan bahsetmek gerek. Son işittiğimiz olumlu gelişmeler geniş bir kesimi kapsadığından, ‘gerçekten istedikten sonra bu ülkede iyi şeyler de yapılabiliyor’ diyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, ‘Battı, gitti, tükendi’ denilen Sosyal Sigortalar Dairesi’ni ayağa kaldırdıklarını söyledi ve 4 aydır maaşları borçlanmadan ödediklerini kaydetti. Saner, Sigortaları 240 milyon TL borçla devraldıklarını ifade ederek, “Yurt dışına giden ve 55-60 yaşında ülkeye geri dönüp 65 yaşını geçmiş kişiler, eksik yatırımlarını tamamlamaları halinde emekli olabilecekler. Aynı uygulama KKTC’de yaşayanlar için de geçerlidir” dedi.

Bunun yanı sıra, yine Ali Cansu arkadaşımızın haberine göre; Saner, ilgili yasada değişiklik yapıldığını, artık özel sektörde çalışanların askerliklerinin de emeklilikten sayılabileceğini ve maaşlarının artacağını söyledi. Özel sektörde çalışan erkeklerin askerlik süreleri bu güne kadar emeklilik kapsamında sayılmıyordu… Yasada yapılan değişiklik bu eşitsizliği ortadan kaldırıyor ve kamuda olduğu gibi, özel sektörde de askerlik süresi emeklilikten sayılıyor.

Geçen ay yürürlüğe giren yasaya göre, yüzde 10 olan işveren ve devlet yükümlülüklerini Maliye Bakanlığı ödeyecek, sigortalı sadece yüzde 6’lık bir kısmını ödemek durumunda olacak. Çalışan, yüzde 6’lık kısmı, bir kereye mahsus olmak üzere asgari ücret üzerinden ödeyecek. Bu da 2 bin TL’ye karşılık geliyor. Bir kez 2 bin TL ödeyenlerin maaşında bundan sonra 100 ile 150 TL arasında değişen bir artış olacak.

Bu olumsuzluklar diyarında, işte vatandaşın duymak istedikleri bunlardır, bu tür olumlu icraatlardır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in, gerek Sosyal Sigortalar Dairesi’nin durumu, gerekse yeni uygulamaya konulan yasa hakkında verdiği bilgiler kayda değer gelişmelerdir. Özel sektördeki gençlerin bu güne dek uğradıkları haksız uygulamanın, yeni bir yasa ile değiştirilmesi ve kamu-özel arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması devrim niteliğindedir.

Toplum lehine atılan her adımı takdirle karşılarken, demek oluyor ki, daha birçok alanda geçmişten gelen eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve yeni hizmetler sunmak adına daha yapılması gereken çok işler vardır ve üstesinden gelmek de imkânsız değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık