• 13 Nisan 2017, Perşembe 9:09
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Şu ayinler meselesi…

Rumların buradaki ayinleri konusunda konuşmak ya da yazmak kolay olmasa gerek…

Gazimağusa’da bazı örgütlerin organize etmeyi planladığı ‘Paskalya Yortusu’ etkinliğine Dışişleri Bakanlığı’nca izin verilmemesi eleştiriliyor.

Dört örgüt yayınladıkları ortak açıklamada, dini ibadet ile ilgili kısıtlamaların bir an önce kaldırılmasını talep etti. Açıklamada, “Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs’ın kuzeyindeki temel hak ve özgürlükleri ile ilgili alınacak kararlar sadece Dışişleri Bakanlığı’nın yetkisinde olmamalı, buna KKTC Cumhurbaşkanlığı da dahil edilmelidir. Bu bağlamda yasa yapıcıların da buna yönelik adım atmasını talep ederiz. Kıbrıslı Rum toplumunun ibadet yerlerini kullanabilmesinde kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik de ivedilikle düzenleme yapılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Konu basit değildir. Hele de iki aylık aradan sonra görüşmelerin yeniden başladığı bu süreçte…

CTP Milletvekillerinden Erkut Şahali, Meclis oturumunda konuya değinirken, ibadet ve inanç özgürlüğünün temel insan haklarından olduğunu, burada 3’üncü ülkelerden gelen gayri Müslüman öğrenciler de bulunduğunu, dini inançlara saygı ve hoşgörünün önemli olduğunu söyledi. Şahali, Ay İkserino Kilisesi’nde ayin yapılmasına neden izin verilmediğini sordu.

Gazimağusa’daki örgütün açıklamasının ardından konu meclise de taşınırken, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da, din ve inanç özgürlüğünü engellemeye çalışmadıklarını, din ve inancın siyasete alet edilmesini engellemeye çalıştıklarını söyledi.

Kim ne derse desin, Ertuğruloğlu’nun şu sözleri yabana atılamaz: “KKTC topraklarında, Rumların siyasi mesaj verme adına dini istismar etmelerine izin vermeyeceğiz.” Ertuğruloğlu, 3 tane kilise belirlediklerini, buralarda hiçbir kısıtlama olmaksızın ayine izin verdiklerini, her kilisede her istenilen anda ayin yapma talebini tasvip etmediklerini kaydetti. Bakan, söz konusu kilisede sürekli ayin yapma talebi olduğunu, Rumların amacının ‘burası bizimdir’ mesajı vermek olduğunu da vurguladı.

Yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi, özellikle bu süreçte konunun istismar edilmesinden kaçınılmalıdır. Cumhurbaşkanı Akıncı, son ENOSİS kararından sonra güveni artırıcı tedbirlere daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirmişti… Bunu Rum lider Nikos Anastasiadis’e de aktarmış bulunuyor. Hatta Özel Danışman Eide bile iki toplum arasındaki güven bunalımının çözüme giden yolda en önemli unsur olduğuna işaret etmişti…

Peki; bu dini ayinler, güven bunalımının giderilmesinde ne tür rol oynar? Bunların herhangi bir olumlu etkisi var mıdır, yoksa olumsuz etkileri mi olmaktadır? Olumsuzluklar yarattığı takdirde, ayinleri yeniden düzenleme bakımından neler yapılabilir?

Bunlar hep düşünülmelidir. Peşinen şunu belirtmek isteriz ki, hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun, din ve inanç özgürlüğünü hoşgörü ile karşılamak, saygı duymak gerek. Bu güne kadar Rumlar dini ayin esnasında hiçbir müdahaleye maruz kalmış değillerdir. Bu konuda herhangi bir rahatsızlık olmuş da değildir. Ancak bir gerçeği de bu vesileyle ifade etmek gerekirse, Kuzey’de gerçekleştirilen dini ayinlerden sonra, Rum tarafında Türklere karşı düşmanca tavırların tırmanış gösterdiği de inkâr edilemez.

Ayin için gelen genelde yaşlı kesim olmasına rağmen, beraberinde gençler ve çocuklar da gelmekte, onlar üzerinde ‘buraları bir zamanlar bizimdi’ imajı yaratılmaktadır. Bilinçli ya da bilinçsiz! Bunlar, iki halk arasındaki ilişkilerde güveni sarsmakta, güvensizliği körüklemektedir. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun da ifade etmeye çalıştığı gibi, din ve inancın siyasete alet edilmesi halinde, buna hoşgörü ile bakmak ve her önüne gelene izin vermek mümkün değildir.

Müzakere sürecinde güven yaratıcı veya güven artırıcı önlemler büyük önem taşımaktadır. Özellikle olası yeni bir ortaklıkta iki taraf arasındaki güvensizliğin güvene dönüştürülmesi ve güvenin tesis edilmesi, güven bunalımının ortadan kalkması yaşamsal önem arz etmektedir. Geleceğin inşa edilmesinde esas olan karşılıklı saygı ve güvendir. Ama işler çığırından çıkar ve din siyasete alet edilmeye başlarsa, ayinler nedeniyle güven bunalımı daha da artarsa, ‘bir zamanlar buraları bizimdi’ şeklinde yanlış imajlar yaratılırsa, ilerisi için umut beslemek mümkün olmaz.

Dini ayinlerde verilmesi gereken mesajlar, tahrik edici olmaktan ziyade insancıl olmalı, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar arasındaki köprüleri yıkıcı nitelik taşımamalıdır. Özel Danışman Eide bile, ENOSİS yüzünden kopan müzakereleri yeniden başlatabilmek için neler çekti? Eide, güven bunalımının önemli unsur olduğunu ve iki toplum arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesini istedi… Eide, aradaki güven sorununu halletmeye çalışırken, günün sonunda iki toplumun birbirine güven duyması gerektiğini dile getirmişti…

Hal böyle iken, ayinlerde bu söylemlerin tersinin yer alması herhalde kabul edilebilir değildir ve Kıbrıs sorununun çözümüne de katkıdan çok, köstek anlamındadır!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık