• 11 Mayıs 2018, Cuma 8:53
AkayCEMAL

Akay CEMAL

Tek çıkar yol, yeni vizyon ve ortak akılla harekettir!..

Türkiye’deki seçimlerin yanı sıra, bizde de yerel seçim heyecanı yavaştan başladı gibi. Özellikle Demokrat Parti’nin, (DP) Lefkoşa Belediye Başkanlığı’na 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Gencay Eroğlu’nu aday göstermesinden sonra, yerel seçim çalışmaları ivme kazandı. Bir başka deyişle düğmeye basıldı diyebiliriz.

Bunları daha sonra irdeleyeceğiz. Nasıl olsa daha seçime var.

Her zaman ifade etmeye çalıştığımız gibi, yaşadığımız coğrafyada olup bitenleri göz ardı etmemek ve çok iyi değerlendirmek gerek. Lefkoşa’nın güneyinde geçen gün gerçekleştirilen üçlü zirve, KKTC ve Türkiye olarak, bu saatten sonra ne yapmamız gerektiğine dair bir nevi uyarı mesajıdır.

Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan liderlerinin, Doğu Akdeniz doğalgazının Güney Kıbrıs, Girit-Yunanistan ve İtalya üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını öngören projeyi ileri taşımaları, AB’nin de projeye finansman desteği sağlaması, ‘Görünen köy kılavuz istemez’ atasözünü anımsatmaktadır. Bir başka deyişle gidilecek köyün minareleri görünmüştür.

Anastasiadis, Netanyahu, Çipras üçlüsünün attığı adım, Kıbrıs’ta çözüm umutlarını sıfırla çarptığı gibi, Kıbrıs Türkünün, artık kendi başının çaresine bakması gerektiğine yönelik ciddi bir uyarıdır. Bir bakıma bu uyarı “Bizim Kıbrıs sorunuyla, dolayısıyla sizinle uğraşacak vaktimiz yoktur. Daha büyük işlerle uğraşıyoruz. Ha, tüm isteklerimizi kabul ederseniz, fırsat bulur, müzakere masasına da lütfen oturabiliriz” anlamındadır.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, acaba bunları bildiği için mi ‘Guterres Belgesi’ çıkışını yaptı? Gerçi o konuda çok eleştiriye uğradı, ama sonuçta her iki tarafta kamuoyunun tepkilerini mi ölçmek istemişti? Sonuçta Cumhurbaşkanı her iki tarafın yaklaşımını öğrenmiş oldu. Benimseyenler azınlıkta idi. Kıbrıs işi Crans- Montana’da bitmişti… Kolay mıydı tekrar canlandırabilmek?

Son üçlü zirveyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Akıncı gerekli uyarıyı yaparken, elbette tarihe de bir not düştü. Doğalgaz konusundaki Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan zirvesini “Bu bir barış rotası değildir” şeklinde değerlendirdi. Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye’yi dışlayarak, barışa ve bölge istikrarına katkı sağlamanın mümkün olmadığını belirtti. Kıbrıs Türklerinin hakkı olduğunu yineledi.

Dahası bunu ortak yarar temelinde yönetmek ve bölgedeki en kısa, en ucuz ve en hızlı inşa edilebilecek güzergâh olarak, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmanın en makulü olduğunu kaydetti. “Barış ve istikrara hizmet edecek, Kıbrıs’ta çözüme katkı sağlayacak yol budur” dedi.

Sayın Akıncı’nın değerlendirmesinde şu bölüm çok önemli:

 “14 yıl önce Güney Kıbrıs’ı AB’ye tek başına almakla işlenen vahim hataya bir yenisi daha eklenmek üzeredir. AB’ye üyelikten sonra çözümden daha da uzaklaşan Rum tarafı, doğalgaz zenginliklerini de tek başlarına sahiplenip, Kıbrıs Türk tarafını ve Türkiye’yi dışlayarak Avrupa’ya ulaştırmaya sağlarsa, çözüm için zaten çok az olan motivasyonları hiç kalmayacaktır. Bu gelişme, Kıbrıs’ta bölünmüşlüğe hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır.”

Bu saatten sonra yapılması gereken tek bir şey vardır. O da, sağlam bir vizyonla, ortak akılla ne yapılması gerektiğine Türkiye ile birlikte karar vermek ve gerekli adımları atmaktır. İlk yapılması gereken de kablo ile elektriği bu ülkeye getirmektir. Dünyanın en pahalı elektriğini kullanan bu halka yazıktır. Anavatan Türkiye sayesinde halkımız suya kavuşmuştu. İkinci adım enerji olmalıdır. Domatesin fiyatından tutunuz da, her türlü ihtiyacın maliyeti elektrik enerjisine bağlıdır. Bu nedenle konu bir an önce gündeme taşınmalı ve seçimlerden sonra tarihi karar verilmelidir. Nasıl ki Rum tarafı ile Yunanistan, elektrik enerjisini İsrail’den temin etme yoluna gitmektedir, biz de yaşamı kolaylaştıracak ve iyileştirecek önlemleri Türkiye ile birlikte almak zorundayız.

Kıbrıs sorununun müzakereler yoluyla bir şekilde sonuçlanamayacağı artık ayan beyan ortadadır. Zaten halkta da bu konuda umudu kalmış değildir. Aynı görüş Rum tarafı için de geçerlidir. O kadar ki, son yapılan ankette Rum halkı, doğalgazın birlikte çalıştırılmasına bile karşı çıkmıştı…

Çok kez yazdık. Gün, karşı taraftan medet ummadan kendi başımızın çaresine bakma günüdür. Hatta çok daha öncesinden gerekli adımları atmalıydık. Yine de diyoruz ki, ‘Varsın geç olsun da güç olmasın!..’


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek